IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Problema cruise control, e34 tds automatic
Costynnn
post Nov 11 2010, 01:23 PM
Post #1


18% BMW corupt
*

Group: Members
Posts: 194
Joined: 24-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 563
Car: 525TDS Touring
Engine: M51, 2.5, 143CP



Bartro: am mutat aici ce a fost scris la topic lui CRM despre subiect asta.

Scuze ca ma bag peste. Am si eu tot un e34 tds touring. Dar e automat al meu. Am luat si eu o maneta de cruise de pe un e32. Problema e ca maneta are 5 fire, iar pe masina mufa are doar 2 fire. A venit Bogdan la mine, ne-am uitat si la maneta lui, am facut firele la mine , ca la el. Faza e ca nu merge maneta la mine. nu se intampla nimic dupa 1000 de incercari la viteze si turatii diferite. Are cineva vreo idee ? sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
CRM112
post Nov 16 2010, 11:06 AM
Post #2


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,094
Joined: 26-July 07
From: penthouse
Member No.: 1,040
Car: e34 FL dric
Engine: mm 143; trebuie ejectat



la mine nu au nici o legatura firele din bord si evenimente istorice al caror adevar nu este de interes in acest subiect. smile.gif

mai departe:
1. mufele de pe masina (unde se conecteaza maneta) sunt identice intre cele 2 tds'uri, indiferent de tipul cutiei de viteze
2. mufa pe care am montat-o a venit prin curier "aranjata" => cu 2 fire in soclu iar restul "coafate". A mers.

Ceea ce a facut Costin: a potrivit firele in functie de culoare ca sa fie identice cu ceea ce am eu.
Singura explicatie la care ma gandesc este ceea ce s-a spus mai sus: la automate sa fie altfel al doilea fir -> pt. buna functionare a cutiei de viteze automate (aici fiind si singura diferenta intre masini). Desigur ca e bine sa se verifice in "set-up"-ul actual maneta pe o masina pentru a se constata daca functioneaza.

....parerea me...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 06:32 PM