Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Realitatea Romaniei
BMWZone > DIVERSE > Off-topic
Pages: 1, 2
Tytus
Genial,amuzant,amar,trist,o particica din cotidianul cu noroi, zilnic, al "Capitalei Europene":
http://mihaibendeac.wordpress.com/

Scrisoare deschisa:
*/Ante-scriptum - Vineri seara am oprit la o benzinarie ca sa
alimentez scuterul (folosesc rar in perioada asta "decaportabila" caci
cu motoreta e mai simpla viata in oras). Pun eu 3 litri fara plumb si
intru sa platesc. In fata mea, o doamna. Achita. Scot si eu banii din
buzunar si n-apuc sa-i intind ca in incinta patrunde val-vartej un
cocalar la vreo 40 de ani. Tricou Adidas, bermude Adidas, papuci Adidas,
sapca Adidas, creier Adidas. "- Cine p..a mea si-a lasat motoreta aia la
pompa ca a incurcat tot acolo?!" "- Eu. Dar de ce am incurcat?!" (Ma
recunoaste dar dupa 3 secunde de pauza se decide sa nu lase garda). -
Pai de ce-ai lasat-o acolo?! _ Pai unde s-o las? Daca eram cu masina,
unde o lasam pana achitam benzina?! Benzinarul intervine si el : "-Cu ce
a incurcat domnule?! Plateste si pleaca" "- Pai ce p..a mea baaaaa!!! Am
ajuns sa stau ca prostu' dupa o motoreta?!" Eu zic : "Pai cine va pune?
Stati ca desteptu'..." "- Ma iei la misto?! Ce p..a mea!!!" Ies afara.
Masina ghertoiului, un BMW X6, era parcat la 3 milimetri de scuter. Zice
: "Poate mi-o zgarii". Nu i-am zgariat-o. Am plecat si m-am oprit dupa
200 de metri. Am tras pe dreapta si am plans protejat de casca. Da!
recunosc! Am plans! Am plans pentru ca mi-am imaginat ce s-ar fi
intamplat daca as fi fost un roman obisnuit si nu "vedeta" de la
televizor. M-ar fi omorat? Am plans pentru ca astia vor ajunge atat de
multi incat ne vor ingropa. Am plans pentru ca pe ala nu-l va intreba
nimeni din ce bani si-a luat BMW-ul. Am plans de ciuda ca ne vor strivi
visele. Am plans pentru frate-meu care are nesansa de a creste langa ei.
Am plans pentru ca am ajuns la decizia de a nu avea copii vreodata caci
nu vreau sa traiasca in lumea astora. Caci lumea va fi a lor! Nu va
mintiti! Nu va amagiti! Va fi lumea lui Salam si a lui Guta! Lumea
camatarilor, smenarilor, manelistilor, cocalarilor, burtosilor,
nesimtitilor. Pentru ca nevestele si gagicile astora sunt mereu gravide!
Pentru ca fiecare au cate 4-5 copii./*

*/Apoi m-am revoltat! Si m-am gandit ce mult mi-as dori sa am
pistol legal, cu permis, si de cate ori se intampla sa dau peste un
animal ca asta sa trec pe langa el si sa-l injur in soapta de mama. El
va lua foc si ma va lovi. Eu scot pistolul si poc! Direct in cap!
Legitima aparare. Cat despre faptul ca astia fac copii, cu regret va spun
ca usor-usor devin extremist in cel mai dur sens al termenului... /*
edutxu
eterna si fascinanta romanie smile.gif
TiL
vio (33).gif
Tytus
Continuare (extrasa de pe blogul mondenii)
Citez:

Dragi cocalari,

Ati castigat. Coi si ai vostri v-ati fu..t nevestele prost (caci numai prost puteti) si iata ca samanta voastra mizerabila da rod. Ne acaparati. Ati reusit sa va “educati” progeniturile hidoase in spiritul kitch-ului, mitocaniei, nesimtirii, manelismului infect…

Felicitari! Romania e pe cale sa devina a voastra. Dar atata timp cat inca mai putem si noi respira/vorbi/privi, dati-ne voie sa radem de voi. Dati-ne voie sa va ironizam. Nu va fie teama. Sunteti pe drumul cel bun si in curand veti ajunge indeajuns de puternici incat sa-i luati pe astia ca mine si sa-i dati la lei.

Pana atunci insa…

- cojile de la semintele scuipate pe asfalt nu dau rod. Nu incoltesc! Va jur! Stiu ca voi nu ati prea mers pe la scoala dar credeti-ma pe cuvant ca am facut biologie in liceu. N-o sa creasca niciodata floare sau bostan din ciment. Asa ca folositi un cornet.

- daca folositi cornet (putin probabil) va imploram sa rupeti foi din Manele magazin ca Marin Preda si Eminescu n-au nicio vina.

- tricoul mulat se poarta pe un corp perfect. Stiu ca in lumea voastra perfect inseamna atat mers la sala si inghitit steroizi cu pumnu’ ca ghiolbanu cat si burta de bere si ceafa plina de slana. Noi insa ne facem datoria…

- Nu ne deranjeaza ca ascultati manele atata timp cat “ascultati” nu se transforma in “ascultam”. Orice aparat de redat muzica are un buton pe care scrie volum…

- Stiu ca banii sunt singurul vostru Dumnezeu si daca ai bani esti “de valoare” dar exista niste chestii de noi le platim si ele se numesc impozite la stat. Stiu ca un manelist de-al vostru ii face “printesei lui” inmormantare de 50 de mii de euro fara sa-l intrebe cineva despre provenienta banilor dar daca reprezentatntii vostri conduc finantele, politia si justitia din Rromania, puneti-ne si noua o vorba buna… Multumim anticipat.

- va rugam mult sa nu mai filmati videoclipuri la opera. Noi v-am dat televiziunile, lasati-ne la schimb opera si teatrele!

- “De puta madre” inseamna “pizda matii”. Ne bucuram ca majoritatea purtati tricouri cu aceasta sintagma. Inseamna ca mesajul nostru a razbatut pana la voi.

- Ne aratam realmente ingrijorati de aceasta cumplita molima care a cuprins intreaga comunitate cocalareasca si anume foto fobia. Stim ca medicii nu sunt de-ai vostri ca nah, au facut scoala multa ai dracu’ tocilari, dar puteti apela cu incredere. Probabil e ingrozitor sa fii nevoit sa porti ochelarii de soare si-n baie…

- Suntem incantati ca ati invatat sa folositi programe gen “Photo shop”. Nimic nu e mai frumos decat sa vezi o minune carliontata, in rochie de leopard si 5 kile de aur pe prima pagine din “The sun”. Si suntem incantati ca in pozele de Hi5 va inconjurati de stelute, brizbrizuri…

- Faptul ca reusiti sa manevrati cate 3 telefoane mobile in acelasi timp este o calitate demna de homo sapiens. Deci iata ca teoria lui Darwin se sustine…

- pantofii cu botul ridicat semnifica ceva religios? Sau e chestie de potenta?

- Tunningul cu geamuri fumurii, evacuare zgomotoasa si parasolar cu mesaj nu e foarte indicat. Stim ca trebuie si cocalarul sarac sa aiba o ocupatie dar…

- Apreciem faptul ca mergeti toti pe scutere fara casca! Ne dati sperante… Dar va atragem atentia ca atunci cand pe un motor sau pe o motoreta sau pe o bicicleta sau pe un scuter se afla un el si o ea dintre care el are casca si ea nu, se traduce prin : “Mori fa in mortii ma-tii!” MA rog… Asta nu le deranjeaza pe femeile din Romania intrucat aceasta atitudine reprezinta o normalitate in relatia dintre sexe in tara noastra.

Ar mai fi multe de spus dar daca ai parcurs aceasta “scrisoare” inseamna ca deja ai citit de doua ori mai mult decat toata familia ta in intreaga ei existenta. Nu vreau sa te obosesc.

Ne vedem la mall,

Cu drag, Mihai Bendeac
sergiu67
......sad, but true..... wallbash.gif
Ciupanezu
Sunt de acord cu tot ceea ce a scris în afară de:

QUOTE (Tytus @ Jun 4 2009, 11:57 AM) *
*/Apoi m-am revoltat! Si m-am gandit ce mult mi-as dori sa am
pistol legal, cu permis, si de cate ori se intampla sa dau peste un
animal ca asta sa trec pe langa el si sa-l injur in soapta de mama. El
va lua foc si ma va lovi. Eu scot pistolul si poc! Direct in cap!
Legitima aparare.


Aşa doar ajungi la puşcărie, nu rezolvi nimic.
bill
nu stiu de ce dar cocalarul este asociat mereu cu BMW si cu Mercedes....in ultima vreme mai ales cu BMW ... X5 sau X6
probabil prin ochii multora suntem vazuti si noi ca potentiali cocalari
oricum prefer sa fiu perceput drept cocalar si sa am BMW decat Skoda sau Passat
edutxu
cumparati va 30cs, interceptor, e12, e28 ca sigur nu sunt tigan icare sa aiba astfel de masini smile.gif)
da...intradevar...un pistol n ar rezolva prea mult...ar fi infim...
trebuie cautat ceva mai inteligent care sa le produca mult mai multe pagube simultan wink.gif
05aBi
singura solutie posibila pe care am gasit-o ar fii ...
sa se faca undeva in afara un megaconcert de manele, sa se stranga toti manelari, tigani, cocalari ... etc
si sa arunce cineva fix in centrul lor o bomba gen nagasaki, ca sa stim o treaba biggrin.gif

problema sta in felul urmator ...
Romani sunt mult mai numerosi decat romanes', dar problema este ca noi nu suntem la fel de uniti ca ei ... pentru ca daca am fi ar fi toti mielusei la colt de strada cu un colt de paine in mana.

LE. daca era sa fi fost ales Vadim ca primul om in stat, nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi iesit, dar cu siguranta mi-ar fi placut laugh.gif
un prim pas pentru stoparea acestei boli ar fi aceea de a reduce pedeapsa pentru exterminarea unui romanes ... de la 20 ani la 2 - 3 ani, ca sa ne mai putem permite si noi din cand in cand ... laugh.gif
Ciupanezu
QUOTE (edutxu @ Jun 4 2009, 06:35 PM) *
cumparati va 30cs, interceptor, e12, e28 ca sigur nu sunt tigan icare sa aiba astfel de masini smile.gif )
da...intradevar...un pistol n ar rezolva prea mult...ar fi infim...
trebuie cautat ceva mai inteligent care sa le produca mult mai multe pagube simultan wink.gif


Pe mine puţin mă interesează că există mulţi proşti cu mintea odihnită care generalizează punându-i pe toţi posesorii de BMW, Mercedes, Audi, etc. în aceeaşi oală.

Cei care generalizează nu sunt chiar cei mai înţelepţi aşa că nu trebuie băgaţi în seamă sau luaţi în considerare.
QUOTE (05aBi @ Jun 4 2009, 07:22 PM) *
Romani sunt mult mai numerosi decat romanes', dar problema este ca noi nu suntem la fel de uniti ca ei ... pentru ca daca am fi ar fi toti mielusei la colt de strada cu un colt de paine in mana.

LE. daca era sa fi fost ales Vadim ca primul om in stat, nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi iesit, dar cu siguranta mi-ar fi placut laugh.gif
un prim pas pentru stoparea acestei boli ar fi aceea de a reduce pedeapsa pentru exterminarea unui romanes ... de la 20 ani la 2 - 3 ani, ca sa ne mai putem permite si noi din cand in cand ... laugh.gif


Tu chiar crezi că principala problemă în România sunt ţiganii? Să fim serioşi..
Sunt foarte mulţi români care se comportă la fel de urât ca ţiganii.

Am auzit de multe ori faza asta cu Vadim.
Îmi pare rău să-ţi spun dar este o aberaţie.
Vadim, ca orice alt politician, spune ceea ce le place alegătorilor să audă.
Alegătorii lui sunt extremiştii, cei care se regăsesc în discursul lui aberant.
A dovedit de multe ori că este un animal politic, cu siguranţă nu s-ar fi ţinut de cuvânt dacă ar fi fost ales.
Toţi politicienii spun lucruri adevărate atunci când sunt în opoziţie, pot deveni chiar simpatici.
Ei îşi arată adevărata faţă doar după ce ajung la putere.
Ai văzut cum s-a aliat cu Becali imediat ce şi-a dat seama că acesta se bucură de simpatia unui număr mare de români?
Vadim este foarte oportunist, foarte deştept, dar cu siguranţă nu este vreun salvator al neamului.
edutxu
deja s a deraiat de la topic....smile.gif
bartro
Totodata, solutia problemei este dat in articol: Trebuie sa ne inmultim in numere mai mare decat cei adresati in scrisoare smile.gif
INTERCEPTOR
la razboi..eu am demult boala pe ei si voi avea pana voi muri...mi au facut destule....in fine ai cu cocalar cu bmw sau mercedes este doar o asociere a romanului....nu i nimic grav..nu te mai gandi la asta.....sau daca te gandesti zambeste si razi...sincer un x5 daca mi as permite mi as lua 3 o d si asta nu ma transforma in tigan...in fine ...tara de cacat.
bill
si eu cred ca cei care asociaza BMW ul cu cocalarul, ascund de fapt o mare invidie...
nu are nimic de a face marca cu faptul ca printre clienti se numara si cocalari.
tara de kkt ...asta e clar... o tara a manelelor, a nesimtirii si a prostului gust.
motor sport ...neah... e prea finut pentru meleagurile mioritice, necesita cultura, bani si organizare.
aici se consuma fotbal submediocru.
05aBi
Ciupanezu@ ai perfecta dreptate, oricum, interesul a fost reciproc, Becali a vrut sa iasa, iar Vadim avea nevoie de un ajutor pentru a se face remarcat ...

Apropo, ce parere aveti de noul europarlamentar ?
Sincer ... mie mi se pare o manarie la nivelul cel mai inalt, cum sa fie aleasa tocmai Eba care nu stie sa lege 2 cuvinte ?
Sa fim seriosi ...

Scuze pentru offtopic.
Ciupanezu
Când eşti la putere îţi permiţi să fraudezi alegerile foarte uşor, mai ales când prezenţa la vot a fost atât de mică.

Trebuie remarcat că EBA a luat 3.4% când ea avea nevoie de 3.3% să intre în Parlamentul European.
Câtă precizie, astfel voturile pentru ceilalţi candidaţi PDL nu se pierd. laugh.gif

Eu n-am votat pentru că a da un vot unei asemenea clase politice este o înjosire.
tomado e28 owner
Eba trebuia sa iasa..., doar e fata lu' tata... restul nu conteaza pe meleagurile astea smile.gif E adevarat ca a promis legalizarea drogurilor usoare? Nu prea apuc sa mai urmaresc stirile in ultimul timp. Mi-a zis cineva si mi-e greu sa cred...

LE: nici eu nu am votat...
Ciupanezu
Nu chiar..

Ciutacu i-a pus diferite întrebări capcană şi ea nu şi-a dat seama..

A întrebat-o dacă ar legaliza drogurile uşoare şi ea a răspuns că da.
A întrebat-o cum a fost angajată la Luxten şi ea a zis că a ajutat-o Băselu' pentru că era primarul general al capitalei, cu alte cuvinte a spus singură că tatăl ei a făcut trafic de influenţă.
Nu o ajută deloc intelectul..
tomado e28 owner
Pacat de ea, chiar o simpatizam la inceput. Era buna, cu putin exercitiu, ca si purtatoare de cuvant... Sa redea ideile altora, sa nu fie "fortata" sa proceseze... sad.gif
Multumesc de lamurire pentru faza cu drogurile, deja ma gandeam unde sa emigrez tongue.gif
05aBi
CITAT(Ciupanezu @ Jun 7 2009, 10:16 PM) *
Trebuie remarcat că EBA a luat 3.4% când ea avea nevoie de 3.3% să intre în Parlamentul European.
Câtă precizie, astfel voturile pentru ceilalţi candidaţi PDL nu se pierd. laugh.gif


Precizie marinareasca nu alta laugh.gif
La cum sta situatia, nici eu nu cred ca o sa merg prea curand la un vot.Nu vreau sa pierd timpul aiurea si sa maresc buzunarul unuia ...
Iar in legatura cu situatia legata de droguri usoare, asta ar fi un prim pas pentru dependenta pentru cei slabi de inger.




ionusunt
toate drogurile ar trebui legalizate.ar putea fi controlat tot ce e legat de ele mult mai usor si s-ar diminua mult criminalitatea legata de ele.sa nu credeti voi ca astia ilegalizeaza iarba, care e soft(mai soft si ca alcoolul care e mai mult ca legal) in schimb salvia divinorum e legala (asta fiind mai grava si decat LSD ,unul din cele mai puternice halucinogenice) asa fara vreun motiv.acum va dat si voi seama ca a bagat filmul asta la recomandarea vreunui PR ist, ca sa o voteze tinerii care "baga verde" ,ca cine stie ce amsterdam o face. tornado stai calm man ca siunt o groaza deja legale :marinol,lexotan,dormicum,stylnnox,diazepam,xanax ,salvia,amanita muscaria , regenon,kartoum,o gramada care contin chiar ingredientul activ din heroina sau cocaina ( lidocaina de la dentist dupa care mie de ex imi e rau, codeina .....) lista e mega lunga laugh.gif . si inca o data stai calm ca aia nu va face abs nimic tongue.gif biggrin.gif doar o sa ia cei 300 mil lei vechi salariu.mai bine ai emigra ca e naspa in romania ca ai bete in roate oricand vrei sa faci ceva ....etc

LE: realitatea care sa fie,asa e cum a zis baiatu ala ,daca nu era "vedeta" ,f bine puse ghilimelele wink.gif ,il toca.cum m-au tocat si pe mine niste tarani de aici din berceni. asta e romania ,needucatul taran coclit spalat la creier de tv ne domina.asta se doarea de cand a venit ceausescu,o masa de prosti, foarte usor de manipulat.voi ati vazut cati insi iau in serios "politica" romaneasca? care e de fapt un loc de munca cu salariu mare....
INTERCEPTOR
realitatea romaniei e crunta ..si asta e...asa ca nu mai sperati sa se intample ceva frumos.ca nu se va intampla...tara e prea proasta si prea saraca....prea putini sunt cu capul pe umeri si ar fi in stare sa faca ceva....insa si cei care vor sa faca nu sunt lasati de marea majoritatea de prosti
Ciupanezu
Legalizarea drogurilor ar duce doar la creşterea numărului de consumatori.
bartro
QUOTE (Ciupanezu @ Jun 8 2009, 05:07 PM) *
Legalizarea drogurilor ar duce doar la creşterea numărului de consumatori.

Posibil. Dar prin legalizare (sau tolerare) cele 'soft' ridici un prag spre cele mai periculosi.
tomado e28 owner

Speranta moare ultima... Problema cu democratia exagerata + crize economice e ca de obicei duce la revolte sociale si razboi sau dictatura. Iar legalizarea drogurilor ar fi o catastrofa...
Ciupanezu
QUOTE (bartro @ Jun 8 2009, 05:39 PM) *
Posibil. Dar prin legalizare (sau tolerare) cele 'soft' ridici un prag spre cele mai periculosi.


Cine începe cu droguri soft ajunge şi la droguri periculoase.
lucian
QUOTE (Ciupanezu @ Jun 8 2009, 05:51 PM) *
Cine începe cu droguri soft ajunge şi la droguri periculoase.

asta nu e aplicabil la toata lumea. cunosc persoane care fumeaza "iarba" de ani de zile si nu au facut pasul spre coca sau heroina...
Ciupanezu
Oamenii responsabili sunt destul de puţini.
ledocteur
QUOTE (Ciupanezu @ Jun 8 2009, 05:07 PM) *
Legalizarea drogurilor ar duce doar la creşterea numărului de consumatori.

statistica te contrazice. vezi olanda. in uk era un proiect de legalizare a tuturor drogurilor din motivul spus de fratimiu mai sus, si din cauza ca statistic legalizarea duce la scaderea consumatorilor de droguri (droguri "grele" in principal). chestia care atrage la droguri de orice fel (incluzand aici si alcoolul dintr-un anumit pct de vedere) este ca sunt ilegale. cand am facut 18 ani nu mi se mai parea "caterinca" sa ma imbat ca porcu, sau sa ma duc in cluburi, baruri etc. pt ca era legal ceea ce faceam.
la fel si cu prostitutia. faptul ca este legala duce la controale, fapt ce duce la o mai bune controlare a bolilor cu transmitere sexuala si de aici tratarea lor. desi dpdv moral e gresita si legalizarea drogurilor si a curvelor, nu statul ar trebui sa impuna moralitatea. aici tine de fiecare.
ionusunt
si printre altele scade si rata criminalitatii... uitati ce s-a intamplat in s.u.a cand au interzis alcoolul? mafiiia . bootleg

LE: la faza cu crescutul de numar de consumatori e f discutabil. +faptul ca nu mai e fun ca e legal....+educatie +multe altele.

LE2:mai bine s-ar discuta despre ce dracu cauta carpa aia de sters pe jos pe dorobanti in parlamentul european !
Ciupanezu
QUOTE (ledocteur @ Jun 8 2009, 09:31 PM) *
statistica te contrazice. vezi olanda. in uk era un proiect de legalizare a tuturor drogurilor din motivul spus de fratimiu mai sus, si din cauza ca statistic legalizarea duce la scaderea consumatorilor de droguri (droguri "grele" in principal). chestia care atrage la droguri de orice fel (incluzand aici si alcoolul dintr-un anumit pct de vedere) este ca sunt ilegale. cand am facut 18 ani nu mi se mai parea "caterinca" sa ma imbat ca porcu, sau sa ma duc in cluburi, baruri etc. pt ca era legal ceea ce faceam.
la fel si cu prostitutia. faptul ca este legala duce la controale, fapt ce duce la o mai bune controlare a bolilor cu transmitere sexuala si de aici tratarea lor. desi dpdv moral e gresita si legalizarea drogurilor si a curvelor, nu statul ar trebui sa impuna moralitatea. aici tine de fiecare.


Statistica din Olanda nu are neapărat relevanţă în România, sunt societăţi complet diferite.

Legat de prostituţie ai dreptate, însă nu cred că va fi legalizată pentru că unii ar câştiga mai puţini bani dacă ar fi legalizată.
ledocteur
ok de acord. dar macar ma bazez pe ceva cand spun ca nu ai dreptate. cam aia era ideea smile.gif ca o parere personala cred ca in materie de vicii la noi cele mai mari probleme sunt tigarile si alcoolu (vad pe la spital ft multi pacienti cu bpoc, cancer pulm, emfizem pulmonar, ciroza, cancer hepatic). mai intai ar trebui sa fie educata populatia despre ce fac astea si apoi ar trebui sa fie informati si despre droguri si eventual legalizate. acu pe eba a prostit-o ciutacu sa intre intr-un subiect in care nu prea stia saraca despre ce vorbea. nu ca ar sti ea sa vorbeasca despre multe... cu asta si cu nea gigi in parlamentu european o sa ne facem de cacat rau laugh.gif

LE: pai si cu drogurile e cam la fel. pierd niste indivizi multi bani daca se legalizeaza. ma rog asta e in state. noi doar copiem ideea cred.
Ciupanezu
Legalizarea drogurilor uşoare ar duce la multe probleme.
Ca orice altă problemă, există avantaje şi dezavantaje.

Şi aşa conduc mulţi beţi, ar fi nasol să fie şi beţi şi drogaţi.

Foarte mulţi sunt alcoolici în România pentru că alcoolul este foarte ieftin iar lumea e deprimată, lipsa banilor îşi spune cuvântul.
INTERCEPTOR
sa lasam drogurile si prostitutia ca acolo s interese prea mari...si bani prea multi..
am fost azi in gara de nord...arata ca o bodega obosita...urasc oameni si civilizatia de aici....
imi place tara...si putini oameni...si multe fete.in rest
nu stiu ce mi ar mai putea place....cand pe zi ce trece e mai mizerie mai dezinteres mai golanie mai parasutism electoral
edutxu
QUOTE (INTERCEPTOR @ Jun 8 2009, 11:02 PM) *
sa lasam drogurile si prostitutia ca acolo s interese prea mari...si bani prea multi..
am fost azi in gara de nord...arata ca o bodega obosita...urasc oameni si civilizatia de aici....
imi place tara...si putini oameni...si multe fete.in rest
nu stiu ce mi ar mai putea place....cand pe zi ce trece e mai mizerie mai dezinteres mai golanie mai parasutism electoral

eram sigur ca interceptor o sa vina cu un raspuns corect, din cauza ca are o viziune mai larga
deci...lasati drogurile si prostitutia in seama altora...
sau macar saq vorbeasca cei care stiu despre ce este vorba....
eu va dau doar o singura ipoteza...ca daca zic, ca e idee o sa par idiot smile.gif)
de ce sa nu castige statul bani din droguri si prostitutie si sa castige tot cei cu masinile albe smile.gif)
droguri si prostitutie sunt si au fost dintotdeauna in romania, pe cand unii dintre noi nici nu stiam ca exista asa ceva, fara sa mai vorbim de venituri importante care ar ajunge in bugetul statului....
nu zic, ca or sa dispara dealeriide cartier si fetele de la colt, dar macar o sa fie ceva legal...
Ciupanezu
Nu trebuie legalizate chiar toate viciile.

ionusunt
mai bine si-ar focusa atentia catre cei ce fura miliarde sau chestii cu adevarat mai importante decat iarba. asta insemnand sa si faca dracului treaba.
ionusunt
QUOTE (Ciupanezu @ Jun 8 2009, 10:13 PM) *
Legalizarea drogurilor uşoare ar duce la multe probleme.
Ca orice altă problemă, există avantaje şi dezavantaje.

Şi aşa conduc mulţi beţi, ar fi nasol să fie şi beţi şi drogaţi.

Foarte mulţi sunt alcoolici în România pentru că alcoolul este foarte ieftin iar lumea e deprimată, lipsa banilor îşi spune cuvântul.

tu crezi ca nu sunt ? hai sa fim seriosi.stai la "mania" intr-o seara si studiaza. si iti garantez ca din 100 de insi 70 au luat extacy si sunt beti ranga.si pleaca cu masina ;)deci deja se intampla si fara legalizare.mai rau e ca gaborii nu au cu ce depista.daca macar educatie s-ar face si-ar da si ei seama.dar nu .preferam sa spunem nu din start.macar hai dracu sa ne documentam sa vedem despre ce e vorba.
edutxu
QUOTE (ionusunt @ Jun 9 2009, 01:36 AM) *
tu crezi ca nu sunt ? hai sa fim seriosi.stai la "mania" intr-o seara si studiaza. si iti garantez ca din 100 de insi 70 au luat extacy si sunt beti ranga.si pleaca cu masina ;)deci deja se intampla si fara legalizare.mai rau e ca gaborii nu au cu ce depista.daca macar educatie s-ar face si-ar da si ei seama.dar nu .preferam sa spunem nu din start.macar hai dracu sa ne documentam sa vedem despre ce e vorba.

nu e vorba ca nu si dau seama, ci can u au ce face. daca ar fi legalizate ar fi altceva, te ar forta sa mergi la probe biologice pe cand acu n au nici un motiv, si asa nu ar mai conduce nimeni,
iar cei care fura miliarde ii duce capul....pentru ca stiu sa se strecoare prin lege
nu a oprit nimeni pe nimeni sa nu fure atat timp cat o face legal
P.S. din cei care au scris pana acu aici...cati n au condus pana acu niciodata bauti, si cati n au incercat niciodata o tigara?
bartro
QUOTE (Ciupanezu @ Jun 8 2009, 05:51 PM) *
Cine începe cu droguri soft ajunge şi la droguri periculoase.

Nu e chiar asa, e greu de prevazut care ar fi efect in Romania.
Despre exemplu cu Olanda, acolo nu e chiar legal, dar sunt tolerat anume droguri in anume cantitati.
Cele mai mare probleme legat cu situatia in Olanda acuma cred ca sunt 'turisti de droguri' care vin din Franta si Belgia ca sa cumpara & sa consuma droguri in zone de langa granita in Olanda.
Daca egalizare are sau nu ca efect o crestere, nu cred ca e usor de dovedit. Stiu ca, de exemplu, nr de consumatori de softdrugs in Olanda e mai mic decat in UK. Dar, cum a zis Ciupanezu corect, fiind tari diferite nu inseamna ca este o legatura cauzala.

In fine, nu cred ca iarba e problema in Romania, problema e ca din o tara de transit a devenit o tara de consum pentru droguri.
ionusunt
QUOTE (bartro @ Jun 9 2009, 09:17 AM) *
Nu e chiar asa, e greu de prevazut care ar fi efect in Romania.
Despre exemplu cu Olanda, acolo nu e chiar legal, dar sunt tolerat anume droguri in anume cantitati.
Cele mai mare probleme legat cu situatia in Olanda acuma cred ca sunt 'turisti de droguri' care vin din Franta si Belgia ca sa cumpara & sa consuma droguri in zone de langa granita in Olanda.
Daca egalizare are sau nu ca efect o crestere, nu cred ca e usor de dovedit. Stiu ca, de exemplu, nr de consumatori de softdrugs in Olanda e mai mic decat in UK. Dar, cum a zis Ciupanezu corect, fiind tari diferite nu inseamna ca este o legatura cauzala.

In fine, nu cred ca iarba e problema in Romania, problema e ca din o tara de transit a devenit o tara de consum pentru droguri.

f discutabil .depinde mult de oameni cultura tara educatie.dar la noi cred ca ar fii un boom de consumatori si dupa ar lasa o mai moale.in caz ca nu stiati ,s-au deschis si la noi smart shop uri .acestea au de vanzare diverse plante si substante psihoactive (DROGURI) care nu sunt interzise de nici o lege.practic droguri legale. si de ex am auzit de o gramada de insi zicand ca au fost au incercat diverse si ca nu se mai ating de ele vreodata(salvia divinorum de ex)-gen s-au speriat de efecte.si insi care au mai incercat altele soft altii care prima data s0au dus la asta.deci nu cred in cresterea nr de consumatori. cel putin in romania.or fi romanii deprimati dar sincer alcoolul e foarte la indemana si usor de facut, si l fac in curte daca e nevoie,mai beau si spirt (toate sunt legale ) ,dar sa il vad pe roman cultivand cannabis as innebuni de ras,asta nu o poti face oriunde,sa nu mai vb de ciuperci sau mac pentru opium.sunt treburi laborioase....nu doar lasi corcodusele sa se strice sa faca borhot le fierbi si gata condensu e combustibil.+la noi e ditamai traditia SA BEI FRATE !!! nare legatura bautul cu drogurile (cu toate ca alcoolu e ditai drogul .f nasol ca si drog,mult peste amfetamina si cannabis)


WWW.EROWID.COM ca sa nu mai scriu eu de tampit romane smile.gif
Shark
Din pacate nu am prea citit topicul asta cam de multisor, l-am frunzarit acum si am vazut, pe acolo pe la inceput, o chestie care ma cam nemultumeste.
De ce nu ati fost la vot?
Eu am ani de zile de cand merg la vot si nu votez pe nimeni. Nu am pe cine. Introduc in urna foile goale. Sa stiti ca un astfel de vot este o optiune constitutionala. Nu se anuleaza. Pur si simplu reprezinta o fractiune de procent care nu se adauga nimanui.
Din pacate putina lume procedeaza asa. Da aia este posibil cu o mana de tarani cumparati cu rachiu sa iasa un 3.4% acolo. Pentru ca lumea care judeca este atat de scarbita incat isi baga picioarele (scuze, sper sa nu iau ban!) si nu se duce de loc la vot. Insa toti oamenii astia care nu voteaza ar putea schimba ceva.
Votul gol chiar are putere, insa din pacate doar in numar mare. Ce ati facut ca sa nu iasa Eba sau Vadim sau Becali? Eu am votat blank. Voi?
(sa nu va suparati pe mine, dar este o atitudine din ce in ce mai raspandita pe care incerc sa o schimb)
ionusunt
QUOTE (Shark @ Jun 9 2009, 11:22 AM) *
Din pacate nu am prea citit topicul asta cam de multisor, l-am frunzarit acum si am vazut, pe acolo pe la inceput, o chestie care ma cam nemultumeste.
De ce nu ati fost la vot?
Eu am ani de zile de cand merg la vot si nu votez pe nimeni. Nu am pe cine. Introduc in urna foile goale. Sa stiti ca un astfel de vot este o optiune constitutionala. Nu se anuleaza. Pur si simplu reprezinta o fractiune de procent care nu se adauga nimanui.
Din pacate putina lume procedeaza asa. Da aia este posibil cu o mana de tarani cumparati cu rachiu sa iasa un 3.4% acolo. Pentru ca lumea care judeca este atat de scarbita incat isi baga picioarele (scuze, sper sa nu iau ban!) si nu se duce de loc la vot. Insa toti oamenii astia care nu voteaza ar putea schimba ceva.
Votul gol chiar are putere, insa din pacate doar in numar mare. Ce ati facut ca sa nu iasa Eba sau Vadim sau Becali? Eu am votat blank. Voi?
(sa nu va suparati pe mine, dar este o atitudine din ce in ce mai raspandita pe care incerc sa o schimb)

in caz ca nu ai realizat pana acum nu noi am ales eba , ci taicasu.eu nu am votat si nu voi vota in viata mea intr-o societate care nu mi reprezinta nici un interes,nu ma reprezinta in nici un fel nu ma ajuta si mai mult mai sunt si platiti din bani publici(printre care si ai mei).numai interesul lor.eu niciodata nu voi ajuta astfel de oameni sa ma conduca ,mai mult sa ia ditai salariu.nu vreau sa fiu responsabil pt asta.de ce sa ma duc ca mam nascut in romania ?wrong place for birth man. cel mai bun exemplu ar fi sa nu mearga nimeni la vot.sa sii dea dracului seama toata romania asta ca aia sunt acolo sa ii serveasca pe oameni cu show ul scandalului si ca sa aibe ei de unde sa scoata bani cu LOPATA . la noi politica e o AFACERE MIZERA!!!!! votul blanc eu stiu ca se anuleaza. plus oricum iese cine trebuie.nu cine e ales...oi fi eu conspiativ nebun dar eu asa cred ca se intampla...ca si cu iliescu si toate filmele alea.e la fel.
ionusunt
referitor la ce as face sa nu iasa eba sau becali ...stiu e dubios dar i-as executa.
Ciupanezu
QUOTE (ionusunt @ Jun 9 2009, 01:36 AM) *
tu crezi ca nu sunt ? hai sa fim seriosi.stai la "mania" intr-o seara si studiaza. si iti garantez ca din 100 de insi 70 au luat extacy si sunt beti ranga.si pleaca cu masina ;)deci deja se intampla si fara legalizare.mai rau e ca gaborii nu au cu ce depista.daca macar educatie s-ar face si-ar da si ei seama.dar nu .preferam sa spunem nu din start.macar hai dracu sa ne documentam sa vedem despre ce e vorba.


Dar din ei mai sunt si prinsi.
Cand legalizezi asa ceva, automat si cei mai fricosi vor trece in categoria consumatorilor.

Gandeste-te la faptul ca drogurile usoare sunt consumate in Olanda in localuri amenajate, nu sunt legale peste tot, totul este reglementat.
In Romania ar fi imposibil asa ceva, traim intr-o tara unde e greu sa platesti o factura fara sa-ti faci 1000 de nervi.
Sa-i prinda daca pleaca beti ranga si sa le faca dosare penale.

Trebuie spus NU din start pentru ca drogurile sunt periculoase pentru cei influentabili, naivi, slabi.
Am si eu cunoscuti care fumeaza iarba si care au halucinatii, li se pare ca-i urmareste cineva pe strada, rad degeaba, e clar ca drogurile usoare nu sunt atat de banale, ele prezinta un risc destul de mare.



ionusunt
QUOTE (Ciupanezu @ Jun 9 2009, 12:30 PM) *
Dar din ei mai sunt si prinsi.
Cand legalizezi asa ceva, automat si cei mai fricosi vor trece in categoria consumatorilor.

Gandeste-te la faptul ca drogurile usoare sunt consumate in Olanda in localuri amenajate, nu sunt legale peste tot, totul este reglementat.
In Romania ar fi imposibil asa ceva, traim intr-o tara unde e greu sa platesti o factura fara sa-ti faci 1000 de nervi.
Sa-i prinda daca pleaca beti ranga si sa le faca dosare penale.

Trebuie spus NU din start pentru ca drogurile sunt periculoase pentru cei influentabili, naivi, slabi.
Am si eu cunoscuti care fumeaza iarba si care au halucinatii, li se pare ca-i urmareste cineva pe strada, rad degeaba, e clar ca drogurile usoare nu sunt atat de banale, ele prezinta un risc destul de mare.

vorbesti prostii! ori nu ai cunoscuti ori exagereaza ei. nu ai halucinatii de la iarba. nu exista asa ceva.

cat despre legalizare ori o fac sa faca ei bani ori cum am mai zis manevra sa o votam pe eba....ei bine ,NU! biggrin.gif cand o sa vad ca nu mai moare lumea de foame si cum ai zis si tu mai sus poti plati o factura fara 1000 nervi poate atunci o sa cred, si poate o sa ma implic sa si votez si etc.astea toate sunt manevre.nomral ca mi ar conveni sa nu mai fie dus la puscarie orice copil pt o tigara cu o planta care CRESTE IN PAMANT! ci sa fie dusi cei care din cauza lor e tara cum e. dar normal ca nu e asa. si nici nu va fi.

IN ROMANIA NU SE VA SCHIMBA NIMIC NICIODATA!
Ciupanezu
QUOTE (Shark @ Jun 9 2009, 11:22 AM) *
Din pacate nu am prea citit topicul asta cam de multisor, l-am frunzarit acum si am vazut, pe acolo pe la inceput, o chestie care ma cam nemultumeste.
De ce nu ati fost la vot?
Eu am ani de zile de cand merg la vot si nu votez pe nimeni. Nu am pe cine. Introduc in urna foile goale. Sa stiti ca un astfel de vot este o optiune constitutionala. Nu se anuleaza. Pur si simplu reprezinta o fractiune de procent care nu se adauga nimanui.
Din pacate putina lume procedeaza asa. Da aia este posibil cu o mana de tarani cumparati cu rachiu sa iasa un 3.4% acolo. Pentru ca lumea care judeca este atat de scarbita incat isi baga picioarele (scuze, sper sa nu iau ban!) si nu se duce de loc la vot. Insa toti oamenii astia care nu voteaza ar putea schimba ceva.
Votul gol chiar are putere, insa din pacate doar in numar mare. Ce ati facut ca sa nu iasa Eba sau Vadim sau Becali? Eu am votat blank. Voi?
(sa nu va suparati pe mine, dar este o atitudine din ce in ce mai raspandita pe care incerc sa o schimb)


Nu am fost la vot pentru ca nu am avut o optiune de vot.
Votul alb este cel mai usor de transformat intr-un vot valabil pentru un candidat anume.
Mai bine ai fi incercuit toate casutele.

Ce s-ar putea schimba? Iti zic eu, absolut nimic.
De ce? Pentru ca toata clasa politica este la fel, toti politicienii sunt o apa si-un pamant.

Neprezentarea este exprimarea sentimentului de dispret fata de clasa politica, la fel ca un vot alb.
ionusunt
QUOTE (Ciupanezu @ Jun 9 2009, 12:39 PM) *
Nu am fost la vot pentru ca nu am avut o optiune de vot.
Votul alb este cel mai usor de transformat intr-un vot valabil pentru un candidat anume.
Mai bine ai fi incercuit toate casutele.

Ce s-ar putea schimba? Iti zic eu, absolut nimic.
De ce? Pentru ca toata clasa politica este la fel, toti politicienii sunt o apa si-un pamant.

Neprezentarea este exprimarea sentimentului de dispret fata de clasa politica, la fel ca un vot alb.

WORD UP!
Ciupanezu
QUOTE (ionusunt @ Jun 9 2009, 12:35 PM) *
vorbesti prostii! ori nu ai cunoscuti ori exagereaza ei. nu ai halucinatii de la iarba. nu exista asa ceva.

cat despre legalizare ori o fac sa faca ei bani ori cum am mai zis manevra sa o votam pe eba....ei bine ,NU! biggrin.gif cand o sa vad ca nu mai moare lumea de foame si cum ai zis si tu mai sus poti plati o factura fara 1000 nervi poate atunci o sa cred, si poate o sa ma implic sa si votez si etc.astea toate sunt manevre.nomral ca mi ar conveni sa nu mai fie dus la puscarie orice copil pt o tigara cu o planta care CRESTE IN PAMANT! ci sa fie dusi cei care din cauza lor e tara cum e. dar normal ca nu e asa. si nici nu va fi.

IN ROMANIA NU SE VA SCHIMBA NIMIC NICIODATA!


Nu stiu cu ce pastile mai amesteca ei, prefer sa-i evit de cand s-au apucat de droguri.

In orice caz, drogurile prezinta un risc indiferent de efectele pe care le au.
Lipsa banilor pentru procurarea drogurilor poate duce usor la talharii.
ionusunt
QUOTE (Ciupanezu @ Jun 9 2009, 12:42 PM) *
Nu stiu cu ce pastile mai amesteca ei, prefer sa-i evit de cand s-au apucat de droguri.

In orice caz, drogurile prezinta un risc indiferent de efectele pe care le au.
Lipsa banilor pentru procurarea drogurilor poate duce usor la talharii.

asta la modul general si implica si o DEPENDENTA de un anumit fel .si anume fizica grava la heroina...si mai conteaza si cine o consuma. ca de ex la noi tiganii in general consuma heroina = ditai dependenta+efectul de lene majora+tigan care oricum fura dinainte sa se apuce de droguri = talharie .

dar tu uiti ca nu toate droagele creeaza dependenta.uite de exemplu dupa ciuperci sau lsd nu iti mai vine in viata ta sa iei.iar eu unul nu am auzit de dependente de lsd sau ciuperci . la iarba exista o dependenta,e psihica,dar controlabila si nu se manifesta violent.doar in cazul celor ce creeaaza dependenta fizica(VEZI IUBITUL ALCOOL ) e nasol...si la tigari e la fel...... la fel in cazul multora.heroina si cocaina nu sunt singurele. www.erowid.com si studiaza.

in concluzie cam drogurile care creeaza dependenta fizica duc la violente fizice si chiar si talharii(heroina alcool cocaina crak mizeriile astea ) .


tu pui totul in aceiasi oala. dupa tine sa bei o bere e acelasi lucruu cu sa bei o votca ? ia zi.

eu nu zic sa iei sau sa luati.....dar pana mea e bine sa stii ce e in jurul tau.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.