Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Furia se intoarce
BMWZone > COMUNITATEA BMWZONE.RO > Masina mea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
alex230ro
tre sa schimb lichidul de frana,ce marca recomandati?
elvislorin
ate, bosch, trw ferodo...ate e echipare originala...sau poti sa pui original iar diferenta de pret intre cel original si ate e de cativa lei...daca mai tin minte ate era vreo 20 lei la 0.5l iar bmw original la 25 lei un bidonas de 0.5l: bosch la 0.5l e vreo 20 lei iar ferodo si trw undeva la 14-15 lei la 0.5l
BBo


Daca vrei sa simti special biggrin.gif
cca 50 lei/1L
elvislorin
preturi de bucuresti...la severin se vinde cu 40 lei litrul...ca sa te simti si mai special tongue.gif
alex230ro
la acelasi pret cu Ate normal adica,parca Ate am si acum pus(ma rog acum 2 ani)
Mai astept un pic ca ar trebui sa fac si schimbul de antigel,are si ala 4 ani de la ultima schimbare.
alex230ro
89.700 km,se pare ca in ultimul an abia daca am facut 5000 km sad.gif maxim 2000 daca i-am facut extraurban.Inca visez ca peste 1-2 ani sa mai iau un urs pana atunci probabil ca nu va mai exista vreunul in apele lui dar na,speranta moare ultima.
asta e,poate vor veni si vremuri mai bune smile.gif
alex230ro
QUOTE (elvislorin @ Jul 9 2012, 11:18 PM) *
preturi de bucuresti...la severin se vinde cu 40 lei litrul...ca sa te simti si mai special tongue.gif

hmmm 40 lei?!
ciudat e ca am gasit cu 60 lei pana acum biggrin.gif
bine mai trebuie sa gasesc un service cu pompa din aia ciuneaga si sapt viitoare il schimb.Chiar Interceptor o avea pompa ? laugh.gif
alex230ro
ieri a trecut si de 90.000 km am facut un drum mai lung si am avut ocazia sa o dezmortesc un pic,am ceva vibratii la 100-130 la 180 nu se mai simte nimic laugh.gif uitasem ce bine suna la peste 4000 motorul asta smile.gif bine probabil si admisia Performance are efect tongue.gif inca nu am schimbat lichidul de frana o sa ajung pana la urma la HUT cel mai probabil ,mai ales ca are service deschis relativ aproape de mine in Pipera.
BBo
Treci pe la o vulcanizare sa-ti (re)echilibreze rotile smile.gif.
alex230ro
poze noi smile.gif
TiL
ai uscator de presuri in portbagaj wub.gif
alex230ro
da biggrin.gif
optiune rara pe cazane si rosu adica inca 5 cai minim tongue.gif
io'sŪ
laic !
alex230ro
mersi ,facebuc nu avem da merge laic pe topic nu e problem smile.gif
abuseif
ai simtit vreun efect in afara de sunet dupa ce ai pus admisia performance?
alex230ro
da,sunet ceva mai gros ,altfel nu pot sa zic ca modifica cine stie ce,daca esti din Bucuresti putem sa ne vedem in weekend sa asculti si tu.Ca si performanta nu imi dau seama exact daca a fost vreo imbunatatire.(parca la viteze mari urca o idee mai bine)
io'sŪ
in uichend.. in uichend.. unde unde??? biggrin.gif
alex230ro
Unde vrei tu biggrin.gif
La circ?sau la Miorita ?
io'sŪ
chiar , nu v-am mai vazut de mult smile.gif

poate imi fac timp, am sa urmaresc topicul de intalniri
alex230ro
pai la Circ se vede lumea in fiecare sambata,eu as vrea maine sa ajung,poate reusesti si tu rolleyes.gif
alex230ro
so,poate sambata ne vedem domnu Ema? biggrin.gif
io'sŪ
nope, nu-s in bucuresti sad.gif
abuseif
nu stau in bucuresti.am vrut sa imi iau si eu admisia si evacuarea din usa la un timp insa am zis ca erau scumpe pe urma sau scumpit si mai mult -admisia e in jur de 550 iar evacuarea 770.mi-a placut mult bara aia stabilizatoare din fibra de carbon.ar fi trebuit sa o iau.
abuseif
QUOTE (abuseif @ Nov 18 2012, 08:13 PM) *
nu stau in bucuresti.am vrut sa imi iau si eu admisia si evacuarea din usa la un timp insa am zis ca erau scumpe pe urma sau scumpit si mai mult -admisia e in jur de 550 iar evacuarea 770.mi-a placut mult bara aia stabilizatoare din fibra de carbon.ar fi trebuit sa o iau.


m-am uitat si e mai scumpa admisia peste 700$
alex230ro
am prins o oferta la admisie smile.gif a fost cam 400 usd cu tot cu transport
alex230ro
pus jante de iarna facut(refacut mai exact) geometria de 4 ori schimbat piesa cu tepi(FSR/FSU) bonus plinul cu benzina.Ready to rock cool.gif
BBo
OO, doar de 4 ori ? laugh.gif
alex230ro
da,ca s-a facut relativ ca la carte,adica prima oara s-a facut asa:
-jante 17 in spate 2 de la vulcanizare in fata,era ok dar volanul statea virat stanga si masina mergea drept
a doua oara:
-eu pe bancheta din spate si aceiasi 2 de la vulcanizare in fata masina mergea la fel
a 3-a oara:
-Sorin in spate eu in dreapta unul de la vulcanizare sofer rezervor plin masina era ok doar ca volan drept si accelerat tare din a 3-a masina tragea stanga
a 4-a oara idem ca a 3-a oara masina merge ok
valori finale (din memorie ca am printat doar primele 2 reglaje)fata:
:unghi fuga 5,36
:convergenta 0,04 pe fiecare parte
:cadere -1,12 cu -1,36 aici ar trebui sa umblu pe viitor-logic ca nu aveau "scula" de reglat caderea
spate:
:cadere -2,06 sau -2,10? pe fiecare parte
:convergenta 0,07 cu 0,06 sau pe acolo smile.gif
Oricum aia de la vulcanizare cred inebunesc daca mai merg acolo
Oricum geometria a fost facute de baiat de culoare- Dylan te intelegeai cu el in sensul ca nu comenta si in final a mers pe sugestia mea si a lui Sorin si anume sa puna pe fata convergenta la minim .

PS:cred ca daca faceam la AB Baneasa era sou total laugh.gif
io'sŪ
ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
alex230ro
91.000 km drum Bucuresti-Bran si retur,la dus am mers ok am facut cam 2 ore,la intors am facut 4 ore si pe autostrada noua s-a desprins semnalul dreapta fata,avea rupte picioarele de prindere pe caroserie si il tiganisem sa stea cat de cat,,ce-i drept a tinut cateva mii de km improvizatia.So trebuie alt semnal.
















bartro
QUOTE (alex230ro @ Dec 3 2012, 10:15 AM) *
91.000 km drum Bucuresti-Bran si retur

Pe unde ai luat-o? Stiu eu un drum mai scurt..
alex230ro
aia erau km la intoarcere pe bord in Bucuresti nu distanta totala -din pacate am folosit DN1 tongue.gif
io'sŪ
eu credeam ca ai luat-o din bran spre polul nord apoi ai coborat pe partea cealalta a globului pana in polul sud si ai inceput sa urci prin africa de sud/africa pana s-au facut cei 91mii km

laugh.gif
alex230ro
RCA valabi de maine biggrin.gif
maine ies la plimbare ocazie cu care mai bag si niste benzen tongue.gif
sambata poate o spal si fac si o diagnoza
alex230ro
macaraua dreapta are ceva probleme,azi sper sa vad ce si cum,mai fac si schimbul de lichid de frana si probabil ca pun filtrul stock de aer inapoi,la Performance trebuie filtrul schimbat asta mai catre vara o sa o fac.
alex230ro
lichid frana schimbat,am comandat macaraua dreapta sapt viitoare o schimb.Cu ocazia asta s-a descoperit:
-macaralele de compact sunt complet diferite de cele de coupe/sedan
-clipsurile comandate de mine de pe ebay sunt inutile
-aparent macaralele de compact cedeaza mai greu,daca cedeaza se rup rolele de plastic(si astea se gases separat dar nu mai stau sa le comand)

http://www.ebay.com/itm/BMW-E46-Compact-wi...319&vxp=mtr
aparent roata alba e dusa la mine.
abuseif
daca vrei sa cumperi bujii originale noi vinde unu aici set de 6 la 65 euro + transport :

http://www.ebay.de/itm/6x-ORIGINAL-BMW-ZUN...=item4ac02b58ca

alex230ro
le-am schimbat acum vreo 20.000 km cu ceva NGK echivalent,mersi oricum.
abuseif
eu cred ca imi voi lua un set pt ca la noi eu nu am gasit originale la pretul acesta.am folosit atat bosch cat si ngk originale amandoua fara a nota vreo diferenta intre ele.
io'sŪ
bun linkul pt ca in cateva sute de km trebuie sa le schimb si io smile.gif

mersi!
alex230ro
cateva zile il bag la munca de jos-adica o sa merg cu el la servici laugh.gif
in rest nimic nou smile.gif
bartro
E un trend, si eu merg cu E12 in fiecare zi mai nou.
abuseif
ce tip de ulei folosesti pt motorul tau m54?
alex230ro
Liqui Molly
http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produkt...ent&land=DE
bartro
Si unde se comercializeaza asta in ro? Cand caut, nu gasesc, cand nu caut, gasesc si uit unde.
alex230ro
am luat de la un prieten
http://www.oilmag.ro/uleimotor/liqui-moly-c-21_77.html

asta asa le google la prima vedere

daca nu au zi-mi si il intreb daca mai poate lua si la ce bani.
bartro
Nu caut acuma, dar incerc sa tin minte de data asta.
alex230ro
inapoi la hibernare,trebuie sa dau jos admisia Performance si sa merg cu cea stock ceva vreme si sa verific la usa sofer in coltul dispre aripa am ceva rugina la suprafata .
abuseif
se gaseste pe amazon.de mai ieftin ca la noi.eu am folosit numai 5w30 bmw si castrol txt ll04.cand am schimbat garnitura de deasupra era curat inauntru,garnitura de pe margine era buna insa cea de la bujii trebuia schimbata.tot atunci am schimbat si garniturile de la vanos care aratau destul de bine cu beisan.am gasit Longtime High Tech 5 W-30 la 5l de care as fi interesat pe amazon.de la 34 de euro.
alex230ro
garnitura capac culbutori am schimbat-o si eu la 90.000km era ok practic ca aia noua,am schimbat un furtun de la valva pcv si ala era ca nou.Eu am folosit asa:
-0W40 /5W30 BMW si Motul 5W40
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.