Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Zgomot ambreiaj....
BMWZone > BMW GENERAL > Intrebari si sfaturi despre BMW
Mihai_AMD
De cateva zile mi-a aparut un zgomot undeva pe la ambreiaj-cutie,,,
face cand e pedala apasata complet in podea,sau cand incep sa debraiez,la un anumit punct..apoi cand e spre sus si sus de tot e liniste..zgomotoul se aude ca ceva care harjaie,rotund,adica dupa cum se invarte motorul nu ca o bataie.
mentionez ca acum 2luni am pus disc si rulment presiune SKF noi,placa nu am schimbat-o insa era ok...
ce dracu sa aibe? huh.gif
05aBi
Vino la circ maine sa iei inelele si cu ocazia asta ne dam cu parerea la fata locului ... biggrin.gif
Mihai_AMD
CITAT(05aBi @ Sep 24 2010, 09:30 PM) *
Vino la circ maine sa iei inelele si cu ocazia asta ne dam cu parerea la fata locului ... biggrin.gif

off...am zis si pe topicul cu inelele,deja am planificat pt maine seara o plecare la sinaia,ramane pe sambata viit sa vin la circ biggrin.gif
Mihai_AMD
am fost azi la un mecanic exclusivist de bmw,de altfel cel care mi-a montat si ambreiajul si a zis ca e din cutie zgomotul,cica cutia are 2 rulmenti unul in fata unul in spate si cel din fata ar fi de vina,a mai aptit asta cu un urs acum ceva ani...
partea buna e ca am cutie de rezerva,partea naspa e ca e atata de muncaaaaaaa
Mihai_AMD
LATER EDIT:
daca tot schimb cutia,vreau sa schimb si bucsile alea mici care tin de jocul manetei,acu 3 ani cand am pus motoru cu cutia asta era maneta bata biggrin.gif si acum si-a mai facut joc acolo la timonerie,imi zice careva din poza de mai jos,care sunt reperele care tin de jocul manetei?
io'sŪ
CITAT(db85amd @ Sep 25 2010, 03:11 PM) *
am fost azi la un mecanic exclusivist de bmw,de altfel cel care mi-a montat si ambreiajul si a zis ca e din cutie zgomotul,cica cutia are 2 rulmenti unul in fata unul in spate si cel din fata ar fi de vina,a mai aptit asta cu un urs acum ceva ani...
partea buna e ca am cutie de rezerva,partea naspa e ca e atata de muncaaaaaaa

eu zic ca nu e de la rulmetul ala.. ar trebui sa faca mereu, din contra cand e apasat ambreiajul nu mai e forta pe acel rulmet.. oricum nu aflii pana nu dai cutia jos.
eu zic rulment de presiune.
Mihai_AMD
CITAT(io'sŪ @ Oct 5 2010, 11:26 PM) *
eu zic ca nu e de la rulmetul ala.. ar trebui sa faca mereu, din contra cand e apasat ambreiajul nu mai e forta pe acel rulmet.. oricum nu aflii pana nu dai cutia jos.
eu zic rulment de presiune.

rulment de presiune e nou,are cateva sute de km,e SKF
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.