Help - Search - Members - Calendar
Full Version: taxa de poluare scoasa???
BMWZone > BMW GENERAL > BMW Bar
alex230ro
http://www.antena3.ro/Senatul-a-decis-elim..._53593_ext.html

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_b...xei-poluare.htm



trageti tare cat puteti daca se voteaza ca poi cine stie.... smile.gif
sergiu67
faza e ca o sa scoata taxa asta idioata...dar..aici vine problema mai mare...sa nu se intample ca si in alte state europene in care platesti o taxa f mica de inmatriculare dar banii cei mai multi se vor da la impozite...cum e in germania..te vor obliga sa iti iei masina cat mai noua...ca sa renunte lumea la "rable"....prefer o "rabla" decat boratura de logan, clio, magar...scuze megane
Sportivu
Stati linistiti, tot vor gasi ei o solutie ca sa platim in continuare bani. Nu v-ati prins ca traim intr-o falsa si chinuitoare democratie? biggrin.gif
alexutzu
nu stiu de ce dar imi vine foarte greu de crezut ca vor renunta definitiv la aceasta taxa sau la orice alt mod de a ne lua banii
81DMC77
Vin alegerile. Dupa, vedem noi. Traim in romanica mad.gif
Rares
QUOTE (sergiu67 @ Sep 3 2008, 04:55 PM) *
faza e ca o sa scoata taxa asta idioata...dar..aici vine problema mai mare...sa nu se intample ca si in alte state europene in care platesti o taxa f mica de inmatriculare dar banii cei mai multi se vor da la impozite...cum e in germania..te vor obliga sa iti iei masina cat mai noua...ca sa renunte lumea la "rable"....prefer o "rabla" decat boratura de logan, clio, magar...scuze megane


Daca e faza sa forteze lumea sa isi ia masini noi, toata lumea foloseste ca exemplu: dacia, clio, etc... de ce nu se gandeste nimeni la audi, vw, mercedes, bmw, ford, etc? Faza cu loganul o aud deja de aproape 2 ani si cred ca este un non-exemplu. Lumea gaseste sa dea exemple care nu ii convin....
bartro
Impozitul anual la motor de 3000cmc mi se pare destul deja, e mult peste salariu medie pe economie. Sper sa nu mai umbla statul pe acolo. Ce pot sa mai fac ar fi impozit in functie de norma de poluare la care sa incadreaza masina. Atunci o sa fie interesant, fiind o gramada de masini Euro 1 sau 2 care in Romania nu sunt reconoscuta ca atare.
MeHigh
desi mi-e greu sa cred ca le-a venit mintea la cap....sper sa nu umble la impozite, cel putin nu in sus.
enucos
QUOTE (Rares @ Sep 3 2008, 10:47 PM) *
Daca e faza sa forteze lumea sa isi ia masini noi, toata lumea foloseste ca exemplu: dacia, clio, etc... de ce nu se gandeste nimeni la audi, vw, mercedes, bmw, ford, etc? Faza cu loganul o aud deja de aproape 2 ani si cred ca este un non-exemplu. Lumea gaseste sa dea exemple care nu ii convin....


Se foloseste ca exemplu logan si altele de genul asta pentru ca pretul pentru una noua este asemanator cu pretul pentru o "rabla" si atunci compari o masina noua cu una veche la acelasi pret, dar performante diferite si taxe de inmatriculare diferite, nu se poate face comparatie intre un bmw vechi de 10-15 ani si unul nou, din cauza diferentelor mare de pret.
INTERCEPTOR
bai nene e scoasa sau nu ?sa stiu daca inscriu e 34
Ionut
inca nu...
Horus
Logan, Logan(Clio, Megane)....da macar nu polueaza in halul in care o fac cazanele astea vechi.....ca la mediu nu se gandeste nimeni.
INTERCEPTOR
asa e
horus daca aveam vre oposibilitate iti dadeam ban si ignore pe ip:PPdar nu pot
asa ca o sa glumin in continuare pe poluare.tu nu poluezi deloc???fie si doar cu prezenta???ca uite eu ma simt poluat de tine.ar trebui deci ca prin urmare sa fi banat:P

ps inainte sa ajungem la cazane .mai bine te ai duce sa te ei de cai care taie padurile care deverseaza deseuri toxice in rauri de cei de la tara care si spala covoarele in apa de rau .cu cei care arunca gunoaie pe strada care au fabrici .si mii de alte chestii.......pana la cateva cazane care mai merg si rar.........mai este.
apropo jumate din romania este plina de cazane.noi pe forum avem vre o 100 maxim sa zicem:P asa ca informatie
Horus
QUOTE (INTERCEPTOR @ Sep 26 2008, 12:26 PM) *
asa e
horus daca aveam vre oposibilitate iti dadeam ban si ignore pe ip:PPdar nu pot
asa ca o sa glumin in continuare pe poluare.tu nu poluezi deloc???fie si doar cu prezenta???ca uite eu ma simt poluat de tine.ar trebui deci ca prin urmare sa fi banat:P

ps inainte sa ajungem la cazane .mai bine te ai duce sa te ei de cai care taie padurile care deverseaza deseuri toxice in rauri de cei de la tara care si spala covoarele in apa de rau .cu cei care arunca gunoaie pe strada care au fabrici .si mii de alte chestii.......pana la cateva cazane care mai merg si rar.........mai este.
apropo jumate din romania este plina de cazane.noi pe forum avem vre o 100 maxim sa zicem:P asa ca informatie

Ce-i cu prima parte a mesajului? blink.gif parca era un forum democratic.

In legatura cu cea de-a 2-a parte, eu unul, nu m-am luat de nimeni, doar mi-am expus parerea.
Aici era vorba de taxa de poluare auto, nu de taiatul padurilor, poluarea apelor,etc.... iar taxa asta priveste pe toata lumea nu doar forumul bmwzone, asa ca nu inteleg care e rostul acelei informatii. Din punctul meu de vedere actuala taxa este rezonabila, nu te arde la buzunar daca cumperi o masina care polueaza putin.
Shark
Eu am spus-o si o repet de cate ori este nevoie. Taxa de poluare in actuala forma este o aberatie. Horus, daca doresti taxa de poluare corecta, atunci faci o evaluare la RAR sa vezi cat polueaza FIECARE masina individual (nu dupa marca sau vechime, asta este o prostie!) si apoi inmultestii cu nr. de kilometri parcursi. E corect asa?

De ce sa platesc eu zeci de milioane daca imi iau un BMW de 5000cmc si merg cu el 5 km in fiecare duminica si sa nu plateasca aproape nimic ala cu autobuzul care face milionul de kilometri in cativa ani si te lasa intr-un nor albastru la fiecare plecare din statie.
Asa ca hai s-o lasam mai moale cu poluarea ca suntem satui de bazaconiile astea.
Horus
QUOTE (Shark @ Sep 26 2008, 01:01 PM) *
Eu am spus-o si o repet de cate ori este nevoie. Taxa de poluare in actuala forma este o aberatie. Horus, daca doresti taxa de poluare corecta, atunci faci o evaluare la RAR sa vezi cat polueaza FIECARE masina individual (nu dupa marca sau vechime, asta este o prostie!) si apoi inmultestii cu nr. de kilometri parcursi. E corect asa?

De ce sa platesc eu zeci de milioane daca imi iau un BMW de 5000cmc si merg cu el 5 km in fiecare duminica si sa nu plateasca aproape nimic ala cu autobuzul care face milionul de kilometri in cativa ani si te lasa intr-un nor albastru la fiecare plecare din statie.
Asa ca hai s-o lasam mai moale cu poluarea ca suntem satui de bazaconiile astea.

E foarte corect, asa ar fi cel mai bine.
Totusi, o problema ar fi masluirea kilometrajului.
INTERCEPTOR
corect.uite de ex eu am acasa un bmw e 34 525 24 v in stare impecabila.nu pot sa merg cu el ca costa taxa vre o 2700 euro.
taica miu are un cotet de dacie care scoate fum albastru si negru si are itp si merge, ti se pare corect??
e democratic nu ai vazut semnele de zambet:PP tu esti prea perfectionist si fixat pe cateva bmw uri.

cel mai bine taxa de poluare ar fi sa fie pusa in benzina
platesti atata cat mergi.cu cat consumi mai putin la 100 de km cu atata platesti mai putin
ai 850 si consuma 30 platesti multa benzina......ma gandeam si eu .
Horus
QUOTE (INTERCEPTOR @ Sep 26 2008, 01:38 PM) *
corect.uite de ex eu am acasa un bmw e 34 525 24 v in stare impecabila.nu pot sa merg cu el ca costa taxa vre o 2700 euro.
taica miu are un cotet de dacie care scoate fum albastru si negru si are itp si merge, ti se pare corect??
e democratic nu ai vazut semnele de zambet:PP tu esti prea perfectionist si fixat pe cateva bmw uri.

cel mai bine taxa de poluare ar fi sa fie pusa in benzina
platesti atata cat mergi.cu cat consumi mai putin la 100 de km cu atata platesti mai putin
ai 850 si consuma 30 platesti multa benzina......ma gandeam si eu .

Cea mai buna propunere.
INTERCEPTOR
noroc ca nu putem schimba nimic.ca altfel tara asta ar ,merge mai bine

ps as lasa sa aduca orice masina de afara daca ar trece itp u l si noxele pe bune fara spagi.altfel cazane pe strazi plin
Horus
Totusi, daca s-ar adauga taxa la pretul benzinei, ar iesi din calcul noxele....in concluzie nu exista o varianta care sa impace pe toata lumea.
Shark
Dragilor, dar taxa asta ESTE DEJA IN BENZINA!!!! Poate ati uitat discutiile de acum 3 sau 4 ani cand se tot vehiculau accize si scumpiri la benzina si tocmai asta s-a spus. Am fost luati de prosti o data. Acum, cu taxa de poluare, suntem luati inca o data. Si tot asa, le infinit. Nu degeaba avem combustibilii cu preturi printre cele mai mari din Europa si salarii de mizerie.
Ii doare in prastie pe toti politicienii de poluare, nu sunt decat comisioane la mijloc. Foarte multi bani de castigat de catre ei pe spinarea noastra. E simplu.
Se tot caca pe ei cu drepturile omului, vor sa bage aer conditionat la penitenciare sa nu se streseze bietii puscariasi iar noi, cetatenii supusi legii, nu avem dreptul la libera alegere a unui autoturism, suntem sfatuiti (OBLIGATI si FORTATI) sa ne luam numai jeguri de astea noi gen logan sau pejo.
Vin bastanii si trec cu Touaregul peste politisti (literalmente) si aia nu au dreptul decat sa traga focuri de avertizare in aer. Cacat de tara, asta suntem. Si noi, niste fraieri ca nu reactionam in bloc la toata bataia asta de joc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.