Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum controlam masina intrata in derapaj?
BMWZone > BMW GENERAL > Tehnici de pilotaj adecvate la BMW
Pages: 1, 2, 3
Zom
Cum evitam un derapaj ? Si daca am ajuns in acel moment delicat, care ar fi cele mai eficiente "miscari" pentru redresare ?

Cei cu experienta sa impartaseasca ....

smile.gif
cristic
pe mine m-a invatat cineva ca daca masina a intrat in derapaj se vireaza in aceeasi directie in care parte se duce de spate si nu se schimba treapta de viteza (frana de motor) -ca face si mai rau :unibrow: ... se ia usor picorul de pe acc (nu se actioneaza brusc)
alex230ro
Corect smile.gif Later edit: in cazul in care ai viteza prea mare nu prea mai ai ce sa redresezi biggrin.gif .
SUPERBEC
se conduce in asa fel incat nu se ajunge la pierderea controlului tongue.gif
florin83
ce, se preconizeaza o intalnire pe poligon? :unibrow:
alex230ro
biggrin.gif nu ma ca iar va lasati masinile pe acolo :unibrow: + ca nu e zapada smile.gif
SUPERBEC
la prima zapada nu e bun poligonu
tre sa faca altii lunecusu biggrin.gif
florin83
ma ofer eu smile.gif
cristic
sincer eu nu vreau sa ninga :crybaby:
in afara de un pic de fun care-l ai atunci cand te invarti si faci cateva derapaje nu e nimik bun... dimineata poti ramane blocat in zapada, trebe sa ai grija langa cine parchezi masina ca dimineta sa nu o gasesti lovita, circulatia in tot orasul e infiorator de greoaie, faci o juma de ora pana la munca plus ca sunt o multime de idioti care nu adapteaza viteza..... sa continui?
Darren
Eu fac 20 de minute de cand am chip. dar suntem offtopic
Si la iarna merg cu 4x4 ca mi-e frica sa conduc cu tractiune spate.
525da
[quote="cristic"]pe mine m-a invatat cineva ca daca masina a intrat in derapaj se vireaza in aceeasi directie in care parte se duce de spate quote]
Daca eu in momentele alea de panica as sti in ce parte se duce masina de spate,bine ar fi!Mi-e frica insa ca n-as mai sti nici cum ma cheama! sad.gif
alex230ro
QUOTE (jaffar)
QUOTE (alex230ro)
+ ca nu e zapada smile.gif

ai fi in stare sa faci pariu ? :unibrow:

Sunday, Nov 20
Snow much of the time High: 5° C RealFeel®: 5° C
Sunday Night: Cold with snow Low: -5° C RealFeel: -4° C

Da as putea biggrin.gif din ce zice acolo tre sa ne vedem la 12 noaptea cand sunt -5 grade si sunt ceva sanse ca zapada sa se aseze.In timpul zilei vad ca zic 5 grade smile.gif
TiL
Abia astept sa ninga wink.gif Deocamdata merg cu all-season pe spate dar in decembrie imi trag ciorapii de iarna.
Sunt foarte curios cum se comporta ursuletul pe zapada, ca E28 s-a comportat excelent.
Gabi_323i
depinde biggrin.gif
daca masina a derapat pt ca a fost lasata in frana de motor (multi fac greseala asta, la intrarea in curba lasa pedala de acceleratie si greutatea se duce pe rotile din fata iar spatele are aderenta mica) ori se apasa ambreiajul ori se apasa treptat acceleratia
daca a derapat usor din acceleratie ori contravirezi si dai blana ori ridici usor piciorul dupa aceleratie

.......... cred :paranoid:
Darren
Crezi ca daca imi era frica sa merg cu tr. spate pe zapada mai scriam? tongue.gif
cristic
@525da incerca de cateva ori intr-un loc liber si incet incet iti va intra in reflex (si mie mi-a fost greu la inceput)
mikilol
eu zic ca in astfel de situatie este vb de reactia pe moment a soferului...unii cu experientza au timp sa si gandeasca ce e de facut...altzii cu talent reactioneaza din instinct...iar altii din prostie si o infig in stalp...
Acum serios...personal mi s-a intamplat de cateva ori s-o patzesc si pe uscat (de fapt piatra cubica) si pe zapada...e ceva normal zic eu..la care tre sa te astepti in orice clipa si la orice viteza...asta nu inseamna sa conduci stresat ci doar sa fi mai degajat si calm...
Ce e de facut? Clar nu calci frana pty ca rupi orice aderentza si posibilitate de redresare si clar nu o mai acc...no offence dar a contrabraca si a acc blana efectul este de o arunca de spate si mai rau in sens opus...poate chiar s-o intorci aiurea...pur si simplu se lasa un pic din gaz si se ia frumos de volan incet pana se aduce pe linie dr...parerea mea personala este ca deshi tractiunea spate este mai vulnerabila se redreseaza f usor pe cand tr fatza ai pierdut-o ...pai esti pierdut definitiv biggrin.gif
Sorin
are dreptate mikol totul sta in finete si sa nu uiti in ce parte sunt indreptate rotile din fata

iar despre ce a zis jaffar doar nu o sa luati in serios :evil:
Kane
De-abia astept sa incerc. Sa-mi fuga de spate pe zapada si sa contrabrachez si sa-i dau blana. Cu 333 de cai si cuplu 450nm biggrin.gif
Darren
Vrem si noi sa filmam cand faci asta. Cred ca iese super .. :nod:
cristic
ihi.. chiar, sa fie cineva care filmeaza cand faci chestia aia biggrin.gif
florin83
da sa scoti DSC-ul inainte wink.gif
Kane
Pai daca fac asta ma vedeti pe la stiri. Ca rup statuia aviatorilor sau cateva masina cu manevra asta. smile.gif
Darren
Esti culmea. Facem asta in poligon, sa ai loc. :paranoid:
Kane
Aah. Pai oricum la prima zapada sunt prezent ori la rond la parcul carol, ori la 23 august. smile.gif Bine... sper sa-mi vina si gumele din germania pana la prima ninsoare ca am pus-o cu astea.
florin83
eu n-am intrat niciodata in derapaj (fara sa vreau :unibrow: )
cristic
mai florine tu ai 4X4 (daca mai ai planetare pe fata biggrin.gif )

a si sa nu uit cauciucuri de iarna tot timpul biggrin.gif (adika la tine e iarna si vara :unibrow: )
florin83
am.. daca nu aveam nu mai mergea masina..smile.gif
cristic
absolut biggrin.gif
florin83
pai asa o descrie si in filmul de prezentare (de prin '80 si ceva) : "a car for all seasons" tongue.gif
Kane
Aha. Pune-i niste gume de vara sport (gen michelin pilot sport) sa vedem cat de breaz esti atunci pe zapada cu tot 4x4 tau. biggrin.gif
cristic
nu mai zi de cauciucuri de vara :crybaby: ca eu am Michelin Pilot Sport si sincer sa fiu nu vreau sa vina iarna :crybaby:
Kane
Las ca si io am Bridgestone Potenza si cum sigur jantele imi vin pe la sf. sapt. viitoare am pus-o daca ninge sambata cum zic astia smile.gif Desi nu prea cred ca au fost 20 de grade ieri...
Zom
hai sa concluzionam:

presupunand ca suntem pe ud/polei/zapada, si avem situatiile:

1. sare un prost de pieton sa traverseze si am 40-50 km/h - cum si cat franez?

2. din varii motive pleaca fundul - care este ordinea manevrelor (contrabracaj, luat piciorul din gaz...etc) ?

dupa un raspuns complet si documentat, aveti voie sa vorbiti ce vor muschii vostri mai departe biggrin.gif
Kane
Contrabrachezi, iei piciorul din gaz, o sa-ti fuga in partea cealalta, contrabrachezi iar, accelerezi usor, cand simti ca e pe drept accelerezi putin mai tare sa iesi de-acolo. Bine... daca e polei sau gheata ori omori pietonu ori o lasi sa se invarta. Nu ai ce sa faci.
alex230ro
Da,corect polei sau gheata singurul lucru care functioneaza=noroc+rugaciune biggrin.gif in general in conditii de polei si gheata nu prea ai cum sa mergi cu 40-50 am incercat eu treaba asta si la un moment dat mergeam cu masina de-a latul soselei+ca nu aveam control asupra directiei mai deloc(bine asta cu gume de vara)
Sorin
daca e ud si e polei mergi incet directie =o la fel si aderenta

eventual scoti capul pe geam si strigi "partieeee" smile.gif

eu nu am reusit sa redresez nici o masina pe polei din asta fare esp-uri doar am avut noroc si io odata, altfel eram personaj de stiri cu cele mai multe masini busite vreodata acum 2 ani
cristic
eu deja am inceuput sa sun pe la astia cu cauciuce
cumpar urgent cauciuce de iarna :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby:
florin83
daca ai drum prin Bucuresti incearca la Autosoft. Au la ~900k cauciucuri resapate de iarna, cum am eu smile.gif
da_joint
eu vreau de vara....oare sunt mai ieftine??? biggrin.gif
316i
la Autosoft sunt
1.005.000 195/60/R14 Pneus
1.010.000 195/65R15 Pneus, de iarna cu profilul un pic schimbat fata de cel de anu trecut.
cristic
este pe langa Ploiesti (spre Valenii de Munte) un centru de cauciuce unde are reesapte cu 100 ron de iarna 190/60 r14 cred ca imi iau si eu 2 bucati si atunci alea sh le pun pe fata si pe astea reesapte pe spate
alex230ro
QUOTE (florin83)
eu n-am intrat niciodata in derapaj (fara sa vreau  :unibrow: )

Sigur? biggrin.gif Duminica ce ai facut in spatele meu laugh.gif ?
cristic
ala nu se pune ca l-ai intimidat tu biggrin.gif
alex230ro
Asta se intampla daca vrei sa te tii dupa mine :cool: :supz:
florin83
eram pe ganduri si ma uitam cum ti se invarte o planetara.. biggrin.gif
TiL
In timp ce florin se uita la planetara lui alex eu faceam drifturi involuntare in urma lor.

Am intrat cam cu viteza intr-o curba larga, asfalt putin umed, si mi-a fugit de spate. Am avut noroc ca eram intr-a patra si cand am luat piciorul de pe acceleratie, frana de motor nu a fost puternica. Nu am franat, am virat maxim stanga (curba la dreapta-> spatele fugea spre stanga) si dupa cativa metri de mers de-a latu' masina a revenit, a mai topait putin de spate dreapta-stanga si s-a linistit. smile.gif Noroc ca n-am schimbat a treia inainte de curba, ca fusesem tentat pentru o clipa sa fac lucrul asta. Ma opream in stalp.
Sorin
unde este curba asta asa de fun sa ma dau si io
alex230ro
Stiu eu biggrin.gif te dau doar sa vina zapada :cool:
florin83
Til, tu nu erai mah.. ce minti? eram decat eu si Alex.. tongue.gif

@sorin: in fata la casa poporului.. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.