bartro
Jan 21 2011, 08:11 PM
Si Vadim, si Becali,
io's®
Jan 22 2011, 12:00 AM
vadim ca vadim, dar sa ne aducem aminte ca si becali tot din vina marinarului e acolo
brown.shark
Jan 22 2011, 12:18 AM
io's®
Jan 22 2011, 02:56 AM
iar nu pot dormi gandindu-ma la politica LOL
brown.shark
Jan 22 2011, 07:50 AM
io's® - nu merita betivu' asta si gasca lui sa t gandesti la ei nici timpul cat stai pe buda....
io's®
Jan 22 2011, 10:21 AM
era cu LOL
brown.shark
Jan 22 2011, 11:58 AM
da bre..."sa vazuse..."
tomado e28 owner
Jan 24 2011, 12:07 PM
Cu pensiile militarilor a cotit-o ca la Ploiesti...
Moaaama, da' ce l-au mai huiduit pe marinar la Iasi azi...
LE: nu trebuia sa se ia Base de militari... In marea majoritate sunt oameni organizati, disciplinati, cu timp liber si acum foarte suparati...
io's®
Jan 24 2011, 05:12 PM
asa cum s-a parut ca "o cotise" si cu legea invatamantului si pana la urma tot a fost abrobata, vor gasi ei o cale sa rezolve si problema asta, eu nu-mi fac probleme.
PS: si pana la urma urmei ce inseamna pensie de 150-300 mil lei (vechi), sa le ia frate, astia-s (unii dintre ei) si militarii aia de au tras in populatie in '89 parca...nu(sau au dat ordin sa se traga)? hmm...
Ciupanezu
Jan 24 2011, 07:20 PM
Păi să fie judecaţi ăia care au tras īn populaţie, nu să li se scadă pensiile tuturor.
Iar pensiile alea de 150-300 de milioane nu le au militarii oneşti, le au cāteva infecţii cu legături prin lumea politică.
Īn general sunt ăia care exact īnainte să iasă la pensie, şi-au mărit salariile īntre ei, iar după ce au ieşit la pensie s-au angajat tot la minister la angajaţi civili.
Īnsă marea majoritate a militarilor sunt oameni oneşti.
io's®
Jan 24 2011, 07:45 PM
nu m-am referit la toti militarii ci exact la cei amintiti de tine.
tomado e28 owner
Jan 24 2011, 07:55 PM
Pensiile acelea de 30.000ron/luna sunt la magistratii pensionari, ai incurcat oalele. Argumentul cu "revolutia" nu tine, ma gandesc ca n-ai zis la modul serios.
Cu recalcularea cred ca s-a vrut un castig de imagine, pe baza faptului ca sunt multi cetateni rautaciosi si batuti in cap, dar e cam satula lumea de atfel de masuri. Trebuie sa mai si dai, nu doar sa iei.
LE: pana am postat eu, a scris Ciupanezu si i s-a si raspuns
Ciupanezu
Jan 24 2011, 08:25 PM
QUOTE (io's® @ Jan 24 2011, 07:45 PM)

nu m-am referit la toti militarii ci exact la cei amintiti de tine.
Păi da, īnsă sunt 2 lucruri diferite.
E ca şi cum ai 10 terorişti īntre 1000 de oameni cinstiţi şi dai o bombă atomică şi razi tot oraşul.
QUOTE (tomado e28 owner @ Jan 24 2011, 07:55 PM)

Cu recalcularea cred ca s-a vrut un castig de imagine, pe baza faptului ca sunt multi cetateni rautaciosi si batuti in cap, dar e cam satula lumea de atfel de masuri. Trebuie sa mai si dai, nu doar sa
Corect.
E o tactică marxistă numită lupta de clasă.
Sunt asmuţite clasele sociale īntre ele, astfel īncāt fiecare dintre ele crede că nu le este rău din cauza proastei conduceri ci din cauza altei clase sociale.
bartro
Jan 24 2011, 08:27 PM
QUOTE (Ciupanezu @ Jan 24 2011, 08:25 PM)

E ca şi cum ai 10 terorişti īntre 1000 de oameni cinstiţi şi dai o bombă atomică şi razi tot oraşul.
Si asta e o metoda mai veche.
Ciupanezu
Jan 24 2011, 08:28 PM
N-a spus nimeni că ar fi modernă.
brown.shark
Jan 26 2011, 10:35 PM
" pana nu pleaca base draq de la carma tarii " = cred ca erau cam gata sa-l ajute la iasi...
xox
Jan 27 2011, 09:20 AM
Nah, prea mult "molotov" consumat fara bricheta daca intelegi ce vreau sa spun

Si asta nu-i tot ce vreau sa spun.
io's®
Jan 27 2011, 10:50 AM
si la iasi si chiar mai putin la focsani erau o mana de oameni care fluierau si huiduiau. cu o floare nu se face primavara.
brown.shark
Jan 27 2011, 11:09 AM
la focsani ai dreptate, chiar am ramas mirat ca nu s-au mobilizat / trezit dupa exemplul de la iasi. din pacate, inca sunt cam "carpa'n cu_ " majoritatea conationalilor nostrii...
io's®
Jan 27 2011, 07:58 PM
nu s-au mobilizat pt ca nu s-a vrut, erau inofensivi.
brown.shark
Jan 27 2011, 08:10 PM
c parere ai de ce se intampla la pitesti ?
io's®
Jan 27 2011, 10:09 PM
nu am nicio parere, daca intradevar este asa cum am tot citit pe net nu-mi pare rau pt el... (fost securisto-comunist) sa stea la parnaie (daca scapa de atacul de cord)
mie imi pare sincer rau ca nu putrezeste in puscarie si vantu, la cat bine a facut...
macar de s-ar face curatenie in toata mafia asta politica.. dar din toate partile, nu doar dintr-o parte.
comanda politica sau nu, indiferent ce a fost, piratu' isi face MULTI dusmani. nu cred ca o sa moara de batranete...
brown.shark
Jan 27 2011, 10:15 PM
fratioare, la asta " macar de s-ar face curatenie in toata mafia asta politica ", daca s-ar intampla, am trai in rai nu p pamant
bartro
Jun 21 2011, 10:29 AM
TiL
Jun 21 2011, 01:00 PM

) ia de la Tata sa ai si tu un mezel la mic dejun.
bartro
Jul 4 2012, 08:27 AM
... si cum e cu USL asta? Va place ce sa intample? Sau nu inteleg eu?
USL... trebuie sa mai treaca vreo 20 de ani ca sa ma gandesc daca-i sustin.
Nu ma asteptam sa-si mai permita acum practicile de acum 10-20 de ani, dar stiam ca, cel putin PSD-ul, e inca putred de jigodiile care au furat aproape tot ce s-a putut in tara asta.
Raman totusi niste dileme...
- se pare ca erau buni conducatori
- ce-o fi mai bine, sa fure tara unii compatrioti din PSD sau sa o vindem strainilor?
E incredibil ce se intampla.
nu ma mira, se repeta istoria... dar parca prea repede.
Dar nici eu, care le stiam obiceiurile, nu ma asteptam sa faca mutari de genul asta acum.
Revenim la hotia pe fata, bine ascunsa de ochii prostimii prin presa subordonata puterii. Asta s-a intamplat in primii 15 ani de dupa revolutie.
Eu nu pot sa trag decat o singura concluzie din tot circul asta: nu conteaza numele unui partid, ca tot la balamuc se ajunge.
In Iasi de exemplu a castigat usl-ul. Inainte de alegeri s-au dat de ceasul mortii sa mai asfalteze niste strazi, sa mai termine pe jumatate niste proiecte si sa paveze in graba niste trotuare. Acum, dupa alegeri, au oprit lucrarile incepute atunci si-au demarat altele. In acelasi timp, regia de apa si canal vine si sparge strazile facute de primarie pentru ca nu s-au sincronizat si trebuie inlocuite diverse conducte. Mega-uber-proiectul palas e terminat ~60% dar a fost inaugurat cu mare fast de primar, mitropolit si ... poanta (moment in care nuj ce mare preot de aici declara presei ca biserica munceste cu sarg sa iasa usl-ul la alegeri). Strazile terminate, nu-s marcate. Canalele sunt ridicate, la borduri nu s-au respectat cote, etc.
De ce am insiruit toate astea: Iasul a vazut 4 primari in perioada 89-92, dupa care din 1992 pana in prezent doar 2 primari: simirad si nichita, ambii membri PSD in perioada mandatelor (nichita - usl mai nou).
In toti anii dupa revolutie incoace, sub conducerea neinfricata a psd-ului, n-am vazut schimbari majore in Iasi. Poa' sa spuna ce vrea, cine vrea, eu imi pastrez punctul de vedere si-l pot si argumenta. Acesta nu este un oras "cultural" si cu atat mai putin un oras european. Este un cos de gunoi. Pana si orase mai mici din judete invecinate s-au descurcat mai bine. In concluzie, revin la afirmatia mea initiala: nu conteaza partidul, conteaza cine-i la carma. (si nu, chiar nu sunt pro-base). Circ e peste tot, balamuc, etc. Nu-i bun nici cu aia, nici cu aia.
PS: fun fact: dupa '89 am avut un singur primar nascut aici, Emil Alexandrescu - un om caruia chiar i-a pasat de oras si de sfera culturii, dar mai ales care chiar a facut ceva in sensul asta. Restul primarilor (cei 2 dupa 92 pana in prezent) nici macar nu sunt din Iasi, ci din Botosani.
Poate era o idee buna sa candideze MRU la primaria Iasi. Dar poate si-a dat seama ca vine usl-ul la putere si nu si-a mai batut capul cu noi.
io's®
Jul 6 2012, 09:13 PM
am rams fara presedinte..
Fmm lor de dobitoci...
io's®
Jul 6 2012, 10:02 PM
las' ca mai vedem dupa 29

.
lucian
Jul 7 2012, 07:17 AM
m i-ar placea sa-l puna astia la loc, prin vot, la referendum.
io`s figura aia suparata e pe bune?
io's®
Jul 7 2012, 10:22 AM
dada, "pibuni" lol
tomado e28 owner
Jul 7 2012, 01:39 PM
Interceptor cred ca e cel mai trist...
sa-l vad cat de vesel o sa fie sub conducerea mafiotilor alora imbarligatori.
io's®
Jul 7 2012, 04:28 PM
daaa.. si eu sunt curios sa vad daca or sa fie mai imbarligatori decat... base
tomado e28 owner
Jul 7 2012, 10:45 PM
N-au niciun fel de scrupule hotii aia din PSD
io's®
Jul 8 2012, 01:54 AM

tare remarca asta.. las' c-au avut aia din pdl LOOOOOOL
io's®
Jul 8 2012, 09:30 PM
asa cum am scris si in partea cealalta sunt indecis la votul de pe 29

nu stiu daca sa votez pro sau contra demiterii si daca vreti sa ma ajutati cu ceva argumente palpabile v-as fi profund recunoscator, de presa sunt satul.
multumesc anticipat!
bartro
Jul 8 2012, 11:39 PM
Iti dau eu un argument:
Crin Antonescu.
io's®
Jul 8 2012, 11:49 PM
Ok, deci trebuie sa votez impotriva demiterii ca sa nu fie crin presedinte... Asta am inteles
Dar de ce sa fie base presedinte?
lucian
Jul 9 2012, 06:55 AM
QUOTE (io's® @ Jul 9 2012, 12:49 AM)

Ok, deci trebuie sa votez impotriva demiterii ca sa nu fie crin presedinte... Asta am inteles
Dar de ce sa fie base presedinte?
hai ca te lamuresc eu: pt. ca basescu e un om popular, simplu, dintre noi, un om cinstit care spune adevarul romanlor (cum zice el) si nu in ultimul rand nu are tendinte dictatoriale. nu in ultimul rand, e un anticomunist autentic si cred ca mai lupta si impotriva vechii securitati ca inside man. sper ca te-am convins
Ciupanezu
Jul 9 2012, 09:56 AM
Cat de bine imi pare ca va fi demis Baselu'!!!
Este evident ca nici USL-ul nu va guverna conform promisiunilor, insa mai mari carditori decat Basescu nu cred ca pot fi.
Ma intreb daca Basescu si-a tinut vreo promisiune electorala... Sunt aproape sigur ca nu.
Ma intreb cat de naivi sunt unii care au impresia ca Basescu e un om din popor, un om simplu care vrea sa faca bine.
Sunt sigur ca postul de mai sus e ironic, deci nu ma leg de el, insa cam pe asta si-a construit Basescu manipularile care au prins cel mai bine la populatie.
Eu ii inteleg pe cei care nu vor sa voteze pentru ca spun ca nu au cu cine si pe cei care ar vota USL doar pentru a stopa dominatia lui Basescu, dar cum sa mai votezi PDL si cum sa votezi impotriva suspendarii avand in vedere situatia actuala?
Cum sa-l votezi pe unul care isi demonstreaza verbal profesionalismul prin lungimea navei pe care a comandat-o?
Pe unul care si-a pus toti valetii in functiile cheie din stat, iar care atunci cand altii isi pun oameniilor in functiile respective, urla, alaturi de presa subordanata ca e vorba de o lovitura de stat...
Basescu inseamna tupeu nemarginit, sete de putere, perversitate si lipsa de minim bun simt.
Basescu are tendinte dictatoriale, dar asculta si de vocea poporului.
Vedeti episodul din iarna, cand a ascultat de vocea celor care cer oprirea proiectului Rosia Montana. macar l-a incetinit. Credeti ca-i doar decizia lui? SUnt interese mult mai mari pentru ca proiectul aal sa devina realitate. Credeti ca PSD o sa faca altceva? Se pare ca din contra.... vedeti pe cine si-a luat Ponta consilier onorific: americanul ala care are interese tocmai in exploatarea resurselor
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12713...esley-clark.htm Tendintele dictatoriale ale lui Base (din punctul meu de vedere justificata pana la un punct), hotararea lui de a face ceva, i-au pus pe jar pe cei care acum se lupta sa-l dea jos. I-au pus pe jar, le arde curu de frica, nu mai vazusera in tara asta asa ceva: justitia sa-si faca treaba si la nivelul lor.
Nu poti conduce doar cu bun simt. Sloganul lui Antonescu din ultima campanie electorala, "Domnia bunului simt". E o utopie. Daca ai bun simt in tara asta te mananca cainii.
Aialalti, vorba cuiva, nu au scrupule, mint cu nerusinare, te prostesc in fata. Pentru ei opinia unuia nu conteaza oricat de priceput ar fi, atata timp cat au o groaza de popor, prostit prin televizor, care ii sustine.
io`s sunt doar curios, nu incerc sa te denigrez in vre-un fel, dar ai fost atent la viata politica in anii '90-200x ? Pentru ca imi pare ca vorbesti ca majoritatea celor care sunt impotriva lui Base de cativa ani de cand comportamentul de tzaran (eu zic roman autentic) i-a oripilat si s-au trezit ca vor jos base, fara sa stie ce a fost inainte.
Pe mine tampeniile facute de PSD m-au marcat, adolescenta am trait-o citind despre toate marsaviile lor (ba chiar si cateva crime ale apropiatilor - tineri impuscati ca au venit la scaldat pe domeniu piscicol concesionat de la stat) zi de zi (eram abonati Romania Libera). Despre toate povestile alea nu s-a auzit nimic mai departe, pana nu a venit Base la conducere. Toate numele spurcate au inceput sa rasara abia atunci, Vantu, Micky spaga, Mitrea, Platica-Vidovici, Cozminca, Hrebenciuc etc
O mare Mafie, cu capi in fiecare zona a tarii, Dobrogea, Delta, Galati, Braila (enumar aici zonele limitrofe locurilor mele natale) si toate celelalte regiuni.
Ma mai "distreaza" toti pensionarii (inclusiv parintii mei) care-i poarta pica lui Base pentru ca le-au taiat pensiile. Dar ei uita ca tot base le-a cam dublat pensiile. De fapt aia a fost greseala lui Base, marirea pensiilor. Chiar atunci i-am spus tatalui meu: marirea asta e o greseala, nu au de unde sa sustina asa ceva. S-au imprumutat la FMI pentru maririle alea. Tata s-a uitat crucis la mine, de parca aveam ceva cu el. Ce a urmat, patria s-a pacalit crezand ca o duce bine, a crescut consumul, creste cererea -> cresc preturile -> nivelul de trai ramane cam acelasi, castiga doar speculatorii, comerciantii. Poporul traieste in acelasi rahat, acelasi "cos zilnic" sarac dar si-a pus termopan. Aia e una din greselile lui Base. Facuta ca sa-si pastreze electoratul. Urat. dar n-are sens sa amintesc de pomenile electorale pe care le faceau pesedeii. Sau de legile date pe ultima suta de metri ca sa aiba fostii deputati/senatori beneficii exagerate dupa incheierea mandatelor.
FiveThreeFive
Jul 9 2012, 11:38 AM
Eu cred ca problema noastra nationala consta in faptul ca am epuizat toate alterativele si combinatiile posibile din sfera politica.
Iar concluzia mea este clara: toti, dar absolut toti s-au dovedit a fi incompetenti si hoti, avand drept scop unic interesul personal si de partid, interesul national fiind doar subiect de LOL pentru ei.
Desigur, au existat nuante de intensitate a incompetentei sau a hotiei intre diversele partide. Am remarcat ocazional si actiuni pozitive - dar de amploare infima fata de efortul sustinut de care avem nevoie pentru a aduce Romania in randul civilizatiei.
Eu unul nu am fost multumit de absolut nici o guvernare post-1989. Iar pe guvernarea prezenta (USL) o consider una dintre cele mai proaste. Pe langa idioteniile interne, a facut in numai 2 saptamani praf si pulbere imaginea externa a Romaniei - care oricum era la un nivel slab.
Cred ca singura alternativa o constituie o noua oferta politica, cu alti oameni si alta platforma - total diferiti de cei de acum. Pe care inca nu o vad.
Altfel, in continuare vom avea de ales dintre rau si foarte rau.
Si mai cred ca tragem dupa noi un balast groaznic: milioane de romani subeducati, necivilizati si paraziti. Marea majoritate a tiganilor, hoardele de trantori si betivi care asteapta asistenta sociala, infractori de bani gata pe care justitia nu-i vede, tinerii puturosi care nu sunt in stare sa ia nota de trecere la bacalaureat. Nenorocirea este ca si ei voteaza.
QUOTE (io's® @ Jul 8 2012, 09:30 PM)

nu stiu daca sa votez pro sau contra demiterii si daca vreti sa ma ajutati cu ceva argumente palpabile v-as fi profund recunoscator, de presa sunt satul.
Pe langa ce-am scris deja cu o pagina in urma si pe langa ce-au scris deja colegii nostri, am sa fac un sumar scurt.
Singurul motiv pentru care am sa votez impotriva demiterii este lipsa unei alternative - ca sa fiu cat mai clar: usl a reusit sa destabilizeze situatia din tara si a reusit sa faca un circ extraordinar. Atat. In rest, pastrez speranta ca o sa avem in toamna candidati proaspeti. Am reusit sa nu ajungem precum Grecia dar parca vad ca o sa luam aceeasi cale daca mai continua instabilitatea politica din tara.
PS: nici nu mai spun ca mi se pare extrem de suspecta miscarea asta din partea usl, acum la sfarsit de mandat al presedintelui. Din punctul meu de vedere, ori e o conspiratie si o miscare pro-base - prin care determina populatia sa-l mai voteze inca o data, aratand cat de sumbra e alternativa, ori varianta a doua in care se pregatesc sa pocneasca un tun foarte mare (poate chiar rosia montana - habar nu am, dar ceva suficient de mare ca sa-i aranjeze lifetime). Just my 2 cents.
io's®
Jul 9 2012, 05:09 PM
pe mine nu ma intereseaza cine si ce a facut ca primar in iasi, pe mine ma intereseaa STRICT persoana traian basescu, de ce sa votez pro sau contra demitere. ce o sa faca bun daca va ramane presedinte?? ..sau ce a facut bine ca presedinte timp de 8 ani?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please
click here.