Help - Search - Members - Calendar
Full Version: probleme sistem racire si grup spate
BMWZone > BMW GENERAL > Intrebari si sfaturi despre BMW
nanutzu
salutare!
am un bmw 316i (e46) din 99,1895 cc 105 cai!
pana la venirea frigului mi-am schimbat singur antigelu,am desfacut cele doua capacele de sub radiator,a curs tot am pus antigel nou 1/2 cu apa poate un pic mai mult antigel!
in sfarsit ....dupa cativa km(200-300) mi s-a aprins becul de la bord ca ar fii nivelul scazut,am completat am aerisit instalatia,la fel dupa 300 km aceeasi pb,m-am uitat la surubelele care le-am desfacut cand am golit instalatia nu se vede urma de lichid. Sa fii gresit eu pe undeva sau o fii alta problema!
Pana sa schimb nu am avut probleme din cand in cand verificam si completam 150-200 g lichid la cateva mii de km,acu parca se evapora instantaneu!!
daca stie cineva o rezolvare ....plz help! tin mult la ea rolleyes.gif
si inca o pb mica: avand tractiune pe spate am vazut urme de ulei la grup,am inteles ca e un dop cu un geam de sticla pe unde poti sa vezi nivelu', aveti idee ce ulei si pe unde pot completa!
multumesc mult!
Dani88br
pai e simplu de completat uleiul la grupt, vezi ca trebuie sa aiba un buson care se desface cu imbusul (de obicei este pozitionat in spate) il desfaci si uleiul trebuie completat pana da uleiul afara, dar fi atent ca ai nevoie de o pompa ceva sau o spritiera (cel putin asa e la mine la e34)
TiL
despre antigel, verifica instalatia de urme de oxidare, posibil sa ai scurgeri minore, lichidul fiind fierbinte se evapora instant dar ar trebui sa ramana urme de oxidare.
nanutzu
QUOTE (Dani88br @ Mar 29 2010, 12:44 PM) *
pai e simplu de completat uleiul la grupt, vezi ca trebuie sa aiba un buson care se desface cu imbusul (de obicei este pozitionat in spate) il desfaci si uleiul trebuie completat pana da uleiul afara, dar fi atent ca ai nevoie de o pompa ceva sau o spritiera (cel putin asa e la mine la e34)

ai idee ce ulei si cat trebuie sa fie nivelul ?
tomado e28 owner
Ulei ATF (de cutie automata) rosu. Se completeaza pana incepe sa curga pe la dopul respectiv, acelasi pe unde il introduci. Asa e la mine...
Adrian Pintea
ATF in diferential? nu cred, eu am pus Castrol 80w90.
tomado e28 owner
Eu asa am pus ultima data. Daca nu e bine, ma bucur sa aflu cu ocazia asta si completez cu ce trebuie data viitoare smile.gif
TiL
ATF se pune cel mult in cutia de viteze manuala, modelele de dupa ~'85.
In diferentialul open, din cate stiu, se pune ce a zis Adrian.
In diferential cu LSD se pune alta ciudatenie de ulei.

E46 316i are sigur dif open.
Ciupanezu
Diferenţial open - 75W-90.
Diferenţial autoblocant - 75W-140.
edutxu
urme de ulei in antigel, sau simti miros de fum atunci cand il completezi?
Adrian Pintea
mie mi piscata garnitura de chiuloasa, urmeaza sa o schimb, nu am ulei in apa si nici invers si nu pierde compresie, dar imi papa putin ulei si antigel , se vad si urme proaste de ulei cu apa amestecate cum se prelinge pe bloc in jos, asa ca verficica sa nu ai vreo pierdere pe la garnitura...
nanutzu
sa nu fii facut eu aerisirea cum trebuie? am inteles ca tre turat un pic motoru si aerisit in timp ce e turat dar singur......!!!? vreo sugestie?
nanutzu
sper sa fii rezolvat cu pierderea antigelului!!!
am fost la un mecanic dupa parerea mea e bun tipu,dupa ce m-am bagat sub masina am vazut ca picura undeva in spatele motorului,i-am zis mecanicului,am ridicat capota a pus gagiu mana in spatele motorului si in doua secund mi-a dat verdictul flansa de apa,de dimineata m-am chinuit un pik am dat-o jos si dupa cum arata uffffff,ma duk sa o cumpar sper sa fie singura pb
elvislorin
flansa asta e o alta buba tipica la motoarele astea...o gasesti pe oem la 50-60 lei si iti vine in max 1 saptamana...bafta
nanutzu
am cumparat flansa ,50 ron,m-am chinuit un pic la ea ca am uitat sa-i pun o garnitura la unul din furtune,dar cred ca a meritat efortul,sper sa fii fost singuru defect! zilele viitoare o sa incerc sa schimb si uleiul din grup ,daca l-a mai schimbat cineva un pic de instructiuni! paste fericit tuturor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.