Help - Search - Members - Calendar
Full Version: back to the base line
BMWZone > COMUNITATEA BMWZONE.RO > Masina mea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
alex230ro
So de cateva zile am un E30 318is alb facut cadou de sotie. rolleyes.gif despre el stim asa:
ian 1990 nascut,are cateva dotari de baza:
-servo
-geamuri electrice
-trapa
-oglinzi electrice
-interior sport
-jante 15
pt moment masina e inca in procesul de inmatriculare ,si mai fac mici reparatii la ea.din toamna urmeaza sa intre la tinichigerie/vopsitorie.
haifisch
topic fara poze?
05aBi
topic fara poze e ca masina fara motor.. biggrin.gif
Sa o stapanesti sanatos!!
alex230ro
aoleu ce poze ca o am de 4 zile smile.gif) pana la poze mai am o gramada de facut,oricum nu e intr-o stare buna e de lucru destul de mult la ea.dat sa nu ziceti ca nu am pus nimic puin o poza imediat dupa ce o luasem
Asadar lista este mare si abia la inceput:
-tinichigerie:pasajele spate sunt out si trebuie schimbate,posibil si ceva din contraripa sa fie de schimbat,locasul bateriei si cel unde vine cricul sunt si ele ruginite,pragurile au nevoie si ele de ceva peticeli dar probabil ca le schimb cu totul,trapa trebuie schimbata,aripa stanga fata trebuie schimbata,tablele din spatele farurilor trebuie peticite(cea din dreptul vasului lichid parbriz are o gaura destul de mare bagi pumnul pe acolo cred),podeaua am inteles ca e ok mai putin punctele de ridicare unde e ceva rugina.mai trebuie sa vad in spatele numarului de inmatriculare pe spate daca am rugina,fusta spate are si ea nevoie de ceva petice.oricum masina va fi in toamna facuta bucati si dusa la tinichigiu pe platforma probabil
-mecanica:am o scurgere de ulei de la garnitura capac distributie , cand iau piciorul din gaz pare sa dea un pic in nas,are o finala Remus care e destul de zgomotoasa posibil sa iau alt traseu de tobe.suspensia si articulatiile par ok nu se aud zgomote suspecte doar ca e cam "moale" comparativ cu E46.motorul trage bine.ceva zgomot grup spate dar nu am stat sa studiez pt ca va fi schimbat cu un blocant smile.gif pompa servo daca virez maxim si stau acolo scartaie putin,am vazut ca nivelul e aproape de minim o sa mai completez lichid
-interior :interior sport,scaunul sofer nu merge reglajul spatarului o sa vad ce si cum cand o sa am timp,bordul crapat cel mai probabil va fi schimbat,aeroterma merge pe treapta 4 doar,probabil trebuie alt boton,stergatoarele si geamurile se misca relativ greu o sa verific si incarcarea desi cred ca doar trebuie unse/gresate.vasul lichid parbriz spart-probabil de aia e si ruginita tabla de sub el a stat apa non stop acolo,un brat de la stergatoare se misca haotic posibil sa trebuiasca alt ansamblu smile.gif
Ca prioritati acum am:
-garnitura capac distributie de schimbat,verificat antigel
-ansamblu stergatoare si vas lichid parbriz
-verificare incarcare
-verificare tobe
alex230ro
tinichigiu am gasit,daca stiti si un vopsitor bun scrieti aici,masina va ramane tot alba-alpinweiss 2 cum a fost de fabrica
io'sŪ
in sfarsit!
frumos cadou wink.gif
vopsitor??? vb cu mowgli
alex230ro
am vorbit,o sa merg sa o vada si el.e ceva de lucru pe partea de tinichigerie sa vad cat as iesi cu totul.la tinichigerie am primit oferta foarte buna si probabil ca acolo va ramane.
Da e cadou frumos smile.gif a zis Andra ca mai scapa de mine smile.gif)
BBo
Looking good cool.gif
alex230ro
laugh.gif mersi dar mai are pana la good tongue.gif daca vrei sa o vezi live e posibil sa ajunga maine poimane cu ea pe la munca .
BBo
Nu-s prin zona, din pacate. smile.gif
PS: Inteleg ca e cumparata din afara ?
alex230ro
nope.romania
Halogen
QUOTE (alex230ro @ Jul 30 2013, 09:53 AM) *
am vorbit,o sa merg sa o vada si el.e ceva de lucru pe partea de tinichigerie sa vad cat as iesi cu totul.la tinichigerie am primit oferta foarte buna si probabil ca acolo va ramane.
Da e cadou frumos smile.gif a zis Andra ca mai scapa de mine smile.gif)


Cu ce face sudura argon ? nu de alta dar daca lucreaza bine si cere un pret decent mar interesa si pe mine.
bartro
QUOTE (Halogen @ Jul 30 2013, 06:31 PM) *
Cu ce face sudura argon ?

Cu argon, cel mai probabil smile.gif
alex230ro
nu stiu inca,ramane sa merg zilele astea sa intreb exact ce cum care ,e recomandat de un amic si am inteles ca de aia e si pretul mai mic.
alex230ro
am primit o lista frumoasa pe mecanica smile.gif) daca auziti ca vinde cineva amortizoare sport E30 in stare buna scrieti aici,sau suspensie completa.azi sper sa ajung al tinichigiu sa vorbesc cu el cam ce as vrea sa faca la masina.
alex230ro
mers si la tinichigiu,intre timp lista a crescut ca fat frumos,caseta de directie mai a aparut pe lista daca stie cineva e ok si de E36, si alte nimicuri,cu ceva bulan sapt viitoare e gata..atunci revin cu poze +povestea completa cum a putus sa fie masina asta...
Asta e noi sa fim sanatosi ca restul se rezolva.
alex230ro
cu un pic de noroc maine e acasa,urmeaza autentificarea rar inscrierea la primarie.si plata timbrului de mediu.am mai luat una alta pt ea de la Gabi323 smile.gif)
bartro
Te misti bine. Sunt invidios.
coman cosmin
am un set de amortizoare noi marca optimal.le port in portbagaj la e12 de 1 an.nu mai tin minte daca sunt de jamba subtire sau groasa.daca ai cum sa masori la tine vedem daca se potrivesc.eu le masor pe ale mele zilele astea.

nu vreau bani pe ele.le donez cu cea mai mare placere numai sa se potriveasca.
alex230ro
salut cosmin,multumesc mult,teoretic am jamba groasa smile.gif 51mm ar trebui sa aiba.voi verifica si cu ce am pe masina sa fiu 100% sigur.
On topic,masina a iesit din service cu o lista destul de consistenta de piese schimbate:
-baia ulei+garnituri baie ulei
-garnituri capac distributie
-carcasa termostat+termostat+antigel
-caseta servo E36+bielete+capete bara+ulei servo+burduf caseta
-burduf planetara spate
-discuri+placute spate+schimbat conducte frana+lichid frana
-ceva bucse si alte nimicuri.
Ramas pe lista de mecanica:geometrie,sudat evacuare,schimbat/aruncat amortizoare + arcuri-aici e cireasa de pe tort-arcurile fata+spate sunt taiate cu flexul!amortizoarele am inteles ca sunt praf,am impresia ca masina sta in amortizoare,semnal stanga nu functioneaza,becurile din bord ar trebui schimbate,un tampon motor trebuie inlocuit,ar trebui si franele fata inlocuite,verificat debitmetrul si sonda lambda in ce stare sunt.Am mai luat:
-2 trape
-anasamblul stergatoare+motoras
-bord+consola centrala+consola frana de mana
-inca un volan M tech 1 -cel de 370mm smile.gif)
Tinichigerie:aripa stanga fata(o sa vorbesc cu Bogdan azi poate face maine un drum sa vedem aripile lui smile.gif ) pasaje spate,fusta spate si pragurile imi e inca neclar dar cred ca ar fi bine sa le schimb cu totul sau sa peticesc ce am avea Gabi323 fusta si prag(daca stie cineva o caroserie buna ar mai fi varianta recarosarii sa scap de stresul tinichigeriei),locas baterie spate trebuie si el schimbat,verificat oale fata+spate ,am descoperit o gaura in usa dreapta fata fix pe rama usii!?!?tabla din spatele farurilor de peticit..oricum usa am gasit.Oricum daca e sa mearga la tinichigerie va fi dusa pe platforma fara geamuri,interior,motor.
Vopsitorie:aici am vorbit cu Interceptor ,posibil sa o fac la el,am o cunostinta la Standox si e posibil sa iau materialele un pic mai ieftin,masina va ramane tot alba daca ajung aici.
Ca timeline pana prin sept o sa studiez cele 2 optiuni:
-recarosare
-tinichigerie+vopsitorie
sapt viitoare am autentificare si probabil ca va primi si numerele noi dupa ce voi da statului roman o caruta de bani care as fi putut sa ai bag in masina sad.gif
Poze maine sau in weekend,as vrea sa il aduc la circ pe ursulica .
alex230ro
am facut azi o geometrie aproximativa asa-volanul sta mai drept un pic ,cred ca o sa il scot si o sa il pun eu drept smile.gif)
la tobe s-au uitat au scos o tabla care zanganea pe acolo au pus niste pasta pe unde rasufla un pic,si au zis ca nu au ce sa faca pentru ca am finala sport smile.gif)) e ceva Remus galagios smile.gif)
bartro
La E30 merge asa cu centrat volan? La caseta stil E12 (recirculating ball) nu e o ideea buna - nu mai poti regla jocul never.
alex230ro
cred ca merge,oricum am 2 dinti din aia max de miscat ,oricum pot sa merg si asa cu el daca e:))
xox
Merge, eu l-am scos pe al meu si nu l-am mai pus bine la loc. Am cautat un semn pentru centrare si n-am gasit, iar de atunci am repetat operatiunea de mai multe ori (am umblat la ceasuri cam des). N-am patit sa-mi plece intr-o parte ori alta dupa ce l-am centrat. Operatiune executata si cu si fara servo.
Halogen
QUOTE (xox @ Aug 15 2013, 07:18 PM) *
Merge, eu l-am scos pe al meu si nu l-am mai pus bine la loc. Am cautat un semn pentru centrare si n-am gasit, iar de atunci am repetat operatiunea de mai multe ori (am umblat la ceasuri cam des). N-am patit sa-mi plece intr-o parte ori alta dupa ce l-am centrat. Operatiune executata si cu si fara servo.



Ceasurile de la e30 se scot fara a scoate volanul tongue.gif te iertam ca esti mic laugh.gif
xox
Nu-s masochist, 'batrane' smile.gif Volanul iese in 30 secunde (no airbag) si restul operatiunii devine mult mai usoara - asta daca nu te pregatesti sa fii contorsionist ori tii neaparat sa folosesti o trusa de pensete (ori flexul, in cazuri extreme) laugh.gif
coman cosmin
am masurat amortizoarele si au 44.cred ca sunt de jamba subtire.daca ai subtire pe masina si te ajuta te astept sa le iei oricand.
alex230ro
mersi Cosmin,ale mele ar trebui sa aiba 51 asa ca nu merg,oricum nu mai fac nimic la suspensie,miercuri fac autentificarea si mai merg asa cateva sapt pana o duc la tinichigerie.Pana la urma a avut cineva probleme la autentificare datorita tobei?cum ziceam finala de pe masina e destul de galagioasa.
Halogen
QUOTE (alex230ro @ Aug 19 2013, 09:07 PM) *
mersi Cosmin,ale mele ar trebui sa aiba 51 asa ca nu merg,oricum nu mai fac nimic la suspensie,miercuri fac autentificarea si mai merg asa cateva sapt pana o duc la tinichigerie.Pana la urma a avut cineva probleme la autentificare datorita tobei?cum ziceam finala de pe masina e destul de galagioasa.




Cand am fost la rar cu ursu aveam toba sport si mai si fasaia biggrin.gif pe undeva pe dedesubt de la un por mic si nu au zis nimic ! Nu vad motiv sa se uite tu roaga-te sa ai seriile calumea biggrin.gif
alex230ro
so RAR Fiscal ANAF facute ieri dupa cateva drumuri biggrin.gif binenteles ca nu a iesit din prima ca suntem in Romania,de dimineata am fost la Administratia Financiara Sect 1 cu sotia(masina e pe numele ei) acolo o tanti s-a uitat pe carte si a trimis-o la RAR pt ca nu gasea E0/R0/E1 scris pe carte(cartea e model "vechi:) oricum aveam la RAR programare asa ca hai la RAR,acolo am vazut ca nu mai e loc pe carte ca sa fie si ea trecuta so duplicat,ai spunem inginerului de asta si el intreaba:dar o aveti la primarie trecuta?nu o declaram azi,ok facem ce e de facut si veniti azi cu fiscalul.Mers in Amzei la Sect 1 luat fiscal in 10min(record cred oricum nu era nimeni la coada) si intors la RAR.La RAR am ma stat 15 min am luat cartea si certificatul de autenticitate si inapoi la Administratia Financiara Sect 1 marti primim calculatia pt timbrul de mediu (ai urez muuulta sanatate domnului Ponta cu aceasta ocazie ) oricum 3250 ron pare sa fie taxa smile.gif.So marti/miercuri ar trebui sa am si numerele,as vrea sa le iau daca le mai gasesc cele de pe fostul urs.Concluzii:daca se cumpara masina pasii ar fi:
-contract vanzare cumparare
-fiscal vanzator
-fiscal cumparator
-RAR
-ANAF
-Politie Pipera
elvislorin
felicitatiuni
alex230ro
am dat ieri capitonajul din portbagaj jos,contraaripa spate dreapta e terminata complet,nu am mai vazut asa ceva sad.gif
o sa fac azi poze cu toate problemele de tinichigerie..
alex230ro
Poze sad.gif nu am scos mocheta sa vad ce e si acolo
bartro
E un pic mai rea acolo dreapta spate, in rest pare o masina sanatoasa.
alex230ro
am scos interiorul adica banchetele si ce mai era prin spate,dreapta spate e cam dusa,ar trebui contraaripa interioara si posibil aripa spate.
bartro
Macar pasajul exterior si interior.
alex230ro
o sa pun poze su cum se vede din interior,aparent mai am si ceva rugina in spatele mansonului de cauciuc de la busonul benzina.e de studiat problema
alex230ro
so
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=41&fg=25

piesa 7 odata piesa 5 nu stiu ce sa zic cred ca si aia

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=41&fg=25

aici vad ca merg si bucati de aripa luate 20 sau 21 sau direct toata aripa.

binenteles ca o sa vad ce zice si tinichigiul,posibil ca el sa considere ca merg peticite.
alex230ro
ieri am dat jos si scaunele fata si fetele de usi,incerc azi sa dau jos si mocheta,m-am uitat un pic sub ea bineinteles podeaua pe dreapta are gauri,stanga nimic,e incredibil parca masina asta a stat cu partea dreapta scufundata in apa.Daca are cineva un scaun stock de urs sa doneze il accept cu placere tongue.gif . De asemenea daca stie careva o caroserie coupe la dezmembrat sa-mi dea mesaj as lua cate una alta de pe ea smile.gif
inca niste poze mai pe seara daca reusesc sa dau mocheta jos smile.gif)
bartro
In Olanda masinile in general ruginesc mai rau pe partea dreapta. Cand / dupa ce ploua, pe partea asta a drumului se strange apa, namol, mizerie.
alex230ro
scos bandouri de pe spate,scos boxe,scos buza de IS,etichetat diverse mufe pe acolo,spalat fete de usi banchete scaune capitonaj portbagaj si depozitate.mocheta e prinsa sub aeroterma din ce vad(desi fostul proprietar zicea ca a schimbat-o) probabil ca o sa o scot odata cu bordul,plafonul si geamurile.
alex230ro
poze,dupa cum se vede pragul dreapta a fost afectat ,pedalierul stanga nu a scapat nici el de rugina,am mai dat jos scutul de plastic,casetofonul si diverse switchuri de pe bord,instalatia electrica e cam varza,alarma conectata cu nspe mii de fire,boxele au fir separat tras si firele de fabrica zac pe acolo si ele,macaralele electrice de nfl au inca 2 fire trase aiurea.Totusi am spalat mocheta si curatat torpedoul.
abuseif
alta mai buna nu ai gasit?o sa te coste ceva bani sa o faci.
bartro
Iar fata de E12 e boboc.
alex230ro
bobocel smile.gif) asta a fost cadoul acum eu il fac frumos smile.gif
io'sŪ
hai ca nu-i asa rau, ai pe ce sa pui mana wink.gif
alex230ro
ummm i-as zice ceva lui nenea ala dar nu are rost biggrin.gif + ca nu ma incadrez ca am 2 bemveuri smile.gif)

aaaa stai ca am citit mai atent,are Subaru,deci e gelos
io'sŪ
razvanbb e cel care are trafictube-ul smile.gif
alex230ro
tot gelos e,ca nu are urs in care sa bage bani : ))

oricum,am dat jos eleronul ieri si bandourile laterale de pe usi,sa vad ce mai fac azi biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.