Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Furia se intoarce
BMWZone > COMUNITATEA BMWZONE.RO > Masina mea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
alex230ro
surprize surprize .... rolleyes.gif
butcky
Eu stiu!!!!!!!!!!!! Dar... happy (24).gif innocent.gif

Felicitari!!!
io's®
CITAT(alex230ro @ Jun 22 2008, 12:20 AM) *
surprize surprize .... rolleyes.gif

hai, spune-ne si noua tongue.gif
xox
QUOTE (io`s @ Jun 22 2008, 01:37 AM) *
hai, spune-ne si noua tongue.gif


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,850
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: esteE46
Engine: avemM54


Cel putin asa vad ca scrie la profil la el biggrin.gif Felicitari Alex to_become_senile.gif
io's®
CITAT(xox @ Jun 22 2008, 02:54 AM) *
100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 1,850
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: esteE46
Engine: avemM54


Cel putin asa vad ca scrie la profil la el biggrin.gif Felicitari Alex to_become_senile.gif




va asteptam pe aici domnule alex biggrin.gif
florin83
In sfarsit ai si tu o masina care fuge tongue.gif , asta daca e 2.5-ul de care stiam eu smile.gif

S-o stapanesti sanatos si fara incidente.

Te asteptam cu topic nou si impresii.
Sorin
eh poate ne intalnim la o prezentare sa vedem daca da bine la volanul ei biggrin.gif
alex230ro
@Florin 2,5-ul este
@Sorin pana nu rezolv cu actele si cu ce mai am de facut la ea nu cred ca o sa o mai misc prea mult:P
ionusunt
bravo bai ! coupe sau 4 usi?tongue.gif
alex230ro
hmmm un fel de coupe?
unsure.gif
ionusunt
QUOTE (alex230ro @ Jun 22 2008, 03:46 PM) *
hmmm un fel de coupe?
unsure.gif

cum adica bai un fel de coupe ?tongue.gif
ai cabrio si hardtop la ea ?smile.gif
sau 4 usi cu clante "barbierite " ? biggrin.gif
butcky
Ce are 2 usi, nu-i cabrio si nu-i coupe? Ghici ghicitoarea mea tongue.gif

Later edit:

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Scuze! Are 3 usi!
ionusunt
compactu ? lui titus ? laugh.gif
e singuru de 2.5 care il stiu ...mai stia si florin de el...prea mare coincidenta . tongue.gif
George77
poze,poze,poze
ionusunt
QUOTE (George77 @ Jun 22 2008, 06:46 PM) *
poze,poze,poze

subscriu !!
PS :ai dat fiesta banuiesc ....nu ?
adica statusu ala care il aveai pe mess nu era la misto ? biggrin.gif
alex230ro
vin si pozele zilele astea
io's®
CITAT(alex230ro @ Jun 22 2008, 10:52 PM) *
vin si pozele zilele astea

hai odata cu topic nou mad.gif

mie puteai sa-mi zici macar asa ..... pe Ymess dry.gif

cum de ai dat fiesta? ai tai ce au zis? unsure.gif
alex230ro
eee am zis sa fac si eu o surpriza smile.gif
ziceam ca fac aici in continuare topic sa nu mai deschid altul.
alex230ro
pozeeeee
haifisch
furia argintie laugh.gif

felicitari.....

pedal to the metal.....asa cum ne-ai obisnuit cu aia aurie laugh.gif
ionusunt
cum e fata de urs la condus ? + si -
tongue.gif
io's®
sa-l stapanesti sanatos !


edit: impresii ceva???
alex230ro
pai nu am foarte multi km deocamdata,sa mai adun cativa si postez smile.gif
de fapt motorul e lucrul care m-a impresionat cel mai mult,suspensia desi e sport e destul de confortabila,cam atat pentru moment
alex230ro
http://www.quaife.co.uk/BMW-330-E46-Quaife...SD-differential
asta ar mai lipsi la E46 smile.gif

edit cum am spus motorul m-a impresionat iata si cateva date
http://www.argyrides.eu/bmw/features/features.htm
ionusunt
vezi ca gasesti mai ieftine de la kazz . vb cu batz ca si el vrea sa isi ia .
LE :tie si lui batz va mai trebuie butonu de asc pe volan tongue.gif si gata biggrin.gif chiar am vazut pe ebay zilele astea cu dl batz un volan m de e46 din alcantara si cu buton de asc pe el biggrin.gif
alex230ro
pt ce ASC??nu inteleg?eu am DSC:)
ionusunt
batz are asc
nu miam dat seama nu am tinut cont de an .dar ambele cama celasi lucru murdar il fac ...aproape
Peter Pan
QUOTE (ionusunt @ Jun 25 2008, 04:42 PM) *
batz are asc
nu miam dat seama nu am tinut cont de an .dar ambele cama celasi lucru murdar il fac ...aproape



da...acelasi lucru il fac...iti intra cand ti-e lumea mai draga wink.gif)
ionusunt
vezi ca exista o siguranta prin tablou laugh.gif
io's®
si eu simt lipsa LSDului

cat despre ASC, eu de multe ori merg cu el decuplat, mi-am luat de cateva ori teapa cand am vrut sa ma bag mai tare de era sa musc de volan sad.gif
xox
QUOTE (ionusunt @ Jun 25 2008, 05:42 PM) *
batz are asc
nu miam dat seama nu am tinut cont de an .dar ambele cama celasi lucru murdar il fac ...aproape


ASC-ul nu face parte din DSC? blink.gif
alex230ro
ba da dar unele modele au doar ASC,DSC-ul mai face inca cateva lucruri "murdare"
Final Drive
The final drive is the compact (HAG
188K) type that is lighter in weight
than the type used on the E36.
Features of the compact final drive
assembly include:
• Compact housing
• Shorter pinion shaft
• Hollow drive flange shafts
• No side bearing covers
• Elimination of speedometer gear
• Lifetime synthetic oil
Limited slip differential is no longer possible with the compact differential.
The drive shaft and differential are now mounted on the center line of the vehicle. This
enables the transmission tunnel to be narrower increasing the interior passenger space.
With this change, the axle shafts are now different in length and are no longer interchangeable.


o explicatie privind lipsa LSD la E46
Sorin
mai bine il lasau ca la e36 compact adica de urs era mai combinatie
ionusunt
This
enables the transmission tunnel to be narrower increasing the interior passenger space.




SA MA P!$ PE EI de pasageri .au stricat toata caterinca sa calaresti mai rau masina .....
Sorin
am mers si eu astazi dupa ce s-au schimbat toate cele necesare
directia este extraordinara mai ales cand ai volanul gros si accelelreaza foarte repede in fiecare treapta practic
alex230ro
consum 13,3 pana acum la o viteza medie aratata pe comp de bord de 22km/h,mers normal schimbat in 3000 in general .
alex230ro
noi impresii
Masina este ok in ciuda suspensiei sport fiind destul de confortabila chiar si pe piata cubica,dezavantajul este ca nu pot intra in parcari subterane(azi am ramas blocat la munca si a trebuit sa fie ridicata de bot) blink.gif
florin83
Am un prieten cu o masina identica (defapt are in plus pachet m tongue.gif) cu care am mers f.mult si imi place la nebunie suspensia. E sport, dar e in acelasi timp destul de confortabila. Pe curbe abia se inclina, iar pe piatra cubica abia se aude. Am mers cu multe masini mai noi si fara suspensie sport la care se auzea mult mai tare cum lucreaza suspensia.
io's®
te-am vazut azi pe la 12 pe la obor (ieseai din piata la biserica Sf Dumitru) dar parca nu erai tu la volan...... sad.gif sau nu mai vad eu bine?
alex230ro
hmmm la 12?da eu eram la volan smile.gif m-am tuns si port ochelari de vedere acum laugh.gif plecam catre Pipera sa fac actele,de ieri am numere noi,intre timp am schimbat gumele spate ca erau imbatranite.consum pe BC 13,1% momentan mers in oras si un pic pe afara nu prea alergat.
later edit:la capitolul probleme de rezolvat:un zgomot stanga spate cred(vum vum vum parca ar atinge ceva acolo,prima oara am crezut ca e diferentialul dar nu face tot timpul) pe stanga fata pe viraje luate pe denivelari(de ex cand urc o bordura) se aude ca si cum ar atinge ceva pe o secunda(exact cum ai pleca cu frana de mana un pic cuplata)placutele si discurile sunt noi ,nu stiu daca s-au verificat etrierii la montarea lor.pe spate frana de mana are placute separate?
Alexxx
pai si CUM ai rezolvat acel zgomot? Da si solutiile nu spune numai cum le-ai rezolvat tongue.gif I-ai facut identificarea rar asa rpd? Cat a costat? Ai dat ceva?
florin83
Identificarea e 80RON (atat a fost acum 3-4 luni cel putin). Nu dai nimic, decat iti verifica seriile.
alex230ro


o zi a durat RAR+Pipera la 8.30 am avut programarea la RAR la 16.30 aveam numerele noi pe masina.Nu am rezolvat inca cu zgomotul,trebuie sa ajung undeva sa ridic masina pe elevator.
oricum avand in vedere ca masina a stat 8 luni e posibil ca un etrier sa faca figuri smile.gif
Alexxx
CITAT(florin83 @ Jul 1 2008, 10:59 AM) *
Identificarea e 80RON (atat a fost acum 3-4 luni cel putin). Nu dai nimic, decat iti verifica seriile.

Pai cred ca trebuie facut si ITP la mine...
alex230ro
am bagat un drum pana la mare,consum la dus 8,9 mers destul de tare am facut cam 2 ore pana in Eforie Nord,la intors 9,3.In oras consumul sta la 13.1 13.6 mers si prin aglomeratie(Pipera) si prin trafic mai lejer
alex230ro
rezolvat cu zgomotul stanga spate-un rulment a fost care l-am si schimbat,zgomotul de pe fata vine de la o flansa de amortizor o sa o schimb si pe ea in cateva luni impreuna cu amortizoarele daca e,am reusit sa ajung vineri cu consumul la 14,3% asta dupa ce am prins bariera in Pipera,si m-am fatait prin centru(era inchis Magheru pe portiunea Victoriei -Pta Romana si am stat ceva in trafic)
alex230ro
asa,azi am avut 2 momente mai dificile:
1.am udat un pic rotile spate si a fugit de cur un pic,din ce m-am prins DSC-ul nu a facut mare lucru in a 2-a pe la 2500 3000 am calcat-o un pic si a plecat spatele in dreapta
2.era sa fac zob un Mitsubishi Colt la Charles de Gaulle ,politaiul facea semn sa ne grabim sa trecem Coltul s-a gandit ca mai bine franeaza iar eu am fost nevoit sa ma infig in pedala de frana si m-am oprit cam la o palma de bara lui (initial am zis ca il fac zob mai ales ca a intrat si ABS-ul )
Fata de urs ai lipseste un autoblocant in rest masina e ok nu ofera aceleasi senzatii ca un urs dar e rapida(iti dai seama cat de rapida e cand te uiti pe vitezometru )
io's®
CITAT(alex230ro @ Jul 17 2008, 09:53 PM) *
1.am udat un pic rotile spate si a fugit de cur un pic,din ce m-am prins DSC-ul nu a facut mare lucru in a 2-a pe la 2500 3000 am calcat-o un pic si a plecat spatele in dreapta

hmmm.. ciudat, la mine cu ASC nu fuge de cur aproape deloc, taie gazu' imediat
Sorin
incearca pe piatra cubica si uda o sa vezi ca pleaca nitel , dar tu nu ai dsc?
alex230ro
QUOTE (io`s @ Jul 19 2008, 02:57 AM) *
hmmm.. ciudat, la mine cu ASC nu fuge de cur aproape deloc, taie gazu' imediat

pai ce sa zic era o curba usoara la dreapta abia iesisem din OMV-ul din rond de la Pipera s-a simtit ca si cum cineva mi-a tras masina de spate in dreapta blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.