IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Jante M5 E39
sixx
post Apr 4 2006, 09:45 PM
Post #1


xX
***

Group: Root Admin
Posts: 545
Joined: 25-October 05
From: London, UK
Member No.: 63
Car: K13R - soon
Engine: 1.3 4L



Merg pe E28 ?
245/40/R18 (fata) si 275/35/R18 (spate).


--------------------
xi // GSR
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
Robert
post Apr 6 2006, 09:32 AM
Post #2


82% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 825
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 25



QUOTE (Iulika0069)
Pana la urma prezoanele sunt cele care tin roata, plus ca ele sunt conice si nu au cum sa se strānga nici macar cu o zecime mai intr-o parte sau in alta.


In mecanica, suruburile sunt definite ca dispozitive de strangere, nu dispozitive de pozitionare. Este incorect sa folosesti suruburi ca dispozitive de pozitionare.

Cu alte cuvinte, daca vrei sa fixezi doua piese intre ele, atunci vei folosi suruburi pentru a le strange una de cealalta, si un alt sistem (de exemplu, pini / bucse de centrare) pentru a le localiza una relativ la cealalta.
Astfel de exemple la intalnesti mai peste tot unde doua piese trebuie sa fie fixate si pozitionate ferm una in raport cu cealalta: chiulasa pe blocul motor (care de regula are 2 bucse de centrare, concentrice cu prezoanele), cutia de viteze pe blocul motor (aici se folosesc fie pini, fie bucse pentru pozitionare), etc.

Este adeverat, in practica se intalnesc abateri de la regula - dar foarte rar vezi astfel de exceptii la profesionisti, si numai in cazurile in care piesele respective nu sunt vitale.
Iar mie imi place sa cred ca BMW sunt profesionisti smile.gif

In ceea ce priveste prezoanele, cand dai odata o roata jos, fa urmatorul experiment: insurubeaza un prezon cam cat ar fi si daca ar strange janta, apoi misca de el in plan transversal: o sa fii surprins cat de mult poate fi deplasat. Acest "joc" exista la toate prezoanele, deci numai ele nu pot garanta pozitionarea precisa a jentii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th April 2024 - 06:28 PM