Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Furia se intoarce
BMWZone > COMUNITATEA BMWZONE.RO > Masina mea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
alex230ro
on.abs ul m-a mancat,bara nu are nimic doar zgarieturi,capacelul de la far indoit,am luat alt semnal ,aveam un far pe acasa de pe care am luat sticla,iar capota a fost indreptata de tinichigiu ar mai trebui niste chit si de vopsit si e ca noua tongue.gif
xox
Ce sticla bre, ca-s de plastic biggrin.gif (mi-a cerut unu' vreo 70ron sa-mi faca "polish" la un far wacko.gif )
abuseif



se poate curata si vopsi?

este bun sprayul asta de la kober?


http://www.kober.ro/vopsele-auto/Kober-vop...emperatura.html
alex230ro
vopseaua e ok.de curatat nu cred ca le poti face perfecte dar clar o sa arate mai bine decat acum.
BBo
Cred ca se referea la toba biggrin.gif
alex230ro
ieri am fost la Astra la constatare pt accident,balamuc mare acolo am inteles ca nu prea mai dau drumul la dosare.s-a uitat un pic agentul de acolo la masina ca nu prea mai are urmele incidentului,RAV4-ul e ceva mai lovit decat am avut eu impresia-bara ,armatura si un senzor de parcare.azi am pus gumele de vara si am pierdut in actiune semnalul dreapta(care abia ce l-am schimbat de o luna) .altfel articulatia pe stanga e pe duca,si mai am vrei cateva zgarieturi,anul asta din pacate nu o sa mai fac decat ce e urgent,restul la anul dupa ce termin cu ursul.Pentru la anu lista e luuunga tongue.gif
-vopsit
-articulatii fata spate de schimbat
abuseif
sunt ok anvelope vechi de un an?vreau sa imi iau un set de f1 asymmetric 2 pe spate si am gasit pe stoc insa au 1 an vechime.mai pot sa iau de la cauciucuridirect.ro insa nu stiu cu ce dot vor veni si de obicei dureaza ceva pana vin.
BBo
anvelopejantepromotii.ro

Mi-am luat eu cu dot 2014, suna-i si intreaba-i inainte, sunt foarte amabili oamenii (ardeleni, deh biggrin.gif). DOT-ul pe care ti-l zic, cu ala vin gumele. Au si preturi f bune.

Apropo, F1A2 sunt absolut bestiale, pe langa aderenta, produc extraordinar de multa.... liniste. Practic esti doar tu si motorul.
abuseif
am sunat insa nu sunt pe stoc si dureaza cam mult pana ce vin. pana la urma am sa iau eu de la cauciucuridirect,am mai luat de aici si au venit cu dot din acelasi an.si pe fata am sa iau tot f1 asymmetric 2,acuma am sport maxx tt insa am sa le schimb cand o sa schimb si bratele fata.am gasit la unu in anglia brate sport original cu 600 lei si ceva unu pt e46.
alex230ro
Brate sport?adica Mtech?
abuseif
dabrate originale mtech
abuseif
cauciucurile care mi-au venit au sunt fabricate in martie 2104
05aBi
Iar materialul este tot din cauciuc, sau ceva mai special ?
abuseif
e din cauciuc cred acuma nu stiu cat este sintetic si cat natural plus polimeri,silica din ce -am vazut.oricum m-au tinut cam 2 veri cele dinainte tot asymmetric 2. in ce-a de a 2 vara sunt cam pe duca insa sunt acceptabile.inainte de ele am avut sport maxx tt pe spate si m-au tinut o vara,una dintre dunlop a facut o galma.a durat cam 1000 km pana s-au rodat. tin minte ca imi intra dsc cand am urcat pasul tihuta si fortam un pic cand erau noi.cu dunlop nu am avut asa ceva insa dupa ce s-au asezat au devenit foarte bune.
BBo
laugh.gif
alex230ro
QUOTE (alex230ro @ Apr 19 2013, 12:23 PM) *
so :
-bad news senzorul ABS face figuri iar,si de data asta nu se mai stinge,so altul probabil
-good news am depus contestatie si am luat pana la proces permisul inapoi.daca va opreste ca pe mine organul si nu ati facut ce zice el sau credeti ca sunteti opriti abuziv:
-pe PV scrieti asa la mentiuni : cu obiectii/martor(daca aveti) ideal ar fi sa puteti scrie toate obiectiunile care le-ati avut dar nu cred ca va va lasa vreun politist sa faceti asta mai ales cum a fost la mine cazul.
-semnati PV,sau nu,oricum va ajunge la voi in 6-7 zile,la mine mi l-au adus cei de la sectie
Acum pt contestatie,se face pe raza judecatoriei unde domiciliati in general trebuie facuta in 15 zile de la primirea pv,va trebuie plangerea ,copie dupa dovada,copie CI,copie(sau original la plangerea ce ramane la judecatorie) 3 bucati,inainte sa mergeti cu plangerea la judecatoria platiti in avans la posta-timbru certificat grefa 3 bani parca,si la CEC sau DITL 1 leu taxa certificat grefa cautati pe net si o cerere certificat grefa.Plangerea se depune la Registratura judecatoriei unde o sa primiti un nr de dosar,acolo spuneti ca vreti si obtineti si certificatul de grefa in mod normal acolo ar trebui lasata si cererea de certificat grefa+timbru+taxa.Peste 1-2 zile mergeti iar la judecatorie si ridicat certificatul de grefa-trebuie nr dosar si CI.Cu certificatul de grefa ,dovada in original si copie dupa CI mergeti la Udriste si ridicati permisul.Apoi asteptati sa vedeti cand va judecati,la mine mi-au zis ca nu se mai dau termene si ca ma citeaza ei cand e procesul,din ce am inteles e foarte posibil ca procesul sa aiba loc la anul.

dupa 1 an am primit si decizia,plangerea a fost respinsa asta ar fi mai pe scurt ideea.vad daca mai fac recurs.altfel am un zgomot la rulare,cica ar fi cauciucurile+vremea mai rece de afara,sa vedem cand o fii mai cald,consumul 13,1 la o viteza medie de 22km/h inca un pic si ajunge la 100.000 km.
alex230ro
a sarit de 100.000 km a ajuns deja la 100.400 km.13,2 consum urban.expira rca pe 25/26 iun,sub 300 lei pe 6 luni nu prea gasesc.
alex230ro
102.xxx km a intrat in paine.trebuie neaparat sa gasesc niste jante sa fac ceva teste,pe fata persista zgomotul dubios
alex230ro
am facut si la cazanu asta cate ceva cheder parbriz spate schimbat(ala original era muci se dezlipise) motoras stergator parbriz spate(al 2-le a tot sh) actuator usa sofer(sh la asta vad ca nu mai merge sa inchid deschid masina din yala,dracu stie ce o avea)
alex230ro
facut revizie,Motul 5W40 Xcess,filtre and shit.aveam un senzor de placute aprins asa ca am zis ca sunt placutele,teapa nu erau.Schimbat senzor placute spate,teapa again.sters pasaj stanga spate,well inca un motiv sa vopsesc masina.
Altfel am facut revizia la aprox 10.500-11.000 km si uluitor se simte diferenta.filtrul de aer imbacsit cel de polen praf.uleiul arata decent.bordul zice 107.700 km .
abuseif
nu recomand filtre aftermarket de polen,trece praful prin ele.83192183738 gasoline additive se gaseste la dealer.am pus eu inainte de a schimba uleiul.e vreo 40+ lei.
xox
Am observat si eu aditiv bmw si mai era o solutie pentru curatat sistemul de alimentare. Merita luate pentru M50B20 cu vanos? (vreau sa fac un cadou de Craciun)
alex230ro
QUOTE (abuseif @ Dec 3 2014, 07:53 PM) *
nu recomand filtre aftermarket de polen,trece praful prin ele.83192183738 gasoline additive se gaseste la dealer.am pus eu inainte de a schimba uleiul.e vreo 40+ lei.

la 47 lei cat a fost iau unul la 6 luni smile.gif
aditivul nu stiu ce sa zic am pus mai de mult ceva si nu s-a simtit nimic,poate testez si pe asta odata.
@xox nu cred ca are ce sa strice.
alex230ro
bonus prag stanga sters si putin infundat si el.la anu la vopsit direct,partea stanga e lovita pe toate directiile smile.gif)
alex230ro
si din ciclul iarna - senzor ABS dreapta spate,scos curatat suflat mangaia - degeaba eroarea e tot acolo,se pare ca cere schimbare.ar mai trebui si un senzor de placute- placutele sunt bune senzorul nu,la nervi l-am taiat am unit firele - degeba so problema e pe instalatie undeva,foarte distractiv
xox
Nu mai uni fire aiurea ca e posibil sa-ti dea eroarea over and over again tongue.gif laugh.gif (daca face scurt oricum ti se aprinde in bord)
alex230ro
am facut pe modelul urs,acolo asa stingeai becul din bord,o sa mai iau inca un senzor ,oricum cel de ABS il schimb.
xox
Da, dar am avut si eu problema asta la E46 si am citit undeva ca e diferit fata de cei de la E30. Daca-i faci scurt zapacesti computerul de tot. N-am idee cum e de fapt, ca nu lucrez in automotive industry dar cam face sens ce spun aia pe net. It's not the '80s anymore tongue.gif
alex230ro
so ieri a fost lovit spate dreapta,bara,bandou hayon stop senzor de parcare,astea la prima vedere
io'sŪ
naspa sad.gif
alex230ro
azi au facut constatarea in service:
bara spate de schimbat + vopsit
bandou central de schimbat + vopsit
armatura bara de schimbat/indreptat?
suport bara de schimbat/indreptat?
hayon de indreptat + vopsit
aripa spate dreapta de indreptat + vopsit?
bandou dreapta de revopsit
ce e cu semnul intrebarii sunt suplimentare fata de ce s-a vazut la prima constatare,dubios e ca ei zic ca sensorul parcare nu e afectat. ca bonus cred ca a crapat amplificatorul din hayon,masina nu se mai deschide/inchide din butoanele de pe cheie.
xox
QUOTE (alex230ro @ Feb 6 2015, 11:14 PM) *
armatura bara de schimbat/indreptat?
suport bara de schimbat/indreptat?


Teoretic ar trebui schimbate, nu indreptate. Dar cred ca depinde si cat de rau ai fost lovit. La mine cand am pocnit E46-le armatura de la bara era rupta, dar cred ca se poate fisura si la impact mai usor, apoi daca doar ti-o indreapta nu mai absoarbe socul la fel.

Just my 2 cents.

PS: E posibil si sa-ti fi dat o eroare in centralizata de nu se mai inchide, poate n-a patit nimic.
alex230ro
probabil ca sunt de schimbat alea.altfel am scos modulul FZV,diversity antena supranumit,era plin de apa si ruginit.mai studiez.
xox
Depinde contactele si pcb-ul cat sunt de oxidate. Nu stiu cum arata dar banui ca daca-l cureti o sa mai mearga.
alex230ro
merge,l-am lasat o noapte pe calorifer la uscat si si-a revenit.
alex230ro
so news,devizul serviceului e 7000 lei,asigurarile au replicat ca masina e dauna totala daca se ia in considerare pretul acela si le-au "sugerat" sau ma rog le-au zis ca le dau doar 4000 lei,astea le-am, aflat vorbind cu cei de la service care mi-au zis sa caut bara spate sh si stop spate sh.
bartro
Vezi ca in caz de dauna totala exista o diferenta la suma despagubita intre reparatie in regie proprie ( = RCA plateste tie banii) sau reparatie prin service ( = RCA plateste service pe baza factura si dovada (poze) de reparatie).
Trebuie cerut la RCA suma pentru ambele variante, si apoi trebuie sa faci niste calcule impreuna cu service, sa vezi care varianta iese mai bine pentru tine.

Succes, e o situatie neplacuta. Cu Guzzi am trecut prin ceva similar recent.
Halogen
Pe mine cand m-au lovit in spate la golf au zis cei de la constatare ca nu este dauna asta asa o constatare la vedere fara sa se atinga de masina , restu se vor vedea in service , am ajuns cu ea in service masina era dauna lonjernou spate stanga era umflat rau caroseria se vedea ca e deformata si cu toate astea cei de la asigurari au refuzat sa o incadreze la dauna ca este mult prea veche masina si valoare ei pe piata este prea mica. Adica cum sa ma despagubeasca ei pe mine cu 1500 sa zicem cand ea face 800 ceva de genu apoi a inceput danus va dam 1200 de ron sa o reparati in regim propiu (cu faze de genu mai luati piese din dezmembrari etc) apoi 1800 apoi intr`un final am luat 500 de euro de la ei + masina ca am vandu`to 500 euro a fost fix suma platita pe masina macar atat. Bafta si rabdare multa sa ai si nu te lasa pacalit.
alex230ro
Bun,cred ca intra si asta la reanimare,am luat capota fata deja si un prag stanga,mai am de luat usa sofer si hayon apoi cred ca o vopsesc integral.Azi am fost la service au ajuns toate piesele,asteapta sa le duc masina..
alex230ro
a iesit de la vopsit ieri.90% e ok,am un loc unde e un strop de vopsea scursa,si inca 2 locuri la chedere unde nu s-a izolat cum trebuie,in rest e ok.Ca bonus:
-am dus masina cu jumate de rezervor => am luat-o pe rezerva
-becul stanga lumineaza galben=> trebuie schimbat
-discurile fata "bat" la franare.
TiL
Au uitat sa-ti sudeze rezervorul gaurit, adica.
bartro
Si motocicleta am adus cu plin facut la service. Cand am luat-o era pe rezerva. Apoi cand am facut plin, a inceput sa picura.. biggrin.gif
Sunt curios cum o primesc inapoi de data asta.
io'sŪ
bai baieti dar voi nu va certati cu aia de pe la service-uri? cum draq sa iei uilajul cu rezerva cand ai avut o gramada de banzina? sefi exista prin serviceurile alea? de curiozitate .. la ce service ati fost sad.gif
bartro
La motor nu am ceas de benzina, si nu s-a fac constatare la intrare in service. La masini se face de obicei o constatare la intrare in service.
alex230ro
QUOTE (io'sŪ @ Apr 17 2015, 03:50 PM) *
bai baieti dar voi nu va certati cu aia de pe la service-uri? cum draq sa iei uilajul cu rezerva cand ai avut o gramada de banzina? sefi exista prin serviceurile alea? de curiozitate .. la ce service ati fost sad.gif

pai am cerut pozele facute cand am predat masina in care se vedea ca am avut benzina "suficienta" dar bineinteles ca nu le-au gasit smile.gif
becul nu am ce sa fac mai am unul pe acasa il schimb,nu imi e clar daca s-a ars el sau daca a avut careva nevoie de un bec cu xenon.Franele sunt un mister complet pt mine vedem dupa ce mai merg daca e vreun etrier blocat sau altceva.
alex230ro
revenind - 116.300 km si cevax,schimbate:
-role + curele
cazut la datorie si schimbata- pompa servo
In curs de "deces" gumele - primul soc a fost ca la 37grade am dat "scart" cu a 2-a si a intrat ABS-ul pe o franare mai brusca.al doilea soc a fost ca pe ud au inceput sa aprinda DSC -ul pe bord chiar si in a 3-a
alex230ro
revizie si 117.500 km trecut pe LM 5W40
BBo
5W40, dar care din ele smile.gif ?
alex230ro
identic cu ce ai tu smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.