IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

> Indicatori bord
tomado e28 owner
post Jun 23 2009, 11:19 PM
Post #1


100% BMW corupt
*****

Group: Members
Posts: 1,452
Joined: 21-September 08
From: Oradea
Member No.: 1,803
Car: ex e28, actual C70
Engine: 2.4i 170cp



Am alocat o zi intreaga pentru a face o revizie bordului de la e28... Am schimbat acumulatorii si cateva becuri.
Probleme:
1. S-a aprins becul de la discuri uzate (sper sa se rezolve in urma schimbarii discului si a etrierului pe stanga, care oricum face galagie de ceva vreme)
2. M-am ales cu niste leduri simpatice (2 rosii, unul galben) aprinse. N-am reusit resetarea. Mai incerc cand ajung din nou acasa...
3. Marea problema... in continuare nu functioneaza indicatorul la apa... Am fost la electrician, a verificat sonda, zice ca e buna... Am pus indicatorul de pe benzinar, care mergea, si la fel face: salta putin (2mm) cand pun contactul (ramane sub zona albastra) si nu se mai misca de acolo... Ce sa-i mai fac? sad.gif
Sonda e cea de langa termostat, care ii arata si cat timp sa tina aprinse bujiile, nu? De cand am masina e problema asta, dar pana acum am crezut ca indicatorul din bord e defect.

Orice sfaturi, idei, sunt binevenite...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
edutxu
post Jun 24 2009, 11:37 AM
Post #2


73% BMW corupt
****

Group: Members
Posts: 733
Joined: 13-May 08
From: iasi
Member No.: 1,647
Car: E12
Engine: M30B25 150CP



eu cand ma luat e12..in starea in care era... de la craiova la iasi mi a consumat benzina de 5 mil, si ma intreceau toate daciile rolleyes.gif . in tot drumul ala plus pana m am apucart de ea nu mi indica apa, ba chiar cand franam mi se restea anrti radarul si scadea intensitatea si la luminile din bord, iar acul de la apa icnepea sa tremure.
deci vezi ca ai un cablu, sau o impletitura de sarma care e legata de la baterie la caroseria masinii...ia si verifica si vezi cum e, la mine acea imprelitura era legata nod tongue.gif.
iar termostatul blocat pe deschis..
asta in caz ca tu ai sonda aia buna


--------------------
Eu am dreptate, tu nu. Dar pentru libertatea ta de a nu avea dreptate, eu voi lupta pānă la moarte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 





Google
 
RSS Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 07:56 PM