Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Uleiuri
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 3 > E30 (ursulet)
Pages: 1, 2, 3, 4
Adrian Pintea
s-a pierdut eticheta...are 23 ani saracu urs...cei cu urs cu motor M20 ce ulei ati bagat si nu ati avut probleme de genul asta?
Mouse
QUOTE (Adrian Pintea @ Jan 9 2009, 02:15 AM) *
s-a pierdut eticheta...are 23 ani saracu urs...cei cu urs cu motor M20 ce ulei ati bagat si nu ati avut probleme de genul asta?


se recomanda 80-90w api gl4
eu am bagat valvoline e perfect...am bagat si castrol mai de mult toate sunt uleiuri la cutie nu prea se simte decat cand numai are...
comisaru
QUOTE (sebaa @ May 12 2008, 12:27 PM) *
mda..puteam sa pariez..asa are si un prieten de al meu abtibild pentru..altele - doar ca le foloseste pentru el si nu le comercializeaza mai departe
oki atunci..cum imi dau seama care vinde ceva bun si care nu ? acuma oscilez intre cel la 185 si 175 lei..ala din targ nici nu era printre optiuni:P.. era 185 sau 195 lei ala mai scump si zicea mosu ala ca le ia ieftin el..
o sa am de gandit un pic acuma..

Nu se poate sa aiba cei din targ ulei "contrafacut". Eu nu am auzit vreun caz de fake Castrol; este acelasi ulei ca si cel din magazine, si ca sa ma laud, eu am uleiul asta la 169,5RON bidonul de 4L biggrin.gif .
agheorghesei
QUOTE (comisaru @ Mar 13 2006, 12:18 AM) *
Si cum as putea afla ce ulei recomanda BMW pt. motorul M10 al meu?

Ptr. ursulet iti trebuie 10w40 sau 5w40 cu standard BMW LL98, daca te tii de curse si forje iei 10w60 sau 20w60. Eu folosesc la pisicuta mea din 93 5w40 cu standard BMW LL 98(5w40 xtc C60 de la Bardahl Italia ). Cu cat cumperi un ulei mai bun cu atat lungesti viata motorului. Bafta!
Mihai_AMD
CITAT(Adrian Pintea @ Jan 8 2009, 01:51 AM) *
La cutie, ce ulei e recomndat? am bagat mobil 75w90 sintetic si intra greu in 1 si 2 pana se incalzeste...cu cel vechi uzat intra foarte usor

si la mine intra cam greu 1a pana ce se incalzeste
insa nu am schimbat uleiul din cutie,cred ca saracu e acolo din 82 de cand e cutia
cred ca valvoline 80w90 o sa pun ca am vreo 2 litri nedesfacuti dar nu-i mai gasesc smile.gif
Adrian Pintea
Doar cand erau afara sub -10 grade facea figuri pana se incalzea uleiul, acum e bine, merge fain cutia parca e fasole frecata...
Shark
Reinvii putin topicul asta, deoacere astazi, in incercarea de a gasi part number pentru uleiul 5W40 LONGLIFE 98 am facut putina ordine in lista de uleiuri oferite de BMW. Multumesc lui 4ucom pentru ajutor cu codurile.
Mi-a iesit un tabel frumusel, care cred ca va intereseaza si pe voi.

Pentru mine marea enigma sunt uleiurile TU (Germany only). Stie cineva precis ce-i cu ele? Eu doar banuiesc ...


Dani88br
Va pot ajuta in felul urmator, imi dati un PM cu motorul care il aveti, sau masina daca are motorizarea de fabrica si va pot spune tipurile de ulei indicate de producator cat si cantitatea necesara maxima, si nu numai, va pot spune si la cutii si grupuri, etc...
Nu ezitati tongue.gif
Ciupanezu
Se poate scrie şi pe topic, pot posta şi eu datele astea.

Am Autodata şi TIS.
xander
QUOTE (Ciupanezu @ May 3 2010, 11:38 AM) *
Se poate scrie şi pe topic, pot posta şi eu datele astea.

Am Autodata şi TIS.



ia sa vedem.....pt e39 530d 193 cai
ce ulei la motor
cutie (manuala)
diferentiar
servo

pt motor banuiesc ca merge castrol 5w30 bmw LL-04
Ciupanezu
5W-30 sau 5W-40 (8 litri)
Pentru cutie cumpără de la BMW.
Castrol 75W-90 pentru diferenţial, intră 1 litru.
1 litru de lichid de servo Dexron III.
xander
cred ca 8 litri intra la motoarele v8 la 530d intra 6.5 -maxim 7 din cate stiu
recomandari intre 5w-30 si 5w-40
care este recomandat pt sezon rece cald sau in functie de km....
Ciupanezu
Īţi zic sigur că intră 8 litri, ştiu pe de rost, nici măcar nu e nevoie să intru īn Autodata.

La mine intră 7.5 litri, nu are legătură cu mărimea motorului.

Eu aş pune 5W-40, 5W-30 fiind recomandat şi pentru maşinile cu filtru de particule.
Din acest motiv, după părerea mea, cred că este de preferat un ulei fabricat special pentru motorul tău decāt unul care trebuie să respecte nişte norme care nu au legătură cu maşina ta, şi anume să protejeze catalizatorul maşinilor cu filtru de particule.

Uleiurile moderne pot fi folosite pe toată durata anului.

Consider că nu e bine să mergi mai mult de 10 000 km cu acelaşi ulei.

Īn alte ţări se circulă altfel, combustibilii sunt mai de calitate, prin urmare uzura este mai mică.
Shark
La E38 730d intra 7l de ulei. Are acelasi motor cu E39 530d.
Cea mai bun raport pret/calitate il obtii cu 5W30 LL01. Daca vrei sa-i dait "tort", pui 0W40 LL04. Eu in E38 pun numai 0w40 LL04.
Ciupanezu
La E39 525d intră tot 7 litri de ulei, e acelaşi motor.

O să verific īn Autodata.

xander
m ati bagat cu totul in ceata
530d sau 730d nu au filtru de particule(catalizator)?
masina despre care vorbesc a mers si v a merge doar in "alte tari"
schimbul de ulei a fost facut dupa carte la 20000 km (dupa cum se sting si ledurile in bord)
majoritate reviziilor au fost facute la reprezentanta bmw si a fost pus 5w-30 sau 5w-40 nu stiu ce sa aleg dintre cele 2 altceva nu vad de ce as incerca daca cei de la bmw nu au pus
Ciupanezu
Nu au filtru de particule.

Shark
Catalizatorul este altceva decat filtrul de particule. Masinile in cauza au catalizator, dar nu au filtru de particule.
Ciupanezu
Maşinile cu filtru de particule au filtrul īn catalizator.

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...;fg=10&hl=1
xander
QUOTE (Shark @ May 4 2010, 10:38 AM) *
La E38 730d intra 7l de ulei. Are acelasi motor cu E39 530d.
Cea mai bun raport pret/calitate il obtii cu 5W30 LL01. Daca vrei sa-i dait "tort", pui 0W40 LL04. Eu in E38 pun numai 0w40 LL04.



castrol edge sport 0W 40 LL04 asta e?
Shark
Dap. Eu pun BMW, dar cred ca ala e.
manole74
Ciupanezule, ia spune ce ulei recomanda Autodata pentru masina de la profilul meu???? Multumesc
Ciupanezu
Īmi pare rău, nu mai am Autodata instalat īn calculator.
Mihai_AMD
desi e topic la profilul e30/ului,aici ma refer la un motor ce a fost ep e30,adica m20b20 meu,asta pt a nu mai deschide iar topic despre uleiuri
urmeaza sa fac si io schimbul de oil la e12,m20b20...
desi pana acum,de cand am motoru asta am bagat only castrol 10w40,fie iarna fie vara,si,sunt multumit,nu am de ce sa ma vait,oricum nu merg turat/sportiv,cred ca m-ar multumi si ceva Floriol.
INSA,pe tot mai multi ii aud ca au trecut pe Liquy Moly,si am zis sa incerc si eu,nu pe pielea mea,pe pielea motorului smile.gif
aveti ceva reclamatii la adresa lichiului molii?...ca la adresa castrolului se cam aud de la o vreme,ca nu mai sunt butoaie dalea de 5l cu sigiliu cu holograma pe dop,cum mai gaseam acu 1 an doi,si nici nu mai scrie meid in germani,acu scrie made in EU,alias turcia cred.. sad.gif
asta referitor la marca uleiului....acum,sa ma trec pe un 20w40 in loc de 10w40? citeam prin celebrul tutorial al lui robert fivethreefive despre e28,si undeva zicea ca e recomandat ca iarna sa ai 10w40 si vara 20w40...
Ciupanezu
Uleiurile sintetice moderne sunt bune tot anul.
Adrian Pintea
Eu vreau sa pun motul 300V 15w50 e scump da bun.. de 2 ani am mers pe motul 10w40 turbolight si e foarte ok...
Mihai_AMD
pana la urma am luat tot castrol 10w40...
liqui moly nu am gasit la mine in oras,si nu am mai amanat pana luam din alta parte
Dobricaliviu
QUOTE (comisaru @ Mar 16 2009, 06:12 PM) *
QUOTE (sebaa @ May 12 2008, 12:27 PM) *
mda..puteam sa pariez..asa are si un prieten de al meu abtibild pentru..altele - doar ca le foloseste pentru el si nu le comercializeaza mai departe
oki atunci..cum imi dau seama care vinde ceva bun si care nu ? acuma oscilez intre cel la 185 si 175 lei..ala din targ nici nu era printre optiuni:P.. era 185 sau 195 lei ala mai scump si zicea mosu ala ca le ia ieftin el..
o sa am de gandit un pic acuma..

Nu se poate sa aiba cei din targ ulei "contrafacut". Eu nu am auzit vreun caz de fake Castrol; este acelasi ulei ca si cel din magazine, si ca sa ma laud, eu am uleiul asta la 169,5RON bidonul de 4L biggrin.gif .

32 , 70 este pretul meu per litru
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.