Help - Search - Members - Calendar
Full Version: E28 M535i '86
BMWZone > COMUNITATEA BMWZONE.RO > Masina mea
Pages: 1, 2, 3
haifisch
In sfarsit facem si la masinuta asta un topic...care il merita. Tin sa mentionez de la inceput ca acest topic nu ar fi putut fi facut fara pozele spion facute de david nestiind ca domnul cosmin ne va onora cu prezenta in acea seara. Asa ca multumim david.... laugh.gif lnr (1).gif

Caracteristici

- M30B34 / 3430cmc / 218CP / 310Nm innocent.gif

- Serpi Hartge inox ph34r.gif

- Frane Fata (E32 735i) cu discuri ventilate 302x28mm vio (36).gif

- Frane Spate (E34 M5) cu discuri ventilate 300x20mm vio (36).gif

- Pompa Frana E32 750i 25mm wink.gif

- Diferential Autoblocant (3.25:1) snf (30).gif

- Punte spate cu reglare independenta a convergentei si caderii buba.gif

- Suspensie H&R si amortizoare Bilstein to_become_senile.gif

- Kit M-tech complet biggrin.gif

- Interior (piele beige): scaune sport piele, bancheta, fete usi rolleyes.gif

- Oglinzi Electrice, Geamuri Electrice (fata), ABS, Trapa Electrica, Volan M-tech1 evil (19).gif

P.S. Ne cerem scuze pentru calitatea pozelor smile.gif ... vom face o sesiune mai completa curand....binenteles cu aprobare de la cosmin smile.gif

P.S.(2) Masina merge extraordinar...mai sunt niste mici modificari pe acolo dar il mai las si pe cosmin sa mai zica smile.gif

Felicitari inca odata pentru achizitie...si sa avetzi grija unul de altul! thumbup1.gif thumbup.gif celb (4).gif
David
Cosminu, felicitari!!! celb (4).gif E ceva de vis masina... ok.gif

Felicitari si fostului prorietar pentru felul in care a ingrijit masina!!!

Cosminu, sa ai grija de ea ca alta la fel nu mai vezi... wub.gif

E ceva foarte special! cha (2).gif
05aBi
Ti-am spus-o in fata, ti-o spun si aici. Sa o stapanesti sanatos! biggrin.gif

Numarul e unul preferential ?
David
QUOTE (05aBi @ Aug 17 2010, 12:01 AM) *
Numarul e unul preferential ?

Nu, nu este...

N-ai fost acolo ca sa vezi!... music.gif
coman cosmin
multumesc DAVID pentru poze.
multumesc ALY pentru topic.
multumesc ROBERT ca ai avut grija de masina.
promit sa am grija de ea si sa o feresc de belele tongue.gif .vineri o pregatesc pentru un curs intensiv de intretinere:filtre,uleiuri si simeringul la cutia de viteze.
sambata o sa fie prezenta la circ tongue.gif
Mihai_AMD
Ti-am zis si pe mess iti zic si aici,sa o pastrezi in continuare la fel de frumoasa,e o masina exceptionala,de fiecare data ratam unu din semafoaele alea la rand de le grivitei cand treceam pe acolo intorcand capul dupa ea biggrin.gif
bartro
@Cosmin,

S-o stapanesti sanatos!
florin83
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente! smile.gif
Masina este foarte frumoasa!

I-ai schimbat rotile? Parca erau altele.. huh.gif
David
La ceas tarziu in noapte... wub.gif
coman cosmin
QUOTE (db85amd @ Aug 17 2010, 10:31 AM) *
Ti-am zis si pe mess iti zic si aici,sa o pastrezi in continuare la fel de frumoasa,e o masina exceptionala,de fiecare data ratam unu din semafoaele alea la rand de le grivitei cand treceam pe acolo intorcand capul dupa ea biggrin.gif

multumesc


QUOTE (bartro @ Aug 17 2010, 10:42 AM) *
@Cosmin,

S-o stapanesti sanatos!

multumesc



QUOTE (florin83 @ Aug 17 2010, 10:43 AM) *
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente! smile.gif
Masina este foarte frumoasa!

I-ai schimbat rotile? Parca erau altele.. huh.gif


multumesc
astea sunt rotile cu care am cumparat masina.si imi place foarte mult cum arata cu ele
TiL
S-o stapanesti sanatos! Te-ai ales cu supermasina.

Imi place semnatura wink.gif
QUOTE
E28 FOREVER
MeHigh
lasa TiL, nici cu semnatura ta nu ne este rusine:
"E28 525i ex E28 524td, ex E30 318i, ex E28 525i" what goes around.....comes around smile.gif

Felicitari pentru achizitie Cosmin, abia astept sa o vad si eu pe viu. Sa te bucuri de ea inca 50 de ani de-acum inainte.
warhammer23
WoW . Absolut superba wub.gif
iorgos
Felicitari inca o data pentru achizitie.

Sa ai grija la maxim de ea.

Este cel mai tare e28 din Romania la ora actuala.
manole74
Dap...din nefericire pentru Romania, s-ar putea sa fie cam singul E28 in stare buna! Felicitari pentru masina....e una pe cinste!
xander
Felicitari pt achizitie
Frumoasa masina
Sheva
QUOTE (manole74 @ Aug 17 2010, 05:48 PM) *
Dap...din nefericire pentru Romania, s-ar putea sa fie cam singul E28 in stare buna! Felicitari pentru masina....e una pe cinste!



Foarte frumoasa ... insa cred ca mai e cel putin una care e in "stare buna" smile.gif S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.
ionusunt
cred ca baietii se refereau la tot pachetul care a venit cu masina.motorul , kit ul m ,etc , pe un e28 tipla...

io'sŪ
frumoasa! tre' sa o mai vad live biggrin.gif
haifisch
sambata asta la circ poti sa o vezi cat vrei....din ce am inteles vine cosmin
io'sŪ
da.. vine? ma gandeam ca sta destul de departe de circ si poate nu ajunge
coman cosmin
sambata asta nu vin la circ.probleme de familie sad.gif .sambata viitoare vin sigur
MeHigh
sambata viitoare e SOVATA !! nu circ tongue.gif
mutam circul la Sovata, bagam ursii in padure si rechinii in lac smile.gif)
ar fi frumos sa mergem cu un asa E28 in coloana.
coman cosmin
merge numai CAP DE COLOANA tongue.gif .nu pot
sunt singur la munca.colegul e in concediu si trebuie sa fiu si sambata la munca.
MeHigh
nasoala treaba, imi pare rau ca tre sa dai acolo cu subsemnatul. preferam sa te las sa semnezi pe berea mea aburita smile.gif
ramane sa ne vedem luni dup-amiaza, poate cand terminam reusesc sa vad si eu phoenixul asta.
haifisch
QUOTE (io'sŪ @ Aug 20 2010, 12:58 AM) *
da.. vine? ma gandeam ca sta destul de departe de circ si poate nu ajunge


funny funny smile.gif
MeHigh
am vazut o chestie cand stateam la stop ieri, cand mergi cu masina asta pe strada, cu linia pe care o are ea si eleganta, se uita altii la ea ca la o oaza in desert, se citeste admiratia in privirea lor.
David
CITAT(MeHigh @ Aug 24 2010, 10:59 AM) *
am vazut o chestie cand stateam la stop ieri, cand mergi cu masina asta pe strada, cu linia pe care o are ea si eleganta, se uita altii la ea ca la o oaza in desert, se citeste admiratia in privirea lor.

Cine stie sa aprecieze o masina, o apreciaza!... Nu este nevoie s-o chinui pentru a fii apreciata! wub.gif smile.gif
io'sŪ
in seara asta am vazut masina asta la "LA MAMA" din calea calarasilor; da' bine arata!!! m-am uitat pe la terasa poate poate vad prop'etaru' dar nimic, mi-am vazut de drum . eram cu mini rosu biggrin.gif
haifisch
proprietaru probabil baga ciorba de burta la ghiozdan laugh.gif
coman cosmin
bagam o ciorba da nu de burta.de fasolica cu afumatura si ceapa rosie.
eram epuizat si nemancat dupa o zi intreaga de munca la masina.
am curatat tapiteria de piele si a iesit ca noua.cel putin spatele.fata trebuie retapitata dar mai are putin de asteptat pana la iarna cand intra la conservare in garaj.


pana atunci mananca benzina si km pe paine.4000 intr-o luna e ceva smile.gif .
ionusunt
QUOTE (coman cosmin @ Sep 13 2010, 01:31 PM) *
bagam o ciorba da nu de burta.de fasolica cu afumatura si ceapa rosie.
eram epuizat si nemancat dupa o zi intreaga de munca la masina.
am curatat tapiteria de piele si a iesit ca noua.cel putin spatele.fata trebuie retapitata dar mai are putin de asteptat pana la iarna cand intra la conservare in garaj.


pana atunci mananca benzina si km pe paine.4000 intr-o luna e ceva smile.gif .

si eu care eram convins ca exagerez undeva intre 1500 2000 pe luna laugh.gif
coman cosmin
acum am vazut blink.gif .are duze incalzite la stropitorile de parbriz.ciudat
io'sŪ
unde naiba ai facut tu 4000+ km intr-o luna???? ca mai toata ziua esti la pravalie laugh.gif



diuze...hmmm .. doar e BMW !!! si eu aveam la baba. stai sa vezi ca si broasca de la sofer e incalzita.. sau cel putin asa era la mine, ca nu mai functiona instalatia e altceva.. sad.gif
florin83
Pai vin impreuna din cate am observat. Fac parte din pachetul de iarna.

Si eu am tongue.gif
ionusunt
si eu la urs.impreuna cu oglinzi incalzite(din care mai merge doar una ) si scaune (care nu mai merg) .
lucian
cu impozitul cum faci? daca iti deschizi un cont sa te ajutam si noi cu o donatie mica, sa ne zici. 10 ron de membru forumist
TiL
mi se pare mie sau... love is in the air wub.gif
coman cosmin
nu imi fac probleme.a sapat tata la tara si a dat de petrol biggrin.gif .asa ca am de unde.sunt magnat laugh.gif
alex230ro
vad ca se vinde?
coman cosmin
nu se mai vinde


am facut asigurare si am luat o baterie noua ca cea de pe masina a rezistat cu brio multi ani dar in iarna a cedat.
maine urmeaza o spalare interior exterior si un plin de benzina si o scot din nou pe strazi. biggrin.gif

cand se mai incalzeste afara ii montez instalatia de spalatoare de faruri si un "stress bar" ptr spate si anvelope noi.

ce imi place ca a mai venit caldura
lucian
pacat. eram interesat. vroiam sa intreb daca poti oferi fiscal la ea. biggrin.gif
coman cosmin
daca vii cu banii ceruti ofer fiscal in maxim 30 de minute. e o placere ptr mine sa scap de aberatia aia de impozit. de masina insa nu prea.am preferat sa vand altceva decat sa dau masina asta.cu toate ca am vandut un bmw tot la fel de bun in care s-au investit bani multi si multa munca si de care acum imi pare rau.dar ca am pastrat-o nu o sa imi para rau niciodata.
in cel mai rau caz pana in vara o fac bulgaroaica si am scapat de "statul romales".pardon ....rommman.



glumeam:P masina nu se mai vinde.IN VECI
FiveThreeFive
QUOTE (coman cosmin @ Mar 11 2011, 10:39 AM) *
am luat o baterie noua ca cea de pe masina a rezistat cu brio multi ani dar in iarna a cedat.

Bateria accea a fost un Bosch Silver 60 Ah, cumparata si montata pe masina de mine in sep. 2000.
Daca a cedat in iarna aceasta, inseamna ca a rezistat mai bine de 10 ani. O performanta foarte buna.
coman cosmin
stiu ca a rezistat mai bine de 10 ani.e o performanta foarte buna.am avut baterii care au rezistat 7 ani dar 10 niciodata
noua baterie este tot un bosch dar de 70 de amperi.sper sa reziste macar 5 ani.
coman cosmin
azi a cedat de tot pompa de ambreaj sad.gif .primul semn a fost undeva prin octombrie anul trecut cand a ramas pedala "jos" pe podul grant.atunci am facut cateva pedale cu mana si si-a revenit.a mers impecabil pana azi cand a murit iar pe podul de la voluntari.se pare ca are probleme cu podurile.am repetat pedalele si a mers.iar a murit,iar a mers.cam asa de 4-5 ori nu mai tin minte exact.pana cand in tei la facultatea de constructii a murit de tot.am reusit sa ajung cu ea acasa fara ambreaj si pe aglomeratie.
acum daca tot s-a intamplat treaba asta o sa dau si cutia jos sa o schimb,schimb si rulmentul de cardan ca are mici vibratii,schimb pompa de ambreaj.
io'sŪ
ce are cutia? de ce o schimbi?
FiveThreeFive
QUOTE (coman cosmin @ Apr 17 2011, 08:02 PM) *
azi a cedat de tot pompa de ambreaj [...]

Imi pare rau. Asta spune multe despre calitatea pieselor noi.
Eu am schimbat pompa de ambreiaj (master cylinder) in martie 2010 cu una noua, Lucas. Cea inlocuita era originala (din 1986) iar motivul inlocuirii a fost "preventive maintenance" - nimic altceva. Ma gandeam ca, dupa 24 de ani (la acea data) riscul de a se defecta oricand si de a ma lasa in drum era foarte mare. Se pare insa ca mai bine nu o schimbam.

Daca master-ul nu curge, atunci inainte de a-l inlocui este bine sa te asiguri ca nu s-a defectat (si) slave cylinder-ul.


coman cosmin
stiu ca e schimbata anul trecut.am citit in carnetel.cam astea sunt piesele noi din ziua de azi.o sa incerc sa gasesc una noua Ate,poate o sa fie mai buna.daca tot dau cutia jos o sa ma uit bine si la cilindru sa vad cum se prezinta.
cutia nu are nimic.curge putin ulei pe la semeringul din spate de la selectorul de viteze,care spre rusinea mea nu l-am schimbat nici pana acum ca nu am avut timp.insa am tot completat cu ulei.
daca tot dau cardanul jos si mai am o cutie de rezerva de la robert ma gandesc sa schimb semeringurile la ea si uleiul si sa o montez in locul celei de pe masina.

sper sa am timp liber sa fac ce mi-am propus.ieri am iesit putin cu masina la plimbare dupa 2 saptamani in care a stat in parcare.
bartro
Lucas am montat si eu. Deci cam tine un an? Bine de stiut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.