Help - Search - Members - Calendar
Full Version: E30 320i an 1985
BMWZone > COMUNITATEA BMWZONE.RO > Masina mea
Pages: 1, 2
David

Putini au curajul sa se inhame la o astfel de munca! Felicitari si multa bafta! smile.gif
Edison
@Halogen: ... ai dreptate cu sablarea, doar ca implica costuri cam mari. Cine stie, poate ma incumet la un compresor, e foarte util oricum!

@David: Merci! Incep sa inteleg de ce un tinichigiu, vopsitor profi sunt scumpi si greu de gasit.
georgem
Un compresor e extraordinar de util si la curatat calculatoare de praf, e incredibil cat praf scoate un compresor dintr-un calculator care nu pare prea murdar, si cum arata dupa curatare.
Edison
Zilele astea am mai facut cate ceva: un cadru fix pt. caroserie si un folder(vezi Tonybmw) - disp. pt. indoit tabla, asta imi va fi deosebit de necesar. La folder trb. sa-i mai dau cateva randuri de sudura. Cornierul de 50x50x5 mm l-am taiat la polizor unghiular(flex), un disc de 125 x 1,2 mm am consumat. Cu un disp. de debitat de banc era floare la ureche, dar uite asa am ajuns sa tai la 90 grd. cu flexul.
alex230ro
cum mai merge treaba?smile.gif
Edison
QUOTE (alex230ro @ Oct 16 2014, 08:34 AM) *
cum mai merge treaba?smile.gif


Salut. N-am mai facut nimic deosebit, am fost prins cu serviciul si altele... Am desfacut pragul drept sa vad care-i situatia..., mi-am facut niste "clamps" = pt. fixat doua table la nivel atunci cand sudezi.
Si de vreo 2 sapt. lucrez, atunci cand am timp, la o soba racheta.
Edison
Ne miscam...destul de greu, lucru cu tabla nu/i atat de simplu, mai ales cand o iei de la 0. Am lucrat la panoul ignifug, suport baterie, aripile int., contraaripi ... sau cum le-or mai spune.
Edison
....
Edison
Presa-retractor pt. cilindru frana homemade...
TiL
Wow! Meserie...
Edison
Cateodata imi vine sa o duc la fier vechi...
Edison
Pasi marunti in continuare...
Halogen
Incet dar sigur, macar la sfarsit sti ca ai o masina cum trebuie. Graba strica treaba nu uita wink.gif spor la treaba.
Edison
Merci Halo'. Adevarul e ca merge greu lucrul cu tabla, iti ia ore pana pui un petic> decupat zona ruginita, sablon, confectionat reper, sudat, polizat, grunduit...Unde e rugina superficiala si prin colturile greu accesibile, curatat cat se poate apoi dat cu Nigrin rust converter, apoi grund... Mi s-a }+tut a 2 a oara menghina, acuma surubul biggrin.gif ! Ma jur ca nu mai iau scule s.h., deja ies in pretul uneia noi... Am mai luat un power file - slefuitor cu banda de 13mm, tot s.h., o scula f. utila pt. polizat in zone mai inguste, mi s=a dus rulmentul de la rola, am gasit rulment cu 10 lei, dar cred ca avea uzura de cand l=am cump.
Halogen
QUOTE (Edison @ Jun 1 2015, 07:04 PM) *
Merci Halo'. Adevarul e ca merge greu lucrul cu tabla, iti ia ore pana pui un petic> decupat zona ruginita, sablon, confectionat reper, sudat, polizat, grunduit...Unde e rugina superficiala si prin colturile greu accesibile, curatat cat se poate apoi dat cu Nigrin rust converter, apoi grund... Mi s-a }+tut a 2 a oara menghina, acuma surubul biggrin.gif ! Ma jur ca nu mai iau scule s.h., deja ies in pretul uneia noi... Am mai luat un power file - slefuitor cu banda de 13mm, tot s.h., o scula f. utila pt. polizat in zone mai inguste, mi s=a dus rulmentul de la rola, am gasit rulment cu 10 lei, dar cred ca avea uzura de cand l=am cump.


Misto scula , nu sunt adeptul sculelor sh doar intr-o singura cauza , doar atuncea cand stiu ca`l folosesc de cateva ori si nu are rost sa cumpar ceva nou cu care stiu ca o sa stau pe mobila in casa cu el....
Edison
Ursul nu se preda!

si ...
TiL
Incet dar sigur renaste biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.