Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Termostat 525i E34 05/1995
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 5 > E34
georgem
Am vazut ca pentru motorul meu exista 2 tipuri de termostat: de 88 si de 92 de grade Celsius.
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=35

Vreau sa-mi schimb termostatul si nu stiu de care sa iau. Cei de la AB mi-au dat un pret de 120 RON, dar nu mi-au zis de care e termostatul (88 sau 92 grade). In TIS am gasit ca ar fi (pe baza seriei BG72539 de la finalul seriei caroseriei) de 92 de grade, iar cei de la Augsburg mi-au facut oferta (tot pe baza lui bg72539) pentru termostat de 88 grade (Wahler, la 31.33 RON).

Vreau sa-mi schimb si cele 2 curele cu ocazia asta. Si pentru schimbarea termostatului trebuie scos o parte din antigel din motor. Cu tip de antigel se foloseste la E34? Stiu ca la masinile VAG cam de dupa 1998-2000 se foloseste un antigel special cu norma G12, exista si la BMW ceva de genul asta sau merge la E34 orice fel de antigel? Mai am pe acasa o sticla de 1.5 litri de antigel german HEPU (parca), asta e fi bun?
Si cum fac sa dau o parte din antigel jos, din surubul din partea de jos a radiatorului care seamana cu cel de aerisire? Sau altfel trebuie procedat?
TiL
Or fi in functie de climatul tarii noastre sau poate dupa dotarile masinii...

Probabil cel de 88 e cel mai safe, ca tot s-au scurtat iernile la noi. Mai ai si aer conditionat.
La 525 E28 parca aveam unul de 80-82 grade.
Iulika0069
Eu la M50-ul meu am folosit antigel BMW, iti recomand sa iei de la ei (Bavaria), e destul de ieftin (vreo 18RON - 1.5l parca)
TiL
Golirea cred ca o faci pe la un buson de pe radiator, cum spuneai. Nu stiu cum e la tine, probabil tot un surub de plastic.
io'sŪ
pt caldurile din ro recomand termostatul de 88* + ca ai si AC (sa nu-i zic climatronik sau automat biggrin.gif), de recomandat sa schimbi tot antigelul daca tot umbli, cine stie de cand nu s-a schimbat, gloesti si bocul si radiatorul apoi faci umplerea, antigelul HEPU e ok, dar iti trebuiesc cam 10 sau 12 litrii de lichid (5-6 antigel), mai bine da o fuga la bavaria...
georgem
Antigelul clar trebuie schimbat, in momentul in care am luat masina mi-au zis cei de la reprezentanta din cluj ca tine doar pana la -25 de grade, plus ca trebuie schimbat din 2 in 2 ani la motoarele M50. Ma gandeam sa-l schimb mai spre toamna, dar e mai bine sa-l schimb de acum. O sa dau pe la AB sa cumpar antigel, dar nu prea ma suprapun bine pe programul lor... Si dimineata e crima sa iesi din Bucuresti catre DN1. Dar vad eu cum fac.
O sa iau termostatul de 88 grade, daca ziceti ca asta ar fi mai bun. Eu inclinam spre cel de 92 de grade. Vreau sa-l schimb pentru ca in oras temperatura imi sta putin sub jumatate, iar in afara Bucurestiului sta spre liniuta din stanga (cea dintre unde se termina albastrul si cea centrala), si ma gandesc ca termostatul actual se deschide prea devreme. La Audi am suspectat acelasi lucru si dupa ce l-am schimbat mi-a scazut consumul in Bucuresti cu peste 2 litri la 100 km (in afara a ramas acelasi). Sper sa am si la bmw un comportament asemanator.
Curelele e normal sa le schimb, cea de la alternator e un pic crapata (imbatranita). Sa vad daca reusesc sa fac singur toate astea si cand reusesc, o sa astept o sambata cu soare.
Lichidul de frana ar mai trebui schimbat, dar cred ca o sa-l schimb la prima schimbare de placute (si poate si discuri). Ma mai gandesc, mai masor placutele si discurile sa vad.
Pana la primul schimb de ulei mai am vreo 6000 km, acum am Castrol 5W40 (din ce spunea fostul proprietar, dar nu stiu exact de care), ma gandesc sa-i pun Castrol TXT Softec 5W40. O sa vad ce au si cei de la AB pentru masina mea de vanzare, poate il iau de la ei.
Multumesc pentru sfaturi si daca mai aveti vreun sfat il primesc cu placere.
316i
Citeste mai atent in ETK. PANA in a 12-a '95 s-a pus termostat de 88 si DUPA data asta au pus de 92 de grade.
Ai 11 litri de lichid de racire.
georgem
QUOTE (316i @ Mar 6 2007, 09:40 PM) *
Citeste mai atent in ETK. PANA in a 12-a '95 s-a pus termostat de 88 si DUPA data asta au pus de 92 de grade.
Ai 11 litri de lichid de racire.

N-am ETKA decat de VAG, de BMW inca nu mi-am instalat. Am TIS, dar e in germana si nu inteleg mare lucru.
Deci si potrivit ETKA imi trebuie de 88 de grade... ok.
316i
la BMW e ETK. La VW e ETKA.
io'sŪ
QUOTE (georgem @ Mar 6 2007, 08:58 PM) *
Pana la primul schimb de ulei mai am vreo 6000 km, acum am Castrol 5W40 (din ce spunea fostul proprietar, dar nu stiu exact de care), ma gandesc sa-i pun Castrol TXT Softec 5W40. O sa vad ce au si cei de la AB pentru masina mea de vanzare, poate il iau de la ei.
Multumesc pentru sfaturi si daca mai aveti vreun sfat il primesc cu placere.

ca ulei te sfatuiesc sa pui in motor exact ceea ce recomanda constructorul (am impresia ca 10W40, nu sunt convins, mai bine te interesezi)
TiL
S-a facut E34 525 dupa 12 '95?

Si pe realoem zice la fel, pana in dec '95 se pune de 88 grade. Dar n-am dat importanta, ma gandeam ca nu s-au facut si-n '96. Oricum, al tau e din mai '95, nu?
georgem
QUOTE (TiL @ Mar 7 2007, 01:07 PM) *
Oricum, al tau e din mai '95, nu?

Da, din mai '95.
Touring-urile s-au fabricat pana in '96.
http://www.bmwinfo.com/25380.html
georgem
QUOTE (io`s @ Mar 7 2007, 12:31 AM) *
ca ulei te sfatuiesc sa pui in motor exact ceea ce recomanda constructorul (am impresia ca 10W40, nu sunt convins, mai bine te interesezi)

Am fost la Automobile Bavaria azi de dimineata sa-mi cumpar antigel si sa vad ce ulei imi recomanda ei si cat costa. Am luat antigel, m-au costat 64 RON cei 6 litri de antigel (la sticle de plastic de 1.5 litri, exact ca si antigelul HEPU - o sa compar sticlele sa vad daca e acelasi). Pretul mi s-a parut foarte bun.
Uleiul pe care mi l-au recomandat a fost cel full sintetic 5W40, care cred ca e Castrol TXT Softec 5W40 pe care ma gandeam eu sa-l pun. Numai ca uleiul BMW e 32 RON litrul, in timp ce Castrol-ul era in jur de 45 RON (nu mai stiu exact) la Augsburg, deci e clar ca voi cumpara uleiul de la AB cand voi face schimbul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.