Help - Search - Members - Calendar
Full Version: "ursi" celebrii ... din Romania
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 3 > E30 (ursulet)
Pages: 1, 2
io'sŪ
am inteles, ca MTJul are 450cp pe stand ohmy.gif, il stie cineva pe propietar? poate sa ne dea mai multe amanunte/informatii? e adevarat?
stiu doar ca are motor M 106 caruia ii stiu potentialul biggrin.gif ...... daca e asa, nici nu vreau sa ma gandesc ce cuplu poa' sa aibe ohmy.gif ohmy.gif
da_joint
DGH - a avut 2,5 12 v apoi 2,5 24v 2,0IS dupa care a urmat M5-3,8 ,motorul care este si acum pe masina si a facut atatea victime.
Masina este la dopat acum,urmeaza un turbo. cha (2).gif
alex230ro
Da se pare ca MTJ are 450 cai asa zice Sebastian ,WPP avea un 2,5 24 valve acum are un proiect cu un 2l 24 valve il face pt consum cred laugh.gif TXA zice ca pune turbo pe motorul ala de M5 WRC nu am mai auzit de ceva vreme de el.
si i-ai uitat pe BOH si HUT smile.gif
haristeas51
Catalin BOH-u am vazut ca vinde motorul+turbo+... to_become_senile.gif
boh_325t
QUOTE (haristeas51 @ Nov 7 2007, 12:02 PM) *
Catalin BOH-u am vazut ca vinde motorul+turbo+... to_become_senile.gif

da asa este il vand cu tot ce se poate de sub capota si proba inainte. Vreau mai departe ceva mai mult
io'sŪ
QUOTE (boh_325t @ Nov 7 2007, 01:28 PM) *
da asa este il vand cu tot ce se poate de sub capota si proba inainte. Vreau mai departe ceva mai mult

nu ne spui ce? biggrin.gif
stapanul ursilor
QUOTE (alex230ro @ Nov 7 2007, 10:37 AM) *
Da se pare ca MTJ are 450 cai asa zice Sebastian ,WPP avea un 2,5 24 valve acum are un proiect cu un 2l 24 valve il face pt consum cred laugh.gif TXA zice ca pune turbo pe motorul ala de M5 WRC nu am mai auzit de ceva vreme de el.
si i-ai uitat pe BOH si HUT smile.gif



txa chiar pune turbo pe m5 dar e mult de lucru ca se schimba toate internele ca sa iasa ceva grav,vom vedea la primavara....
butcky
QUOTE (io`s @ Nov 7 2007, 02:14 AM) *
am inteles, ca MTJul are 450cp pe stand ohmy.gif , il stie cineva pe propietar? poate sa ne dea mai multe amanunte/informatii? e adevarat?
stiu doar ca are motor M 106 caruia ii stiu potentialul biggrin.gif ...... daca e asa, nici nu vreau sa ma gandesc ce cuplu poa' sa aibe ohmy.gif ohmy.gif


Am auzit, din surse sigure, ca a facut un Porsche Turbo 996 cu plecare de pe loc rolleyes.gif si ca Andrei Tentean (Subaru Impreza WRX STI - cel putin stage 5) a spus ca nu vrea sa se dea cu el ca sigur si-o ia! smile.gif)
io'sŪ
QUOTE (stapanul ursilor @ Dec 16 2007, 08:41 PM) *
txa chiar pune turbo pe m5 dar e mult de lucru ca se schimba toate internele ca sa iasa ceva grav,vom vedea la primavara....

poate ne mai povestesti si noua cate ceva.. daca nu e secret biggrin.gif
iti urez bafta wink.gif


QUOTE (butcky @ Dec 16 2007, 10:45 PM) *
Am auzit, din surse sigure, ca a facut un Porsche Turbo 996 cu plecare de pe loc rolleyes.gif si ca Andrei Tentean (Subaru Impreza WRX STI - cel putin stage 5) a spus ca nu vrea sa se dea cu el ca sigur si-o ia! smile.gif)

hmm.. stiam ca andrei are potential cu subaru' sau, numai de bine am auzit despre el, ma mir, macar asa de curiozitate sa fi incercat.... sunt curios cum pune MTJ asemenea putere si cuplu (care cred ca sare de 600Nm) pe asfalt... unsure.gif
stapanul ursilor
QUOTE (io`s @ Dec 17 2007, 01:29 AM) *
poate ne mai povestesti si noua cate ceva.. daca nu e secret biggrin.gif
iti urez bafta wink.gif
hmm.. stiam ca andrei are potential cu subaru' sau, numai de bine am auzit despre el, ma mir, macar asa de curiozitate sa fi incercat.... sunt curios cum pune MTJ asemenea putere si cuplu (care cred ca sare de 600Nm) pe asfalt... unsure.gif

nu este secret,se lucreaza la motor,acum l-am desfacut complet si astept pistoanele forjate (je piston) si tratate ceramic cu bolturi dure pt turbo ca sa pot aleza blocul motor de asemenea astept si bielele pauter forjate bine inteles,segmenti o sa pun de la firma gaples si anume unii ceramici.......si pana imi vin piesele astea eu lucrez la chiulasa....
mtj are 370 cp pe dyno la master tuner nu stiu la ce presiune in turbo.....
mario.b
Daca asa arata supapele care au fost pe motorul tau i 2 alternative -- a mancat ff mult cox sau motorul tau este pachet (chiar M sportiv), cred ca alea mai topite is cele de evacuare si s-au facut asa de la Nitro, iar cele de admisie sa pare ca nu mai inchideau bine la cum arata sau eventual nu mai etansau corect. Spor la munca
stapanul ursilor
QUOTE (mario.b @ Feb 4 2008, 12:49 AM) *
Daca asa arata supapele care au fost pe motorul tau i 2 alternative -- a mancat ff mult cox sau motorul tau este pachet (chiar M sportiv), cred ca alea mai topite is cele de evacuare si s-au facut asa de la Nitro, iar cele de admisie sa pare ca nu mai inchideau bine la cum arata sau eventual nu mai etansau corect. Spor la munca


pai cox mult e clar ca a mancat ca este m,am pus poze numai cu cele de evacuare-cele de admisie sunt mult mai mari,la ce anume te referi cand spui ca erau topite?merci...de inchis cum trebuie e clar ca nu mai inchideau ca motorul a fost prima data desfacut acum de mine si e ceva timp din 1991 si pana in 2007 si 205.000 km parcursi!?!?!?!....
io'sŪ
QUOTE (stapanul ursilor @ Feb 3 2008, 07:06 PM) *
mtj are 370 cp pe dyno la master tuner nu stiu la ce presiune in turbo.....

la aprox 1-1.1 bar, asta daca nu are modificat traseul de evacuare, motorul ala care il are mtj il stiu ft bine, are potential wink.gif cu investitie cat de cat mica (cateva mii) poate ajunge la 600hp.... ohmy.gif fara sa umbi in el poate ajunge la 400-450 dar fortezi turbo (care merge max 1.5 bar) insa nu stiu cat de controlabila mai e masina la aceasta putere, mai ales cuplu ( sad.gif

bafta si sa auzim numai de bine
respect pt toti cei care fac aceste lucruri wink.gif
walde
QUOTE (io`s @ Feb 9 2008, 01:24 PM) *
la aprox 1-1.1 bar, asta daca nu are modificat traseul de evacuare, motorul ala care il are mtj il stiu ft bine, are potential wink.gif cu investitie cat de cat mica (cateva mii) poate ajunge la 600hp.... ohmy.gif fara sa umbi in el poate ajunge la 400-450 dar fortezi turbo (care merge max 1.5 bar) insa nu stiu cat de controlabila mai e masina la aceasta putere, mai ales cuplu ( sad.gif

bafta si sa auzim numai de bine
respect pt toti cei care fac aceste lucruri wink.gif



well, sa va spun in mare parte ce se stie sau ce nu se stie despre mtj . Am avut onoarea sa merg cu un sofer asa de nebun cand masina facea 350 de cp la 1.1 bari .

Pe atunci venise DGH sa se dea cu el, dupa ce s-au dat la 313 cp, aceasta era puterea in care facea rodajul mtj .

Vorbim de o turbina veche de 20 si ceva de ani, normal ca nu se simtea presiunea asa cum trebuia pe treapta 1 nici pe treapta a2a foarte mult, dar in treapta a3a deja nu mai stiai cat ai la ora .
Pot sa zic ca atunci cand am fost cu el in masina, nu ii mergea nici vitezometrul nici turometrul ( asa e obisnuit ) biggrin.gif .
Ce sa ca spun, si-a furat-o nasi atunci, dar acum cred ca sunt egali ( cand o sa scoata si nasi masina ) .

Masina a mai crescut in cai, destul de mult de atunci si ar pune in pericol suprematia multor masini .
Aripile spate sunt foarte evazate, masina chiar NU fugea de cur, asta poate sa confirme si roscatul care era si el atunci .
Investitie minima, satisfactie maxima si nu au de gand baietii sa se opreasca aici .
Seful de echipa, Cristi de la bobocica, are multe planuri pt baieti, dar cum au tinut tacerea pana acum, o vor face si de acum incolo .

Masina e intradevar TARE, mai bine spus motorul, fiindca coaja e .. praf .


S-a dat cu porschele 996 de pe loc si din mers, filmele ruleaza pe youtube cam astea ar fi cu porschele :

1. http://www.youtube.com/watch?v=lvOIUNmVWCU...feature=related

2. http://www.youtube.com/watch?v=jXIVuuO1nAw...feature=related

Masina asta e surpriza multora, eu pot sa zic ca magia de acum incepe .

Era frumos sa vedem cum sta cu mariustxa inainte sa se apuce de M5 turbo, vorbim de direct shot-ul ala de NOS, care era chiar tare .
walde
ca o completare, mtj-ul ca sofer cred ca e la fel de bun ca un pilot de cnr / vtm si nu exagerez . A avut el si daune, dar ca sofer, el poate fi numit SOFER . Eu oricum, cu el la volan nu ma mai urc nici in tramvai smile.gif) .
io'sŪ
CITAT(walde @ Feb 19 2008, 09:01 PM) *
S-a dat cu porschele 996 de pe loc si din mers, filmele ruleaza pe youtube cam astea ar fi cu porschele :

1. http://www.youtube.com/watch?v=lvOIUNmVWCU...feature=related

2. http://www.youtube.com/watch?v=jXIVuuO1nAw...feature=related

eu cand am spus ca acest motor (M102/106) are potential, am stiut ce spun, drept dovada aceste filme biggrin.gif

walde
QUOTE (io`s @ Feb 20 2008, 01:13 AM) *
eu cand am spus ca acest motor (M102/106) are potential, am stiut ce spun, drept dovada aceste filme biggrin.gif


si cand te gandesti ca motorul e stock biggrin.gif unsure.gif
io'sŪ
CITAT(walde @ Feb 20 2008, 11:54 PM) *
si cand te gandesti ca motorul e stock biggrin.gif unsure.gif

eee... nu e chiar stock, stock poti spune cand are 252hp/4900rpm si 380Nm/2200 rpm biggrin.gif
walde
QUOTE (io`s @ Feb 27 2008, 01:58 AM) *
eee... nu e chiar stock, stock poti spune cand are 252hp/4900rpm si 380Nm/2200 rpm biggrin.gif



era doar o replica io's, sincer stiu ce zace sub capota dar nu vreau sa intru in amanunte fara ca " omul " sa fie de fata . biggrin.gif

Deci ma abtin de la comentarii rolleyes.gif
Sorin
ce imi plac mie secretosii conf (3).gif
io'sŪ
CITAT(walde @ Mar 1 2008, 02:43 AM) *
era doar o replica io's, sincer stiu ce zace sub capota dar nu vreau sa intru in amanunte fara ca " omul " sa fie de fata . biggrin.gif

Deci ma abtin de la comentarii rolleyes.gif

las' ca si unii din noi mai stiu ce poa' sa zaca sub capota cool.gif
walde
QUOTE (Sorin @ Mar 1 2008, 08:11 AM) *
ce imi plac mie secretosii conf (3).gif



si mie biggrin.gif
mario.b
QUOTE (walde @ Mar 1 2008, 09:39 PM) *
si mie biggrin.gif


mie nu tongue.gif
316i
Las' ca e plin de secretosi. Nu zic nimic de teama sa nu cumva sa scoti caramida de euro din buzunar si maine sa-i faci pe toti...ca in rromania.
io'sŪ
LINKUL asta merita pus aici !!! ohmy.gif

bravo !!!
ursuletz
QUOTE (io`s @ Mar 2 2008, 09:03 PM) *
LINKUL asta merita pus aici !!! ohmy.gif

bravo !!!

cum sa simtit ala din mb oare? laugh.gif
Mihai_AMD
CITAT(ursuletz @ Mar 5 2008, 11:47 AM) *
cum sa simtit ala din mb oare? laugh.gif

ce sa simta?...ce poate simti un om care a dat o avere pe o masina noua si unu cu un bmw de 25 ani il sufla de pe sosea? UMILINTA laugh.gif
walde
QUOTE (db85amd @ Mar 5 2008, 06:57 PM) *
ce sa simta?...ce poate simti un om care a dat o avere pe o masina noua si unu cu un bmw de 25 ani il sufla de pe sosea? UMILINTA laugh.gif



eu nu cred ca masina aia a luat-o strict pt liniute ... de admirat ursul, dar sa nu uitam ca amg-ul ala e o sufragerie pe roti, ca este din alta clasa si ca nu poate fi comparat cu un urs chiar si turbo . Pe circuit tind sa cred ca amg-u' scoate timpi mai buni decat ursul . E parerea mea .. dry.gif
io'sŪ
cam grea pt circuit tongue.gif
walde
QUOTE (io`s @ Mar 6 2008, 01:07 AM) *
cam grea pt circuit tongue.gif



de laudat ursul biggrin.gif si usor si rapid, o partida buna pt sti-uri, evo-uri, s3-uri .. masini cu tractiune integrala ... sau mai bine zis masini cu pretentii .

De la Balena super sport a Germaniei ( AMG CL ) te poti astepta, la confort, lux, putere ( pt depasiri ) dar si la vreo 2tone cu + sau cu - . biggrin.gif



P.S Io's : cum e acs-u domne ? laugh.gif
io'sŪ
CITAT(walde @ Mar 6 2008, 02:09 PM) *
P.S Io's : cum e acs-u domne ? laugh.gif

destul de bine tongue.gif
butcky
Azi m-am intalnit cu Nicu (MTJ-ul). Am facut cateva poze la masina. Daca va vine sa credeti ca masina asta bate Porsche 996 Turbo... rolleyes.gif

Asa arata cel mai tare urs din Romania!!! cool.gif
mario.b
Am inteles ca are o gramada tehnologie si totul este calculat foarte repede de niste chestii?? Am inteles gresit?
io'sŪ
CITAT(butcky @ Mar 8 2008, 09:22 PM) *
Asa arata cel mai tare urs din Romania!!! cool.gif

pacat ! sad.gif ar trebui sa umble putin la caroserie, ma mir ca nu pierde din table la puterea care o are
mario.b
In urmatorul week-end voi veni si eu cu ceva detalii despre KYL, nu stiu cati il cunosc, sper sa ajungem cu el la Tuning days dupa care voi pune si ceva poze cu masina, o sa incerc maine sa pun o poza 2, atata timp cat este de acord propietarul. Sper ca va iesi o masina frumoasa (E30 cabrio) si va putea tine loc de cinste la eveniment.
ursuletz
nu cred k e cel mai tare din romania!un brailean are un urs in 4 usi super echipat,are in jur de 450 cp ,si alta carcoteala auzita:vrea sa ii mai faca ceva acum,la motor,sa mai puna cateva zeci de calutzi! laugh.gif Whip.gif spank.gif !cred ca sunt ursi necunoscuti in tara la fel sau poate chiar mai puternici decat cei stiutzi!ar trebui sa faca ceva si la design MTJ'ul! conf (9).gif weakbench.gif
316i
Mai bine nu incepem polemici despre care e cel mai tare urs ca sa inceapa fiecare sa-si sustina tovarasii si o umplem de sange. smile.gif
Sorin
pai sa ne dai mai multe detalii despre ursul de 450 de cai daca se poate
walde
ce cazan e ursu ala negru, ce evazari si " radiatorul " din bara fata face toti banii . Nici 200 de cp nu are .... ca s-ar descompune . laugh.gif laugh.gif

Masina care bate porsche 996 e alta frate ...
butcky
QUOTE (walde @ Mar 10 2008, 12:23 PM) *
ce cazan e ursu ala negru, ce evazari si " radiatorul " din bara fata face toti banii . Nici 200 de cp nu are .... ca s-ar descompune . laugh.gif laugh.gif

Masina care bate porsche 996 e alta frate ...



Tu ai vorbit ca sa faci mai multe posturi? Daca nu stii, de ce vb? spank.gif
Horus
butcky, arata genial/bestial masina, nu cred ca gasesti in toata tzara asta una cu care sa-i dai mai multa umilintza unui sofer de 996 turbo( sarcastic_hand.gif ).
Chiar as vrea sa le vad moaca la o miutza sau ceva de genu....
walde
QUOTE (butcky @ Mar 10 2008, 12:56 PM) *
Tu ai vorbit ca sa faci mai multe posturi? Daca nu stii, de ce vb? spank.gif


foarte multe posturi ... biggrin.gif



p.s : http://bmwzone.ro/forums/index.php?s=&...ost&p=64922
ursuletz
QUOTE (Sorin @ Mar 10 2008, 10:37 AM) *
pai sa ne dai mai multe detalii despre ursul de 450 de cai daca se poate

eu nu stiu multe despre omu ala,ii spune Musculescu si e fan "cp"!e aranjat rau ursul lui!pe youtube nu este!
walde
da da, stiu eu despre ursul ala de la braila . A fost AR 88 BMW, acum are MCF la numar . 4 usi, negru, mtech II, lasat, avea niste jante Keskin uratele, a fost 2.5 12v, pe urma 2.8 24v, acum are un M5 3.6 315 cp si atat . NU are 450 de cp .... inca . biggrin.gif

M-am plimbat si eu cu masina aia pe cand avea 2.8 24v si tragea fenomenal . S-a dat cu un Type R si i-a dat vreo 4 masini smile.gif))) type-r-ului . Chiar masina arata super super ok, o sa va pun ceva poze daca mai am prin calculator cu el .
Acum, fiind M5 o sa vedem care vor fi pasii de upgrade .

P.s later : ceva poze mai vechi ...acum arata mult mai bine
bmw_fear
ce jante sunt alea de pe ursu` negru?
316i
Borbet T
butcky
DGH...
io'sŪ
CITAT(butcky @ Mar 16 2008, 01:55 AM) *
DGH...

l-am vazut acum 10 min pe colentina pe platforma, probabil il ducea "acasa"
mario.b
Ma laud si eu la voi in seara asta, masina la care am lucrat cu un prieten (care este si propietarul ei) a lua premiul pentru cel mai bun interior la expozitie de la romexpo si sant tare madru de mine biggrin.gif celb (15).gif BMW e30 Cabrio.gif . Am sa pun o poza de cand munceam la ea. Felicitari si lui "HAI" si "UWE"
ionusunt
asta e kyl ul ?
bine ca a ajuns pe maini bune ma bucur.sara ca masina fusese botzita de niste capede de guma (bej +maro sad.gif ) . stiu ca nici motorul nu se auzea cel mai ok pe vremea aia .
PS :cea mai colorata masina ! (neagra-bej-neagra-mov ) tongue.gif
LE :cum e cu usile alea ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.