IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Sondaj opinie - 316i
kali
post Jul 7 2006, 08:20 AM
Post #1


36% BMW corupt
**

Group: Insiders
Posts: 374
Joined: 19-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 32



dupa ultimele citeva luni de design si instalarea unui compresor mecanic pe un motor M43Tu, am ajuns la concluzia ca ma pot gindi la ceva mai serios .. sau, pe principiul - ca sa ajungi la rezultate majore, tb sa pleci de la premise solide smile.gif
asa ca m-am hotarit sa incerc sa fac o "chestie" ceva mai spectaculoasa decit un motor de 100CP sa faca 165CP ...
mai specific, sa ma apuc sa "komit" un motor de vre-o 3.0l .. ceva de genul: dintr-un M54B30 sa scot vre-o 350-380CP
la o putere de genul asta, tractiunea spate (simpla) nu va permite un transfer klumea al cuplului la roata .. si am inceput sa ma gindesc la un 330xi ..
ei, acum apare dilema : vind 316i-le .. dar cam cit ar face? sau sa-l vind cu sau fara compresor ?


--------------------
'99 E36 Compact - M50B20 max 95kw ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Robert
post Jul 7 2006, 10:06 AM
Post #2


82% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 825
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 25



QUOTE (kali)
asa ca m-am hotarit sa incerc sa fac o "chestie" ceva mai spectaculoasa decit un motor de 100CP sa faca 165CP
Adica, pe intelesul meu, tocmai te-ai hotarat sa incepi al doilea proiect in care sa investesti bani si timp indefinit de mult, cu finalitate incerta si fara a recupera vreodata investitia.

QUOTE
dintr-un M54B30 sa scot vre-o 350-380CP
la o putere de genul asta, tractiunea spate (simpla) nu va permite un transfer klumea al cuplului la roata
Probabil ca nu va transmite cuplul in mod ideal, dar totusi destul de bine. Un exemplu relevant: Alpina B10 bi-turbo, care era un BMW E34 535i modificat, scotea 360CP si 520Nm, fara a avea tractiune integrala sau control electronic al tractiunii.

QUOTE
.. si am inceput sa ma gindesc la un 330xi
Deja ai inceput sa gandesti pragmatic smile.gif

Parerea mea (care ma astept sa fie combatuta la greu) este urmatoarea:
- masinile fabricate incepand cu mijlocul anilor '80 sunt la un nivel tehnologic suficient de ridicat, astfel incat cresterea performantelor nu mai este la indemana pasionatilor de mecanica;
- tuning-ul (in sensul cresterii performatelor) unei astfel de masini presupune inginerie de nivel inalt, iar experimentele "personale" sunt de regula sortite esecului sau au rezultate dezamagitoare, cu doua exceptii: geniu, sau noroc chior;
- cea mai sigura cale este de a urma un proiect bine proiectat si suficient de mult testat dpdv performante si fiabilitate. Aici sunt doua alternative: masini stock (cea mai sigura) sau proiecte de tuning care au fost confirmate prin succesul pe piata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 10:37 PM