Help - Search - Members - Calendar
Full Version: de la 100 in sus:((
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 3 > E36
boby316i
sall.am o mare prb si un mare semn de intrebare.am un e36 in 4 usi pe care am avut amortizoare sport,amortizoare are s-au cam dus,si pe care le-am inlocuit de cateva zile cu altele(normale) nu noi.problema apare undeva in jurul vitezei de 90-100 km/h in sus cand incepe sa imi vibreze volanul ca draq si sa troncane ca si cum mi-ar iesi roata.in momentul in cate pisc putin frana nu mai face dar dak am apasat acceleratia iar incepe,asta doar de la viteza de 90-100km/h in sus.chestia e k nu trage nici stanga nici dreapta cand vibreaza volanul,dar cand pisc frana trage dreaptaf putin.dak are ineva vr-o idee sau vre-o opinie si ar putea sa ma ajute........pls.ms mult.
Ionut
controleaza roti, cauciucuri, vezi directia.....cat de bune erau amortizoarele care le-ai pus? s-au umblat la capetele de bara?
TiL
Cred ca ai un joc la un pivot/cap de bara/bucsa. Jocul ar lasa sa se amplifice eventualele mici trepidatii ale rotii si asa iti face sa sara volanu-n sus.
bartro
QUOTE (TiL @ Aug 10 2009, 06:53 PM) *
Cred ca ai un joc la un pivot/cap de bara/bucsa. Jocul ar lasa sa se amplifice eventualele mici trepidatii ale rotii si asa iti face sa sara volanu-n sus.

E32 face asa dace bucse alea mari la suspensie fata sunt stricate. Si eu am crezut ca pierd rotile pana a, inlocuit bucsele alea.
INTERCEPTOR
cam asta e
jante cauciucuri .........echilibrat indreptat verificat cauciucuri .ps amortizoare prea slabe sau praf iti zboara roata ins anumai la denivelari poti sa mergi si cu 300 daca drumul e ok:P


de la cap de bara iti trage st dr dar nu trepizeaza de la pivot nici atat....si de la bucsi numai cand pleci sau franezi......
discuri ovale aceleasi simptome insa pe franare.
tomado e28 owner
Asa imi facea mie cand erau varza cauciucurile pe fata.
io'sŪ
sa iei in calcul ca si amortizoarele care le-ai pus pot fi naspa si asta e o cauza.. vibreaza roata si se transmite in volan
si mie imi facea asa e23-ul cand aveam amortizoarele naspa
boby316i
chestia e k am mers cu o ora inainte sa le schimb pe dn1 u 140 si nu avea nimic.am ajuns acasa le-am schimbat si cand am pl cu ea a inceput dracia.de stricat nu am stricat chiar nimic,bucse pivoti tot aia au ramas la ap de bara nu s-a umblat.chestia care ma nelamureste e k inainte cu 3 ore mergea ata cu amortizoarele celelalte si cu aceeasi pivoti si bucse si etc etc...nuj c s mai cred.singura solutie e sa le pun pe celelalte inapoi si sa va spun cum se comporta.
ar putea fi unghi de fuga.... ceva????
Ciupanezu
Probabil chiar amortizoarele sunt de vina.
crisdum
QUOTE (Ciupanezu @ Aug 11 2009, 10:31 AM) *
Probabil chiar amortizoarele sunt de vina.



+ 1
boby316i
QUOTE (crisdum @ Aug 15 2009, 07:56 PM) *
+ 1




Dap.chiar ele erau cauza.Acum trebuie sa echilibrez rotile putin si o sa fie si mai bine.dar e diferenta de la cer la sosea:D
ms tuturor pr opinii.
Vali-tgm
Vezi ca daca ai schimbat amortizoarele trebuie facut si unghiul de fuga.
phixsius
aceeasi problema am si eu...
Mihai_AMD
si eu am problema asta,la fel EXCLUSIV intre 90-100...peste 100 merge ca pe apa,chiar am ramas surprins cand ne-am dus/intors de la intalnire,la 170 cat de lin mergea,mi-as fi inchipuit ca o sa-mi sara volanul dar nu a fost asa...ale dracu simptome la 90-100,si mehigh la fel stiu ca se vaita cu e34...
boby316i
QUOTE (db85amd @ Sep 24 2009, 07:07 AM) *
si eu am problema asta,la fel EXCLUSIV intre 90-100...peste 100 merge ca pe apa,chiar am ramas surprins cand ne-am dus/intors de la intalnire,la 170 cat de lin mergea,mi-as fi inchipuit ca o sa-mi sara volanul dar nu a fost asa...ale dracu simptome la 90-100,si mehigh la fel stiu ca se vaita cu e34...


am fost la service si am schimbat si pivotii corp bascula si inclin mult sa cred k ei au fost cauza principala pt k acum nu mai exista nici un fel de joc sau zgomot..merge ca noua.
ms mult pt cei care au raspuns prb mele.
TiL
wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.