IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Piese noi sau SH?, Piese noi sau piese din dezmembrari
xander
post Aug 26 2010, 11:46 PM
Post #21


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 766
Joined: 28-October 07
From: iasi
Member No.: 1,243
Car: E28,E39
Engine: M21,116CP M57 193CP



QUOTE (Ciupanezu @ Aug 26 2010, 11:08 PM) *
Majoritatea vor să aibă cine ştie ce jante, caroseria perfectă, bagă bani īn tot felul de accesorii şi interioare, īnsă maşinile lor sunt nişte cazane din punct de vedere tehnic.

Normal că mai faci şi compromisuri, īnsă mai bine faci compromis pentru starea tehnică atunci cānd ai de ales īntre ea şi starea optică, nu sacrifici ceea ce este cu adevărat important pentru estetic.

Toţi visează la noi jante mari, suspensii sport, kit-uri aerodinamice, volane de M, tot felul de lucruri excentrice, iar starea tehnică e praf.
Afară vopsit gardul, īnauntru leopardul.



Foarte mare dreptate ai

Cat timp am fost in tara am vazut multe masini frumoase ,poate mai frumoase decat in Franta dar cand treceau pe o portiunde denivelata se auzeau ca niste carute laugh.gif specific romanilor

Vor mai trece multi ani pana cand nu o sa mai repare masina la bordura si o sa repare masina in service unde nu se monteaza piese sh


Faceti un calcul simplu: o piese sh costa cam jumate decat una noua dar tine tot cam jumate decat una noua
deci trebuie sa platesti de 2 ori manopera daca pui piese sh decat daca ai pune o data o piesa noua
plus nervi ca sa gasesti service bun care sa nu si bata joc de masina
Eu unul dorm mai linistit noaptea cand stiu ca am pus piese noi

Multi folosesc masina in jurul blocului de asta nici nu are rost sa puna piese noi
Daca ii pica roata in spatele blocului nu face mult pe jos pana la scara biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Aug 27 2010, 07:59 AM
Post #22


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30



i-ati facut topicul lui CRM varza :-S
sa mute careva posturile off-topic de aici, inclusiv pe acesta.


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Aug 27 2010, 08:01 AM
Post #23


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21





cred ca 90% din utilizatorii de s-h sant proprietari care au experienta / conditii sa-si intretina singuri masinile .

Mihai @ ai dreptate, si eu ma gandeam ca e de facut curat aseara dar mi-era frica sa nu ma certe Ciupanezul....asa ca subscriu la solicitarea ta 100%.

This post has been edited by brown.shark: Aug 27 2010, 08:02 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgem
post Aug 27 2010, 08:25 AM
Post #24


100% BMW corupt
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,172
Joined: 26-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 109
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP



Am mutat aici discutia despre piese sh din topicul despre masina lui CRM.


--------------------
2007 Honda CBF 1000A SC58
1991 Audi 80 1.8 E - DZ, 82 kw (112 CP)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Aug 27 2010, 08:37 AM
Post #25


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,459
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



bai nene e simplu,de preferat e sa pui nou macar ce tine de directie /frane,acum ca or fi discuri/casete de directie in stare buna nu zic dar ideal e sa se mearga pe nou la sh e intotdeauna posibilitatea de a pica a se strica relativ repede.Personal nu tin minte sa fi pus ceva important sh pe cazan,mi-a rupt dintii dar am pus nou(gume noi,amortizoare noi arcuri noi) ba mai mult mi-am luat de rezerva inca niste furtune/amortizoare noi ok recunosc am un debitmetru sh tongue.gif
in ceea ce priveste cauciucurile e cu dus si intors de ex poti gasi gume foarte bune la bani putini totul e sa stii sa te uiti.
@Ciupanezu Pirelli alea sunt praf ma rog principala problema a lor cred ca era vechimea,de ex eu am pe spate niste Khumo luate de "noi"" de la Autosoft acum 2 ani ,nu am mai mult de 17 mii km cu ele dar din pacate mi-am luat teapa ele fiind fabricatie 2006 ,desi au km putini sunt cam tari si asta se simte(pierd relativ repede aderenta)

This post has been edited by alex230ro: Aug 27 2010, 08:40 AM


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Aug 27 2010, 08:43 AM
Post #26


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21





serios vorbind, nu cred ca am auzit vreun utilizator de masina care intra in categoria celor rationali care isi schimba gumele macar iarna / vara sa vb de bine de gumele astea (P6000) indiferent de masa masinii, au un profil tare nefericit / sarac, geaba carcasa / compozitie or fi de calitate, si noi se comporta ca niste opinci.

la KUMHO poate e de vina incarcarea....

This post has been edited by brown.shark: Aug 27 2010, 08:46 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin83
post Aug 27 2010, 08:47 AM
Post #27


100% BMW corupt
*****

Group: Root Admin
Posts: 8,263
Joined: 18-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 13
Car: E36 325i
Engine: M50 192CP



QUOTE (alex230ro @ Aug 27 2010, 09:37 AM) *
bai nene e simplu,de preferat e sa pui nou macar ce tine de directie /frane,acum ca or fi discuri/casete de directie in stare buna nu zic dar ideal e sa se mearga pe nou la sh e intotdeauna posibilitatea de a pica a se strica relativ repede.


+1

Si eu consider consumabile discurile, alaturi de placute, bucsi, pivoti, capete de bara, bielete,etc..
N-as pune nimic din astea second, oricat de bune ar parea.

Singura piesa mai importanta de la sistemul de directie care a am pus-o sh a fost chiar caseta de directie la E30 ix. Asta ca noua era o galagie de bani (aproape cat valoarea masinii tongue.gif) si ca am prins-o la un pret foarte bun, in conditiile in care cele de ix erau extrem de rare si scumpe, chiar si second. N-am avut probleme cu ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
post Aug 27 2010, 09:09 AM
Post #28


100% BMW corupt
*****

Group: Insiders
Posts: 4,459
Joined: 18-October 05
Member No.: 15
Car: E30
Engine: M42



da .la urs am avut si eu o caseta de directie de rezerva laugh.gif


--------------------
cotetz 1,8is
cazan 140i
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Aug 27 2010, 10:32 AM
Post #29


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



QUOTE (Ciupanezu @ Aug 27 2010, 12:08 AM) *
Toţi visează la noi jante mari, suspensii sport, kit-uri aerodinamice, volane de M, tot felul de lucruri excentrice, iar starea tehnică e praf.

Eu la e32 am procedat fix invers.. dar sa vinde greu, o masina buna care e nu arata 'bine'. Din punct asta de vedere, mai bine o vopseam.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
haifisch
post Aug 27 2010, 11:26 AM
Post #30


Was ist Zeit?
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,084
Joined: 31-October 05
Member No.: 75
Car: E28
Engine: M20 2.0i 129CP





sincer daca aveam asa o pasiune nebuna pentru E32 o cumparam fara sa ma uit la tabla...la cum merge motorul ala si ce i-ai facut tu poate sa pice tot de pe ea ca motorul ala tot belea o sa fie smile.gif

aici e chestia de mentalitate.....toti vrem cat mai bun si cat mai frumos la un cost cat mai mic.....poate ca asa suntem noi romanii tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bartro
post Aug 27 2010, 11:34 AM
Post #31


zijdelings geļnteresseerd
*****

Group: Super Moderators
Posts: 7,952
Joined: 14-January 07
From: around here
Member No.: 530
Car: 114 2002 / E12 528
Engine: M10 100cp / M30 165cp



Chiar, domnilor, daca cumparati o masina SH, schimbati toate cele enumerate de mai sus? Ca tot SH sunt si piesele de pe ea.


--------------------
Black heart scarring darker still
To keep up with me
You've got to walk like a panther tonight
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tomado e28 owner
post Aug 27 2010, 12:29 PM
Post #32


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Daca o cumpara Ciupanezu schimba tot, sa fie sigur tongue.gif

Daca ai posibilitatea, la achizitionarea unei masini ar trebui schimbate filtrele, uleiul, kit-ul de distributie daca e cazul iar celelalte verificate atent si inlocuite daca prezinta semne de uzura, cu piese NOI, bineinteles smile.gif Neaparat in service de prima mana, eventual reprezentanta smile.gif

Insa stim (aproape toti) ca viata bate filmul si in final se descurca fiecare cum poate in spatiul mioritic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Aug 27 2010, 12:35 PM
Post #33


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



filtre si ulei le faci si singur daca stii ce e aia masina cat d cat, pt distributie e mai delicat dar cine e pasionat....imi aduc aminte prin 91 cat m-am sraduit sa fac o copie a sculei care tine axa cu came la 524
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MeHigh
post Aug 27 2010, 02:26 PM
Post #34


Roadrunner
*****

Group: Members
Posts: 2,378
Joined: 10-November 07
From: Bucuresti
Member No.: 1,273
Car: E39
Engine: M57D30





dupa ce am montat si demontat distributia la 2.4TD de 5 ori in 2 zile, acum o fac si cu ochii inchisi. la motorul asta, pentru mine acum distributia intra cu uleiul si filtrele, am invatat din nevoie.
teoretic, tot ce inseamna suspensie, directie, frane se numeste consumabil si necesita inlocuire in functie de uzura. ca la noi se consuma si aripile (ruginesc pe jos), scaunele (se toceste panza), asta e partea a doua. pana la urma, cazan e masina urata dar tehnic fara reprosuri sau masina frumoasa dar un dezastru tehnic? ca sa stiu si eu unde ma incadrez smile.gif


--------------------
Cash only, no I will not trade + cash for your ETA, nor do I want any wheels, ex girlfriends, puppies, or sexual favors....well maybe but PM me about that one
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Aug 27 2010, 09:39 PM
Post #35


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



QUOTE (brown.shark @ Aug 27 2010, 09:01 AM) *
cred ca 90% din utilizatorii de s-h sant proprietari care au experienta / conditii sa-si intretina singuri masinile .


Nu despre asta e vorba.
Atāta timp cāt pui piese noi de calitate, chiar nu are importanţă dacă le schimbi la bordură sau la service, atāta timp cāt ai puţin simţ tehnic.

Īnsă dacă pui pānă şi consumabile sh, īţi baţi joc atāt de tine cāt şi de maşină.

QUOTE (brown.shark @ Aug 27 2010, 09:01 AM) *
Mihai @ ai dreptate, si eu ma gandeam ca e de facut curat aseara dar mi-era frica sa nu ma certe Ciupanezul....asa ca subscriu la solicitarea ta 100%.


wacko.gif

QUOTE (alex230ro @ Aug 27 2010, 09:37 AM) *
@Ciupanezu Pirelli alea sunt praf ma rog principala problema a lor cred ca era vechimea,de ex eu am pe spate niste Khumo luate de "noi"" de la Autosoft acum 2 ani ,nu am mai mult de 17 mii km cu ele dar din pacate mi-am luat teapa ele fiind fabricatie 2006 ,desi au km putini sunt cam tari si asta se simte(pierd relativ repede aderenta)


Da, erau nişte gunoaie.

De atunci am decis să nu mă mai zgārcesc vreodată la nimic, zgārcitul plăteşte īntotdeauna de două ori.

QUOTE (brown.shark @ Aug 27 2010, 09:43 AM) *
serios vorbind, nu cred ca am auzit vreun utilizator de masina care intra in categoria celor rationali care isi schimba gumele macar iarna / vara sa vb de bine de gumele astea (P6000) indiferent de masa masinii, au un profil tare nefericit / sarac, geaba carcasa / compozitie or fi de calitate, si noi se comporta ca niste opinci.


N-am idee dacă noi or fi mai bune sau nu, ideea este că pneurile sh, īn general, sunt de evitat.
Nimeni nu schimbă discuri, plăcuţe, amortizoare sau pneuri degeaba.
Aşa că, īn 99% din cazuri, dacă iei astfel de piese sh, ele deja au depăşit limita de uzură maximă.


QUOTE (bartro @ Aug 27 2010, 11:32 AM) *
Eu la e32 am procedat fix invers.. dar sa vinde greu, o masina buna care e nu arata 'bine'. Din punct asta de vedere, mai bine o vopseam.


Se vindea greu indiferent, motorul mare e problema.
Cei mai mulţi rămān şocaţi din cauza impozitului, li se rupe filmul direct.


QUOTE (tomado e28 owner @ Aug 27 2010, 01:29 PM) *
Daca o cumpara Ciupanezu schimba tot, sa fie sigur tongue.gif

Daca ai posibilitatea, la achizitionarea unei masini ar trebui schimbate filtrele, uleiul, kit-ul de distributie daca e cazul iar celelalte verificate atent si inlocuite daca prezinta semne de uzura, cu piese NOI, bineinteles smile.gif Neaparat in service de prima mana, eventual reprezentanta smile.gif


Eu cred că e normal să procedezi īn felul următor atunci cānd iei o maşīnă sh.

Schimbi toate piesele uzate de direcţie, frānare, suspensie şi articulaţie.
Iei un set de pneuri dacă pneurile maşinii sunt uzate.
Cu alte cuvinte, schimbi tot ceea ce influenţează mersul īn siguranţă.
Normal ar fi să schimbi şi rolele, curelele şi īntinzătoarele, ca să nu ai suprize la drum lung.
Distribuţia merită schimbată dacă e vorba de o maşină cu distribuţie pe curea.

Apoi, īn timp, te poţi ocupa şi de partea estetică, nefiind la fel de importantă.

@xander, florin83, alex etc.: Mă bucur că mai sunt oameni care gāndesc raţional. smile.gif

This post has been edited by Ciupanezu: Aug 27 2010, 09:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Aug 28 2010, 03:48 AM
Post #36


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



QUOTE (Ciupanezu @ Aug 27 2010, 10:39 PM) *
Mă bucur că mai sunt oameni care gāndesc raţional. smile.gif


E o diferenta intre ratiune, a gandi economic, si pasiune smile.gif

Just a thought there, friend.


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciupanezu
post Aug 28 2010, 11:43 AM
Post #37


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 2,883
Joined: 22-January 07
From: Bucureşti
Member No.: 556
Car: Ricsa
Engine: Ricsa



Eu cred că siguranţa proprie şi a celor din jur ţine de raţiune.

Montarea de piese uzate atāt de importante o trec la inconştienţă.

Nu cred că trebuie să fii pasionat ca să ai maşina impecabilă din punct de vedere tehnic, trebuie doar să gāndeşti pe termen lung.

Un exemplu scurt:

Iei un set de pneuri sh care costă 400 Ron.
Mai mult de un an nu le poţi folosi din cauza uzurii, te costă īn plus cam 150-200 Ron să le montezi şi să le echilibrezi.

Prin urmare, ajungem la costuri anuale de ~ 600 Ron pentru pneuri.

Dacă luăm direct un set de pneuri noi, acesta costă īn jur de 2000 Ron dacă este vorba de nişte dimensiuni mai mici (maxim 16) sau chiar 3200 Ron dacă este vorba de pneuri de calitate pe 18 inchi.
Diferenţa esenţială este că un astfel de set ţine de 4-5 ori mai mult, adică le poţi folosi 4-5 ani dacă nu eşti amator de burnout-uri sau plecări cu scārţ.
Īn orice caz, ţin peste 3 ani.

Prin urmare, pe o durată de 4 ani, ieşi cam la fel la bani dacă iei pneuri sh sau pneuri noi, diferenţa este că mergi cu pneuri mai puţin sigure din cauza uzurii, iar dacă faci accident din cauza lor, ieşi rău de tot īn pierdere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgem
post Aug 28 2010, 03:55 PM
Post #38


100% BMW corupt
*****

Group: Super Moderators
Posts: 2,172
Joined: 26-November 05
From: Bucuresti
Member No.: 109
Car: E34
Engine: M50 2.5 192CP





Nu poti sa generalizezi. Acum 3 ani (parca 3 sunt) am gasit un set de anvelope de vara pe 16" date jos de pe un E60 tocmai adus din Germania la 100 de Euro. Erau in stare foarte buna, uzura si vechime mica, proprietarul trecuse pe 18", vanduse jantele si anvelopele ii ocupau locul degeaba in garaj. Le am si acum pe masina si mai merg fara probleme si anul viitor.
Dar in general asa e, anvelopele sh nu au fost date jos de bune ce erau, ci de uzura mare sau vechime.
In afara de anvelope (in stare buna), OBC4, jantele BBS si suruburile de la flansa de cardan nu cred ca am montat altceva folosit pe masina. Am pus numai piese noi.


--------------------
2007 Honda CBF 1000A SC58
1991 Audi 80 1.8 E - DZ, 82 kw (112 CP)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xox
post Aug 28 2010, 05:03 PM
Post #39


Beer Powered
*****

Group: Members
Posts: 2,699
Joined: 9-October 06
Member No.: 460
Car: E36
Engine: M43B16



QUOTE (Ciupanezu @ Aug 28 2010, 12:43 PM) *
Iei un set de pneuri sh care costă 400 Ron.
Mai mult de un an nu le poţi folosi din cauza uzurii, te costă īn plus cam 150-200 Ron să le montezi şi să le echilibrezi


Ok, stai sa ne intelegem, eu spuneam cu totul altceva.

Sunt de acord cu ce spui. Cu pneuri noi si scumpe, ai mai multe sanse sa te opresti mai repede. Dar din punctul meu de vedere: mi-am luat pneuri sh, pentru ca vara veniturile mele tind catre zero. Am nevoie de masina totusi si am nevoie sa se opreasca in siguranta. Ce aveam pe masina erau niste cioarse facute praf. Ca o paranteza, am avut si eu in 2006 P6000, erau niste gunoaie din cauza ca mergeam destul de tare. Acum aveam niste Michelin, care la fel, ma duceau sanie daca mergeam mai tare. Asa ca mi-am luat Continental sh.

Ideea e ca oricum in iarna veniturile se schimba, atunci am sa-mi permit sa le schimb iar. Intelege ca din punctul meu de vedere, sh-urile astea de gume sunt un compromis pentru cateva luni tocmai in ideea ca eu de exemplu rareori depasesc 50-60km/h cu masina. Ziua n-am unde, noaptea oricum merg la croaziera, intelegi?

Nu ma intereseaza ca bag 400 ron acum si 2000 in iarna/vara. Asta-i irelevant prin prisma faptului ca eu vreau sa merg cu masina. Costa, platesc. La asta m-am referit cand am spus ca e o diferenta intre ratiune si pasiune smile.gif

Hai sa nu fim mai catolici decat papa si sa privim lucrurile si din alte puncte de vedere tongue.gif


--------------------
Ex: M10B18(Pierburg)/18(L-Jetronic)/18(Pierburg)/M43TUB19/M20B20
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brown.shark
post Aug 28 2010, 09:34 PM
Post #40


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,111
Joined: 18-February 07
Member No.: 659
Car: e 28
Engine: m 21



xox cam are dreptate , cu 400 ron iei 8 gume daca stii ce si cind si de unde, si pusul p janta e max 100 ron. nu cred sa nu aveti fiecare roti complete de iarna / vara ca sa nu trb sa schimbati gumele pe aceleasi jante.
avem si strazi si volume de trafic ca sa mai vedem viteza in RO,DN 1 e direct bulevard intraurban, abia ai 10-20 d km sa scuturi tobele, noroc cu escapadele in d.

This post has been edited by brown.shark: Aug 28 2010, 09:37 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 09:59 PM