Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sal am si eu o problema la un x5 e 53
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seriile 1, 6, 8, Z si X > Seria X (X3, X5)
mada85
salutare am un x5 e53 si de o saptamana numai functioneaza abs-u, vitezometru consumul instant si imi mai sta aprins si martorul la 4x4 dak puteti sa-mi dati vreun sfat ar fi bun venit am fost cu masina la bmw service si mi-a zis k trb sa las masina vreo 4-5 zile la ei sa-o verifice.
bartro
E ceva simplu parca, gen senzor de ABS stricat / murdar.
TiL
Verifica bine mufele.

Eu la Toyota am scos conectorul mare care intra pe blocul ala de face treaba ABS, ca sa nu mai intre ABS-ul.
Dar am ramas si fara vitezometru si altele cu ocazia aia, asa ca am pus conectorul la loc si am iar ABS wallbash.gif
bartro
Da, semnal de la senzor e si folosit pentru a calcula viteza. Cu care sa calculeaza distanta, consum, etc. Semnal e si folosit pentru control electronic de stabilitate si alte chestii de fite. Senzorul care se foloseste de obicei e de pe una din rotile de spate.
Daca nu merge, zici ca masina a luat o razna totala.
xox
Mai era un topic pe undeva cu aceeasi problema si era un senzor pe roata din stanga spate mort.

Si la un E46 a avut un amic aceeasi problema. Acum e dauna totala masina.
TiL
Toyota a mers ok cu conectorul ala scos... daca-mi afisa viteza o lasam asa, decuplata de la noutatile tehnologice.
bartro
QUOTE (TiL @ Oct 7 2010, 07:23 PM) *
Toyota a mers ok cu conectorul ala scos... daca-mi afisa viteza o lasam asa, decuplata de la noutatile tehnologice.

Incearca decuplare de doar 1 senzor.
TiL
Da, ma gandeam sa fac asta, ca sa afectez doar ABS-ul...
Zici ca face pe nebuna?
bartro
QUOTE (TiL @ Oct 7 2010, 07:49 PM) *
Zici ca face pe nebuna?

Bordul, daca nu merge senzor care e folosit si pentru alte lucruri pe langa ABS.
Cu celalti trebuie probat..
mada85
ms mult la toti o sa ma duc la cineva sa se uite pe la toti senzori care au legatura cu abs-u ar fii bine sa scap numai cu atat
TiL
verifica si conectorul/conectorii de care spuneam.
Ciupanezu
Senzorul de ABS/DSC de la roata stânga spate se ocupă şi cu măsurarea vitezei.
mada85
i-am facut o testare si trb schimbat abs-u dar si senzorul de la roata spate stanga
TiL
tot ABS-ul?
Poate ca eroarea era data doar din cauza senzorului.
bartro
QUOTE (TiL @ Oct 8 2010, 04:39 PM) *
tot ABS-ul?
Poate ca eroarea era data doar din cauza senzorului.

Si eu asa cred. As incerca intai numai cu senzorul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.