Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Uleiuri
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 3 > E30 (ursulet)
Pages: 1, 2, 3, 4
316i
Nu stiu daca mai e un topic deschis pe tema asta, daca exista rog un moderator sa-mi mute postul.
Zo, trebuie sa schimb uleiul la ursulica: ce sa pun?
- 10W40 BMW OEM
- 10W40 Castrol (de care?)
- 5W40 Castrol (de care?)
Sau ce alte sugestii aveti?
Multumesc! smile.gif
Gabi_323i
RS :cool:
kali
Floriol .. biggrin.gif
Castrol RS 5w40 sau 10w60
mertan
castrol sunt cele mai bune. alea cu magnezium parca gt3 parca. nu imi aduc aminte. si un dura lube de la mama lui.
florin83
si de ce sa dai dublu pe unu castrol cand poti sa iei din ala de la Bmw, care tot castrol am inteles ca e.. si totusi.. e ulei Bmw biggrin.gif
George77
un 10w-40 de la castrol este f bun,nu are sens sa iei RS numai daca stai cu el prin forje ,in rest nu se diferentiaza decat la temperaturi mai inalte unde cecelalte nu isi mai fac treaba.La unnele masini am observat ca rs -ul face depuneri ,la Bmw nu am vazut
Ionut
Castrol 10w-40...altceva nu... smile.gif
316i
RS-ul 10W60 e foarte bun, n-am ce sa-i reprosez, dar pentru mine nu e bun iarna. Vara e foarte ok, dar iarna nu pentru ca e prea subtire. :|
Ok, iau 10W40 Castrol maine. :nod:
alexandru_83
Castrol TXT 5W40 asta folosesc eu
mertan
pentru noi amaratzii cu m20 ce ulei sa punem? ca eu am benzina in ulei. si trebe sa fac schimbul. neaparat. mai trebuie sai verific injectoarele si rampa si pompa de benzina. si sa pun si filtrul de benzina pe care il am in portbagaj. sa le iau pe fiecare in parte a le fac. ce ulei e mai bun? cat costa ala de bmw?
Darren
QUOTE (316i)
RS-ul 10W60 e foarte bun, n-am ce sa-i reprosez, dar pentru mine nu e bun iarna. Vara e foarte ok, dar iarna nu pentru ca e prea subtire. :|  


eu stiam tocmai invers :eek:
mertan
nu merg toti cilindrii. si asta e de la bobina de la delcou. lasa ca o fac eu. nui pb.
cristic
eu folosesc elf sporti txi 15W40 si sunt multumit de el :nod:
Azeea
tb sa fac schimbul de ulei. a pus cineva mol carrier la motor turbo diesel? e destul de bun ca pret (10ron/l) dar nu stiu cat de bun este calitativ....
Iulika0069
Iarna asta am folosit Mobil 5W40 din metro/carrefour/cora etc - vreo 210RON/bidon 4l
Prin aprilie-mai o sa il skimb (~8.000km) cu Castrol TWS 10w60 dela BMW - "succesorul" lui RS, mai bun decāt el din cate am inteles si mai putin gros, chiar daca are aceeasi clasa de vāscozitate

Io nu as merge iarna cu RS, dimineata probabil ca e un fel de marmelada in loc de ulei..
316i
Exact. :nod:
mertan
de unde iau si eu ulei dinala de bmw? au astia la ausburg iasi? si cate kg incap intr-un m20 2.000 cmc? vreo 5?
Iulika0069
TWS nu cred ca il gasesti decat la BMW in Otopeni (nu stiu de Filaret)
La mine intra 6.5l :unibrow:, M20B20 se pare ca ia 4.3l..
George77
Cel mai indicat este sa pui valoarea fluiditatii si cea a vascozitatii recomandata de fabricant pt ca el a facut niste teste cand a facut acel motor care are anumite tolerante intre piese la rece si la cald si un anumit coeficient al dilatarii pieselor in miscare in functie de aliajul produsului si s-ar putea ca atunci cand tu consideri sa pui un ulei mai gros sau mai subtire decat cel recomandat sa ii faci rau motorului printr-o ungere insuficienta cel mai frecvent la rece ,bine si sa te ghidezi dupa zona unde folosesti acea masina adica intre ce tamperaturi te incadrezi in acea zona .acum dupa ce ti-ai propus sa spunem sa respecti indicatiile constructorului trebuie sa te uiti dupa indicele nivelului de performanta al uleiului .Nivelul de performanta european se noteaza cu ACEA iar cel american cu API ,cel european include indicativele A pt mot pe benzina si B pt cele diesel,Acum cel mai indicat indice de performanta avand in vedere raportul calitate pret este A3/B3 care se gaseste si la cele semisintetice si la cele sintetice ,exista si norme mai inalte dar acele uleiuri sunt scumpe si se schimba la intervale mai lungi de timp,Parerea mea este ca cel mai bun ulei de pe piatra romaneasca este Castrol si Mobil,cu toate ca este relativa un pic situatia deoarece am auzit ca marfa pt piata de Est difera de cea pt piata de Vest adica este mai slaba calitativ.
comisaru
Si cum as putea afla ce ulei recomanda BMW pt. motorul M10 al meu?
George77
O sursa exacta de pe un program BMW nu am dar am de pe Autodata care este ok si it recomanda 10w-40 pt un regim de clima moderata,acum exact ce maraca sa iei nu stiu sa iti spun depinde de ce fonduri ai disponibile pt achizitioanrea uleiului si a filtrului,eu as recomanda ,primul pe lista Castrol Magnatec si urmatorul ar fi Mobil
mertan
de unde cumpar ulei bmw?? jafarr??? de unde?
florin83
de la automobile bavaria!
mertan
e descis sambata?
316i
La noi da.
comisaru
QUOTE (George77)
O sursa exacta de pe un program BMW nu am dar am de pe Autodata care este ok si it recomanda 10w-40 pt un regim de clima moderata,acum exact ce maraca sa iei nu stiu sa iti spun depinde de ce fonduri ai disponibile pt achizitioanrea uleiului si a filtrului,eu as recomanda ,primul pe lista Castrol Magnatec si urmatorul ar fi Mobil

Merci mult George! :!: :thumbsup:
mertan
sunt bune uleiurile aral 15w40??? sau in general aral?
florin83
cica nu.. pe mine m-au certat mai multi ca am bagat aral (10w40) :paranoid:
316i
si pe mine
cristic
de uleiurile "varsate" ce parere aveti???
cristic
Asa ma gandeam si eu biggrin.gif dar am vb azi cu un mester de la schimburi de ulei care zicea ca sunt mai "originale" astea varsate
mertan
dar 15w40 de la aral e bun? si cam cat ma ajunge la bani.
cristic
eu folosesc elf sporti txi 15W40 si sunt multumit de el biggrin.gif
mertan
elf nu este pentru renault?
cristic
scrie undeva ca e decat pt renault?
alex230ro
QUOTE (jaffar)
eu am bagat aral 10w40 aproape 3 ani, ce-aveti ? e foarte bun.

Pai eu mi-am luat injuraturi pt Aral ala...
mertan
deci care e cel mai bun???? eu ma gandeam la aceste uleiuri:
1.aral-care este sintetic?? toate??
2.castrol magnatec sau cum so numi.
3.10w40??? 15w40???

si mai am o intrebare de taran prost. asta este. eu nu stiu..
4.pe unde se pune uleiul?? pe sus prin capacul ala de la culbutori????
5.ce filtru de ulei sa pun???
6.trebuie s amai cumpar kkt dinala de curatat?
7.sa mai pun dura lube???
mertan
dar mi-o zis cineva ca nu sunt bune uleiurile alea. deci cat ai zis... 5 euro litrul?? acuma intrebarea vine... daca ai pus 3 ani numai alral.. de c enu ai pus bmw??
mertan
si de unde ai zis ca pot lua uleiul??
316i
Aaahhh... wallbash.gif La Hautomobile Bavaria!!!!!!!
mertan
da sigur atat costa? 5 euro litrul? dar un litru de ulei pt diferential de unde iau si ce firma?
mertan
dar un litru de ulei pt diferential de unde iau si ce firma?
mertan
lsd 3.91 carcasa mare... :drool:
mertan
ok. am inteles. uwe poate sa itzi confirme ca e lsd.
florin83
are ceva daca bag 5w40? o sa-l pape? smile.gif
am gasit mobil 1 la un pret de nerefuzat biggrin.gif
Azeea
am pus elf 10w40 acum vreo 2 sapt si am facut cca 1000 km, inclusiv mers la munte, pe autostrada, oras. motorul merge mai bine si consuma mai putin. deci cui are un diesel similar, il recomand.
mertan
maine sau pooimaine imi iau 5 litri de ulei 10w40 castrol magnatec.... si am si un filtru de ulei de luat maine... un bosch. il stiu pe patronul de la firma si imi da si discoaunt si cand mai vin produsele promotionale imi da si o sapca.... :cool:
florin83
tu defapt vrei sapca, nu? biggrin.gif

haideti oameni buni, ziceti-mi si mie, are ceva daca pun 5w40?
mertan
pai asta e asha, ca gest. daca nu mai am ulei in motor... ce sa fac? daca mio curs tot in 5 minute... cica 5 w40 nu e prea bun, pt ca motorul nu este nou. si o sa pape... cred. asta am auzit. cred ca mai bine 10w40....
florin83
pai asa ma gandeam si eu, ca e prea subtire.
cat de repede o sa-l pape?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.