IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Probleme la inchiderea centralizata...
tomado e28 owner
post Oct 18 2009, 02:06 PM
Post #1


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Am o problema. Motorasul de la portbagaj de la inchiderea centralizata functioneaza invers. Cand deschid portbagajul se inchide masina si cand deschid masina se incuie portbagajul sad.gif Are cineva vreo idee cum il aduc pe calea cea buna? Mentionez ca masina nu a avut inchidere, i-am montat-o eu, dar nu cred s-o fi montat gresit...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Shark
post Oct 18 2009, 03:23 PM
Post #2


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 748
Joined: 3-February 06
From: Iasi
Member No.: 176
Car: E30 316i
Engine: M40B16 100CP



Pai din moment ce toata masina functioneaza corect mai putin sectiunea de la portbagaj, putem concluziona ca problema este in zona aia.
Daca zici ca mufa are un singur sens, poate firele sunt innadite gresit undeva pe parcurs? Instalatia era absolut intreaga, fara nici o innaditura?
Apoi ar mai putea fi o problema de legatura in modului central. Acolo ai tot o mufa cu un singur sens?
Eu as verifica inca o data toate legaturile/firele din instalatie si apoi, daca totul e impecabil, mi-as indrepta atentia catre firele de la motorul ala. Din cele 4, probabil ca 2 sunt destinate alimentarii (probabil ca sunt putin ma groase decat celelalte dar nu e obligaoriu) iar celelalte 2 sunt destinate declansatorului. Poate resusesti sa le scoti din mufa (nici eu nu sunt adeptul taierii firelor) si sa le identifici cu un aparat de masura.
Apoi, o prima incercare ar fi sa decuplezi complet firele de la alimentare, sa le lasi doar pe cele de la comanda si sa vezi cum merge instalatia. Daca e tot pe dos (cand incui din porbagaj de deschide masina) ai putea inversa firele de la comanda. si tot asa mai departe, din aproape in aproape, pana rezolvi problema.
Oricum, daca zici nu e posibilitate de eroare la mufa motorasului, cred ca problema e undeva pe parcurs, pe la firele alea.


--------------------
You only need two tools in life: WD-40 and "Duck" Tape.
For everything that doesn't move and it should, use WD-40.
For everything that shouldn't move and it does, use the duct tape.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 10:10 PM