Help - Search - Members - Calendar
Full Version: E28 524 TD "aka number 2"
BMWZone > COMUNITATEA BMWZONE.RO > Masina mea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
reactor_share
In primul rand ma bucur foarte mult, ca fac parte din acesta comunitate, pe care o consider foarte speciala.
Ma bucur foarte mult, ca am reusit sa cumpar un alt E28, care incet, incet ia locul celui care l-am pierdut.

Este fosta masina a lui Edi, o masina de care a avut grija, si o masina deosebita in tot acest peisaj iesean.
Din pacate nu am inca poze cu ea, poze facute de mine, pe care sa le postez aici, imi pare rau. Dar promit ca urmatoarea data cand voi posta in acest topic, va fi si un upload de poze!

Pentru ca, in descrierea topicului, se afla cuvintele "Then & Now", asa ca la VH1, am sa postez cateva dintre pozele cu celalalt E28, pe care nu le-ati mai vazut niciodata! Vor fi ultimele..., dar vor urma altele cu siguranta...

Mi-am adus aminte ca am o poza cu e28-ul cel nou, ca data de achizitie, bineinteles!
Mihai_AMD
pff da misto mia era si celalalt alb.....inca o data am ingrozit atunci cand lam vazut cu manole la roman cum era saracu lovit sad.gif......ma mandresc ca e12 meu are o gramada de elemente de la el biggrin.gif .si sunt ultimul om care a vazut e28 ala,adica la remat-ul unde si-a gasit odihna,langa gara Leordeni sad.gif
in rest bafta multa cu noul e28 si sa te faca sa uiti de tristetea provocata de pierderea celui alb dry.gif
Edi_
Man, tu nu mai ai masina aia de ani de zile si tot pui poze cu ea? laugh.gif Vad ca numai una ai cu Duffy-ul nou. Lasa si tu nostalgia aia, ai un tedut argintiu acum, in sfarsit, spune-ne mai multe, ce ai mai facut la ea?
xander
am vazuto weekendul trecut pe bucium .....cred ca erai la alta nunta
ma uitam la masina parea cunoscuta .....dar numarul ......ma gandeam alt e28 in iasi .....mai tarizu miam dat seama ca e al tau conf (9).gif
Sportivu
QUOTE (Edi_ @ Jul 22 2008, 12:17 AM) *
Man, tu nu mai ai masina aia de ani de zile si tot pui poze cu ea? laugh.gif Vad ca numai una ai cu Duffy-ul nou. Lasa si tu nostalgia aia, ai un tedut argintiu acum, in sfarsit, spune-ne mai multe, ce ai mai facut la ea?



Eh si tu acum...asta inseamna sa tii la o masina mult smile.gif


@reactor: ultima poza chiar e macabra, langa cimitiru Sf Vasile biggrin.gif
Horus
Ce a patit masina?
reactor_share
Pentru Edi: Nu e vorba de nostalgie, ci doar am incheiat un capitol, si nu trebuia sa fac acum un topic nou, doar pentru 4 poze cu celalalt E28, din acest motiv am si scris acolo, ca vor fi ultimele poze pe care le postez. Si deci, chapter closed.

Acum e gata, am deschis un nou capitol, adica DFY de Iasi, cum ii zice Edi, Tedutzul Argintiu!
Promit ca vor urma poze!
mario.b
Frumos trecutul, dar si mai frumos va fii prezentul, din trecut nu poti face modificari, prezentul il conturezi dupa bunul plac, sa stii ca si eu ma simt mandru ca sant pe acest forum, este singurul in care mi-am prezentat masina, pentru ca aici sant persoane care se intalnesc cu rugina, vaselina si alte chei fixe mai des decat altii, mai am cont si pe alte forum-uri dar pana nu este gata nu voi posta acolo pentru ca nu sant pregatit sa rada de mine un copil care nu are ce face in vacanta si mai ma prinde si intr-o zi proasta de o strica de tot. acum pot sa iti urez multa bafta si sa ai spor la munca cu noua achizitie, sa te unga la suflet exact cat iti lipseste, ba chiar mai mult. Fierul te asculta si te asteapta sa il inbunatatesti, nu da pe foc. celb (4).gif celb (4).gif celb (4).gif . hai sa ne mandrim cu masinile noastre si sa le facem frumoase asa cum ne dorim cu totii.
reactor_share
Multumesc frumos "mario.b", nu sunt deloc multe de facut la masina asta. E o masina stock si bine inchegata.
Trebuie doar atat, sa-i scot rugina de pe ici pe colo, sa retapitez scaunul de la sofer! Si poate sa ii mai schimb mici chestii.

Tehnic, e net superiora peste ce am avut, chiar daca cealalta avea dotari de fite. Ma multumesc cu trapa manuala, geamuri manuale, si cu un motor care suna foarte bine si trage foarte bine.

Practic motorul e ceea ce m-a facut sa cumpar aceasta masina. Restul nu a mai contat. Am sa pun ceva poze cu evolutia masinii, dar trebuie mai intai sa le fac!

Multumesc.
Roby_325
sa o stapanesti sanatos smile.gif
Silviu
QUOTE
. E o masina stock si bine inchegata.


Asta argintie arata mai bine ca cea alba smile.gif .
reactor_share
Uite ca revin si pe aici cu un update.
Tocmai i-am eliminat trepidatiile la frana. Masina a primit discuri de frana noi pe fata de la Billstein, si placute de asemeni Billstein, si o bara de conexiune la puntea fata, care de fapt ea era sursa trepidatiilor.

Azi i-am cumparat Castrol Magnatec 10W40 6 litri si filtre noi. Inca nu il schimb, pentru ca de luni masina va intra in reparatii de tinichegerie. Se va vopsi si repara multe aspecte importanta la masina: fusta fata, fusta spate, capota, aripa dreapta, portiera stanga si poate si alte elemente. Poate o sa spuneti ca de ce nu il vopsesc tot? Din lipsa de bani, si am zis ca am sa vad ce va iesi. Am vazut ce poate sa faca omul cu vopsiri de astea partiale, si dupa un polish ceva e posibil sa nu observe atat de tare diferenta. Oricum vom vedea.

Va fi reparat scaunul sofer care are 2 mici (mari) rupturi. Si sper ca dupa aceasta sa ii pot cumpara niste jante mai ochioase, nu ca astea pe 14 nu ar fi ok, dar...
Am sa va tin la curent si veti vedea in final rezultatul.
ionusunt
fa un calcul vezi cat te duce si daca esti f aproape de pretul unei revopsiri complete eu zic ca merita sa mai stai ,nu de alta dar te poti feri de problema "5 culori pe masina "
reactor_share
Oricum din cate vad cam toata masina va fi vopsita. Asa ca...
In orice caz totul il voi afla luni cand masina va intra in service.
reactor_share
De azi a intrat in service. Voi posta aici pozele pe care le vor face cei din service care vor reconditiona masina.
Cica intr-o saptamana voi vedea rezultatul.
reactor_share
Azi au fost demontate barele de pe masina, atat spate cat si fata. Surprinzator pentru BMW, tabla spate e mult mai subtire decat cea de pe fata si lateral.
S-a muncit mult la bara fata cat si la partea care este acoperita de bara fata. Vopseaua de pe masina pare sa fie originala, in majoritatea locurilor.
A fost refacuta aripa dreapta fata cat si stanga, la una mai mult, la alta mai putin de lucru, dar s-a muncit.
Pragurile au fost refacute, practic nu erau atinse, ci dus stratul protector de pe ele.
Si multe alte chichite, mici si marunte.

E un exemplar frumos, au spus cei de la service, care au ramas impresionati de vechimea ei, dar si de starea ei tehnica.

Din pacate nu am poze, ei mi-au promis ca vor face ei, dar nu au facut. Am incredere in ce v-a iesi, sper ca visele mele de acum sa se pupe cu realitatea.
Voi reveni cu update-uri.
ionusunt
inca un e28 misto .... tot de la edi tongue.gif
incepe sa-mi placa masina asta(e28 ul ) din ce in ce mai mult.
reactor_share
Azi am fost sa ridic masina din service. Mare mi-a fost mirarea sa vad un E28 frumos, frumos de tot. Numai ca, intr-adevar vopseaua cea noua nu prea se pupa cu cea veche, asa ca din motive evidente, am decis vopsirea ei totala.

Deci miercuri voi avea unul dintre cele mai frumoase E28-uri de pe acest forum, dar si din tara.

SUPERB intr-un cuvant.

P.S. acum are si eleron de M, care ii vine de minune.

Voi reveni.
ionusunt
vad ca esti f entuziasmat tongue.gif e si de inteles .stiu cum e senzatia ...nu are egal !
PS :vopseaua de 20 d ani se mai duce si de la soare &mediu ....nu are neam cum sa se pupe cu panourile proaspat vopsite ! f bine faci ca o vopsesti ! cool.gif

uite un filmulet care m-a spart tongue.gif : http://www.youtube.com/watch?v=YXPPn298hWM
reactor_share
QUOTE (ionusunt @ Nov 2 2008, 10:58 PM) *
vad ca esti f entuziasmat tongue.gif e si de inteles .stiu cum e senzatia ...nu are egal !
PS :vopseaua de 20 d ani se mai duce si de la soare &mediu ....nu are neam cum sa se pupe cu panourile proaspat vopsite ! f bine faci ca o vopsesti ! cool.gif

uite un filmulet care m-a spart tongue.gif : http://www.youtube.com/watch?v=YXPPn298hWM


Stiu link-ul. E unul dintre preferatele mele.
Uite ca iti raspund si eu cu un link, la fel de frumos, dar de aceasta data mult mai oficial:
http://www.youtube.com/watch?v=wVzS_IuPclY
edutxu
de acu....e joi.....asteptam pozi tongue.gif
edutxu
nimic? dry.gif
reactor_share
Inca nu m-a sunat! Iti dai seama cum astept eu!
Pe maine cred ca ma va suna, si poate maine seara voi uploada niste poze. Sper din toata inima.
edutxu
QUOTE (reactor_share @ Nov 6 2008, 11:49 PM) *
Inca nu m-a sunat! Iti dai seama cum astept eu!
Pe maine cred ca ma va suna, si poate maine seara voi uploada niste poze. Sper din toata inima.

wink.gif) abia astept, sa o termin si eu pe a mea si direct la iasi ma infing
facem o intalnire mica pentru ca in iasi vad ca nu sem ai misca nimeni.... sad.gif
reactor_share
Iata si mult asteptatele poze. A iesit bine, o sa ii mai dau un polish peste 2 saptamani, la recomandarea celor de la service.
Am sa las pozele sa vorbeasca.
MeHigh
dap, e frumoasa, ii vine bine culoarea, si cred ca-i si rezistenta la murdarire.
acum, cand or fi bani, gaseste-i un rand de jante...cum stii tu ca-i vine bine.
Felicitarile mele.
edutxu
QUOTE (reactor_share @ Nov 10 2008, 01:36 PM) *
Iata si mult asteptatele poze. A iesit bine, o sa ii mai dau un polish peste 2 saptamani, la recomandarea celor de la service.
Am sa las pozele sa vorbeasca.

dap...frumos. felicitari si sa arzi cu ea cat mai multe cauciucuri(nu burn) . am avut noroc sa o vad aici, pentru ca daca o vedeam iarasi prin iasi sigur nu o mai recunoasteam. sper sa termin si eu cu a mea saptamana asta sua cealalta si sa ma apcu sa o echipez. nasol la mien ca nu gasesc fusta fata, sau fusta d e28 cu tot cu bara sad.gif
reactor_share
Multumesc mult! Intr-adevar, ar fi o diferenta mare daca ar avea niste jante pe masura ei.
Dar, ma multumesc cu faptul ca vine iarna, si nu e recomandat sa umbli cu jante scumpe, asa ca, pe la vara poate, cand voi avea bineinteles si niste banuti...
De acum tot am sa fac poze si sa le postez aici. Macar acum nu mi-e rusine cand ies pe strada, pentru ca "Am cu Ce...."
edutxu
QUOTE (reactor_share @ Nov 10 2008, 07:45 PM) *
Multumesc mult! Intr-adevar, ar fi o diferenta mare daca ar avea niste jante pe masura ei.
Dar, ma multumesc cu faptul ca vine iarna, si nu e recomandat sa umbli cu jante scumpe, asa ca, pe la vara poate, cand voi avea bineinteles si niste banuti...
De acum tot am sa fac poze si sa le postez aici. Macar acum nu mi-e rusine cand ies pe strada, pentru ca "Am cu Ce...."

smile.gif) sper ca de acum o sa fii multumit de masina intru totul si o sa stergi din amintire pe ce l alb.
apropo...taicamiu si acu vb d masina ta =))
reactor_share
Spalata si Curata
atat interior cat si exterior.

Sunt uimit de cat de frumos a iesit. Azi am spalat-o pentru prima data de cand a fost vopsita. Ce sa zic. Frumos intr-un cuvant.
Sa nu credeti ca mi-au murit laudatorii, dar pur si simplu, ma simt ca si cum as fi facut ceea ce trebuia, ceea ce nu am facut cu cealalta masina.

Asta este. Priviti-o cum este acum si ganditi-va cum i-ar sta cu jantele BBS ale lui SHEVA!
mmmmm....
haifisch
este f frumoasa smile.gif

cand ma uit la ea tot o vad sora geamana a 528-ului meu laugh.gif
ionusunt
QUOTE (haifisch @ Nov 16 2008, 01:20 PM) *
este f frumoasa smile.gif

cand ma uit la ea tot o vad sora geamana a 528-ului meu laugh.gif

da chiar ca ,doar ca asta foloseste carburantul lui satan mamba.gif diablo.gif
just kidding ...foarte bine arata ,insa daca tot ai demontat si montat la loc...d c nu ai montat si tu proiectoarele si semnalele alea in fusta sa stea si ele drepte ? unsure.gif sau e fusta stramba ?
Sportivu
bai nene, da` la noi nu mai exista bare fata de E28 impecabile? biggrin.gif si la mine la 528...si la reactor...si la sheva..ale dreacu toate stau aiurea :|
haifisch
e bine ca voi aveti ca eu nu am deloc bara fata lgh (24).gif

@ionusunt aia cu carburantul lui satan chiar mi-a placut laugh.gif
reactor_share
Cu bara fata se poate face un serial de reconditioanare care ar ajunge la fel de lung, precum "Tanar si Nelinistit". Probabil ca problema aceasta s-ar termina atunci cand s-ar scoate pe usile fabricii un e28 nou.

Ce sa zic, a fost de munca la bara fata si atat a iesit de "bine". Nu mai zic, ca cu o seara inainte, de a face pozele, m-a mancat sa merg pe un drum accidentat pe aici prin Iasi, adica undeva la un releu de transmisii TV, in Bucium, si am atins-o, adica am luat cu burta barii fata mai multe damburi.

Proababil ca indoitura din bara se trage de acolo. In fine, poate o rezolv, iar cat despre proiectoarele din bara, e mare minune ca stau asa cum stau acum. Inainte una statea perpedincular pe bara, iar cealalta ok. Acum cat de cat se apropie.

Pana la alte noi bare fata, spate, ma multumesc cum e ea acum. Totusi vb de masini de 2000 - 3000 de euro maxim, in functie de dotari si aspect, si stare tehnica. Dar asta e o alta discutie...
manole74
Foarte bine arata masina. Cat te-a dus afacerea???
edutxu
din asta mi esti...te plimbi noaptea p motel a? smile.gif))
ionusunt
f adevarat boala cu bara am vazuto la toate
haifisch o arzi reising fara bara ? biggrin.gif



CAR CAR POWER cum zicea til odata ! biggrin.gif laugh.gif
reactor_share
QUOTE (manole74 @ Nov 17 2008, 10:32 AM) *
Foarte bine arata masina. Cat te-a dus afacerea???


Multumesc, chiar ma simt cu inima mai usurata. Undeva la 2000 de ron. Cu tot ce se vede facut la masina, adica:
- indreptat bara fata
- pus eleronul si vopsit
- indreptate aripile fata, un pic portierea sofer, aripile spate (bine acum a nu se intelege ca erau botite, dar daca te uitai atent aveau ceva mici denivelari, de la cum au fost atinse cu alte portiere sau cum s-ar fi dat un picior in ele)
- si bineinteles revopsit toata masina.
reactor_share
QUOTE (edutxu @ Nov 17 2008, 01:57 PM) *
din asta mi esti...te plimbi noaptea p motel a? smile.gif))

Da da, m-am dus sa vad panorama iasului. Si atat, fara a se interpreta in alt fel.
edutxu
QUOTE (reactor_share @ Nov 17 2008, 04:25 PM) *
Da da, m-am dus sa vad panorama iasului. Si atat, fara a se interpreta in alt fel.

:-"
xander
frmoasa schimbare abia astept sa o vad live
la scaune ai facut ceva?
Mihai_AMD
frumoasa,cred ca ti-e si mai mare dragul de ea acum smile.gif
vad ca sunt plangeri destul de multe la adresa barei si fustei de e28,inseamna ca eu am fost norocos cand am gasit la e28-ul donor atat barile cat si fusta fata ireprosabile,noroc ca am avut eu grija sa nu las fusta chiar asa neatinsa in primavara sad.gif
vad ca ai tot "DFY" ca la celalalt e28,semnifica ceva sau doar asa in amintirea lui?
iar legat de jante,chiar nu ai de ce te grabi,altii alearga acum dupa jante de iarna care tu le ai si dau bine asa cum sunt,pana la vara sper sa gasesti ceva si mai frumos
bafta
haifisch
laugh.gif da da ionusunt....reisar mare in 3 culori laugh.gif

e misto si fara bara totusi smile.gif
reactor_share
Un nou look. Va place?

ionusunt
f misto! jante ca astea va avea ledocteur pe al sau e34. parca dadusei masina.sunt poze cumva de la plecare?
Mihai_AMD
da foarte misto jantele
parca sunt c aale lui xander de pe e28?sau alea sunt de e38,pe 18''? :?
reactor_share
Va raspund la amandoi (ionusunt & db85amd) - intr-adevar sunt pozele de la plecare. De fapt Alex uitase ceva la mine, si a venit si... am vazut minunatia.
Sunte jantele de pe e28-ul alb al lui Xander. Cum si asta gri e tot al lui, s-a gandit omul sa faca un upgrade.
xander
si da sunt originale de pe un e38 si pe 18......adevarul e ca cine stie cunoaste wink.gif
xander
masina a primit filtre noi mann ulei castrol peste tot ceva bucsi la bratele din fata
urmeaza kitul de M si farurile de pe cea alba
aaa si faruri ca noi de la INTERCEPTOR
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.