Help - Search - Members - Calendar
Full Version: E34 - OBC failure messages
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 5 > E34
reactor_share
Salut.

Imi apare in bord:

LIC PLATE LIGHT

LOW BEAM

OWNNER's MANUAL

LOW COOLANT

BRAKE LININGS

TAIL LIGHT

Cateva le-am identificat, dar ce ma fac cu: LOW BEAM, OWNER's MANUAL, BRAKE LININGS, LOW COOLANT?
316i
Low beam - ai un bec ars pe faza scurta, brake linings - vezi senzorul de la placute sau nu mai ai placute pe fata sau spate, low coolant - mai pune si tu niste apa distilata sau antigel in vasul de expansiune.
Owner's manual inseamna ca te indruma sa te uiti in manualul de utilizare ca sa citesti si sa vezi cum remediezi problemele.
reactor_share
Ei mi-am dat si eu seama de ce inseamna. Dar ce ma fac daca am remediat unele probleme si tot imi apar in bord.
De exemplu: LOW COOLANT! am completat cu antigel pana la limita adimisa si... tot LOW COOLANT!

Intr-adevar cum am inlocuit becul de la faza scurta cum nu mai apare!
Dar in principiu ma refer la situatia in care problema este remediata si tot imi indica in bord. Cam despre asta vroiam sa spun!
alex230ro
senzor bulit sau contacte oxidate asta inseamna daca e ok nivelul apei in vasul de expansiune
bartro
Gasesti usor pe vas senzorul, cred ca e ca la e32. Un contact reed in o tevusa cu un inel plutitor magnetic in jur. La mine a intrat apa la tevusa aia, si s-a rupt fir. Poate e la fel la tine.
reactor_share
QUOTE (bartro @ Mar 8 2009, 11:41 AM) *
Gasesti usor pe vas senzorul, cred ca e ca la e32. Un contact reed in o tevusa cu un inel plutitor magnetic in jur. La mine a intrat apa la tevusa aia, si s-a rupt fir. Poate e la fel la tine.


Am sa ma uit sa vad cum e situatia la senzor. Voi reveni cu detalii.
florin83
dar un topic cu masina nu faci? tongue.gif
reactor_share
Am sa fac dar dupa ce o inmatriculez! Multumesc oricum.
reactor_share
brake LT circuit - un nou failure message.

Am cautat pe net, si se pare ca s-ar manifesta in cazul in care stopurile nu se aprind in momentul apasarii pedalei de frana.

Culmea e ca la mine se aprind, cel putin asa cred, pentru ca mai am inca un stop aftermarket, montat pe parbriz in spate, si il vad in reflexia geamului cum se aprinde.
bartro
Poate sa fie cat un bec ars, sau cu un contact mai prost.
reactor_share
QUOTE (bartro @ Mar 22 2009, 10:45 PM) *
Poate sa fie cat un bec ars, sau cu un contact mai prost.


O sa ma rog de cineva sa sa uite in la stopuri cand pun frana, ca de unul singur e ... imposibil.

Revin la BRAKE LININGS. Cum pot sa imi dau seama care placute, de pe ce punte, trebuiesc inlocuite?
E posibil sa fie ori fata ori spatele. Era mai bine daca zicea ceva de genul: REAR BRAKE LININGS sau FRONT BRAKE LININGS
Dar e totusi '94.
bartro
Te uiti la placute..
E posibil sa fie totul in regula chiar, la mine la E32 nu mai are acel 'senzori' si apare eror by default, chiar daca placute sunt bune.
Si mai si, original E32 are senzor dreapta fata si stanga spate. Stanga fata si dreapta spate nu au. Ca inlocuiesc placute in perechi, banuisc.
florin83
QUOTE (bartro @ Mar 22 2009, 11:48 PM) *
Si mai si, original E32 are senzor dreapta fata si stanga spate. Stanga fata si dreapta spate nu au. Ca inlocuiesc placute in perechi, banuisc.


Nu cumva sunt stanga fata si dreapta spate? huh.gif
georgem
La E34 sigur stanga fata si dreapta spate sunt senzorii de placute de frana.
Daca te uiti atenti vezi daca ii ai si daca au mufa conectata.
Eroarea asta inseamna, ca sunt uzate placutele de frana. Unul dintre senzori atinge de disc.
bartro
QUOTE (florin83 @ Mar 23 2009, 12:10 AM) *
Nu cumva sunt stanga fata si dreapta spate? huh.gif

Corect tongue.gif n-am fost niciodata priceput la directii. Scuze.
reactor_share
Mai nou, dupa ce am mers cu 150-170 kmh, dar doar in proba, imi spune OIL ENGINE LOW.
Daca completez si iar o sa merg cu 150 kmh o sa imi apara? Cum fac sa remediez problema asta de tot?

Apropo ce ulei sa ii pun in motor? 25i 24v vanos!
Ciupanezu
Ai verificat nivelul uleiului?

Castrol 10W-40.
reactor_share
QUOTE (Ciupanezu @ Mar 30 2009, 10:06 PM) *
Ai verificat nivelul uleiului?

Castrol 10W-40.


Nu am verificat.

De fapt s-a mai intamplat o data, tot dupa ce am parcurs un drum destul de lung si am completat cu ce am gasit in portbagaj la masina.
De abia luasem masina, eram prea entuziasmat de ea, si nu am dat mare importanta. Atunci tot LOW OIL ENGINE mi-a aparut, am completat pana la limita superioara si nu mi-a mai aparut eroarea in bord.

Acum practic s-a intamplat a doua oara, din nou dupa ce am parcurs un drum lung, si mers cu viteaza de 140-170 kmh. Este posibil ca motorul sa consume ulei? Este posibil ca din cauza componentei uleiului care il are acum in ea sa dea astfel de mesaje in bord?

O alta problema! Cum pot suda un rezervor de E34? Din ce este facut? La ce costuri trebuie sa ma astept?
Ciupanezu
Poate să consume ulei, este normal din moment ce ai mers cu viteză mare.

Depinde şi cāt de mult consumă. smile.gif
reactor_share
QUOTE (Ciupanezu @ Mar 30 2009, 10:06 PM) *
Ai verificat nivelul uleiului?

Castrol 10W-40.



Pp. ca vorbesti despre Castrol Magnatec 10W 40!
florin83
Eu din asta am pus!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.