Help - Search - Members - Calendar
Full Version: GPS - acum si in Romania?
BMWZone > BMW TEHNIC > Electronica / Navigatie / Audio / Video
cc_seat
Azi am vazut in magazinul unui prieten o dracovenie portabila marca Garmin. Cica e .....GPS portabil cu acoperire si in Ro :unibrow:
cautand pa net am gasit http://www.rqa.ro/road2005.html
florin83
tare curios sunt daca o sa dea cineva 7mil pe o harta a Romaniei, care defapt are detaliate decat cateva orase.. pe langa asta am impresia ca merge doar pe device-urile luate de la ei..
florin83
acum am vazut ca nu e nici routabila.. sad.gif

daca te pricepi, ai timp, rabdare si programele necesare poti sa ti-o faci si singur.. smile.gif
sixx
ROAD 2005 = harti (destul de detaliate, insa fara rutare) pentru device-uri Garmin. AFAIK sunt folosibile doar cu aplicatia Garmin Que, care insa poate fi "convinsa" (vorbim de PocketPC-uri) sa foloseasca si alte gps-uri (bluetooth/cable/etc). Inca n-am avut ocazia sa pun teoria in practica.
In alta ordine de idei, TomTom se pare ca va lansa prima harta rutabila pt toata europa de est, incluzand aici si Romania.
Rotti
QUOTE (florin83)
acum am vazut ca nu e nici routabila.. sad.gif

daca te pricepi, ai timp, rabdare si programele necesare poti sa ti-o faci si singur.. smile.gif
pai daca ti-o faci singur nu cred ca mai ai nevoie de ea smile.gif
florin83
Multumita lui Sixx am harta bucurestiului pt PocketPc smile.gif

Asta cu programul AeroMap. Este un program unguresc mai vechi. Este de prin 2002, de aici si grafica destul de invechita.
Are harta Bucurestiului (fara rutare), a Romaniei si inca ~20 de orase mai mari din Romania.
Pt Bucuresti e destul de detaliata, dar cel mai important.. e destul de bine calibrata.
Atasez cateva capturi cu harta..
florin83
a aparut si harta europei de est pt tomtom navigator 5, chiar daca nu e versiunea finala.. smile.gif
cristic
asta e un lucru bun

acum nu mai trebe decat sa ne luam navi
florin83
nu navi, ci un pocketpc si un gps receiver smile.gif
sixx
Si un card de minim 256MB smile.gif
florin83
QUOTE
Azi am vazut in magazinul unui prieten o dracovenie portabila marca Garmin. Cica e .....GPS portabil cu acoperire si in Ro  
cautand pa net am gasithttp://www.rqa.ro/road2005.html


QUOTE
ROAD 2005 = harti (destul de detaliate, insa fara rutare) pentru device-uri Garmin. AFAIK sunt folosibile doar cu aplicatia Garmin Que, care insa poate fi "convinsa" (vorbim de PocketPC-uri) sa foloseasca si alte gps-uri (bluetooth/cable/etc). Inca n-am avut ocazia sa pun teoria in practica.


are o grafica ROAD asta de iti vine sa-ti dai suturi in cap.. cred ca si eu daca desenam iesea ceva mai frumos.. Si hartile nu sunt destul de detaliate, stai linistit.. lipsesc multe stradute..

intre timp a aparut iGO..
trecand peste faptul ca pare o copie a tomtom-ului (parerea mea), mi se pare destul de bun.. are strazile la nivel de numar, ceea ce tomtom-ul nu are (ce-i drept e beta) tongue.gif
screenshot-uri
florin83
QUOTE (florin83)
intre timp a aparut iGO..
trecand peste faptul ca pare o copie a tomtom-ului (parerea mea), mi se pare destul de bun.. are strazile la nivel de numar, ceea ce tomtom-ul nu are (ce-i drept e beta) tongue.gif
screenshot-uri


intre timp am pus mana pe el.. e super!!
stie sensuri unice, (nu chiar toate tongue.gif), are majoritatea oraselor din romania la nivel de strada, unele la nivel de numar chiar..

poti sa faci ruta pana in iasi de ex, la o anumita strada, al un anumit nr..
florin83
a aparut harta europei de est de la Route 66 pt symbian smile.gif
Kane
Ma da un DVD de RO pt sistemele standard nu scot astia?
florin83
asta nu mai stiu..sad.gif
florin83
a aparut (de ceva timp) si harta romaniei pt cei cu telefoane cu Symbian, dar din pacate decat bucurestiul si brasovul sunt detaliate..

va mai trebuie un gps receiver si v-ati facut cu navigatie smile.gif

route66 pt symbian

route66 pt UIQ (Sony Ericsson P800/P910i)
n3o
am auzit k ultima versiune 2006 a lui igo are si radarele trecute :dis:
florin83
da, dar cam degeaba ca n-are Poi warner (adica sa te avertizeze cu o anumita distanta de punctul ala)..
oricum alea le puteai pune si in 2005, nu-i mare lucru. trebuie doar sa te duci langa camere si sa salvezi coordonatele biggrin.gif
n3o
nu poti sa ii setezi un drum cu mai multe opriri tongue.gif pe la fiecare radar laugh.gif k banuiesc k treb sa zica ceva
Bogdan82
Stie cineva daca a aparut DVD or CD cu harta Romaniei pt navigatie ?
n3o
eu asa am auzit si este dvd
Andreea
vreau sa cumpar un PDA cu GPS incorporat, stiu ca sunt mult mai performante cele dedicate dar nu ma pot plimba cu el in buzunar smile.gif

ce-mi recomndati?
sixx
pda iPAQ hx4700 + gps Haicom HI-303 pe CF.
Intra in buzunar.. pe probate smile.gif
Tytus
Am mioA701 si sunt super multumit wub.gif .Este complet: GPS PDA TEL. Are antena GPS incorporata.
Incape in buzunar de fata biggrin.gif pe probate
http://www.gsmarena.com/mitac_mio_a701-1261.php
http://www.mio-tech.be/products/GPS_PDA_Phone/a701/a701.html
florin83
banuiesc ca fara telefon.. atunci recomand cele mai vandute pda-uri cu gps incorporat de la noi : Asus A636 sau Fujitsu Siemens Loox N520

Asus-ul are in plus fata de Fujitsu Siemens bateria mai tare, bluetooth si procesor mai puternic (400mhz fata de 312mhz)
Siemensul are design mult mai frumos, antena gps e integrata, Usb host (se pot conecta la el diverse deviceuri pe usb), greutate mai scazuta.

later edit: sixx&tytus, nu cred ca are de gand sa dea ~22mil pe hp 4700 (cu tot cu gps) sau tot cam atat pe mio..
Doar pt gps alea puse de mine sunt cele mai bune alegeri..

si mai later edit: de asta ce zici? bine, ca e la pret comparabil cu un pocketpc, pe care poti face si altele in afara de navigatie..
Andreea
Myguide PNA nu e dedicat?

fara telefon, la partea asta sunt super multumita cu ce am (W800i) smile.gif

HP iPAQ hx4700 n-are GPS incorporat (?), banuiesc ca ai GPS prin Bluetooth
florin83
myguide e dedicat, da.. poti sa mai vezi pe el filme, muzica si poze in afara de navigatie.

hp ipaq hx4700 , (cum am eu si sixx biggrin.gif) nu are gps..

se poate pune gps pe bluetooth sau pe slotul de card CF
adica asa:
Andreea
un Asus N35 este o alegere buna?
florin83
poate Acer N35..

eu as merge totusi pe fujitsu siemens sau asus ca nu e mare diferenta de pret..
Andreea
Fujitsu Siemens Loox N520 e chiar ieftin thumbup.gif oare e lent?
florin83
pt navigatie in nici un caz.. o sa observi procesorul mai slab cand deschizi multe programde deodata..
eu am testat igo pe un pda (qtek 9100) cu procesor la 200mhz si mergea ok..
Mihai
Poate cineva sa puncteze facilitatile principale de avut in vedere la achizitionarea unui gps? Adica ce e obligatoriu sa aibe ca sa nu regreti ca l-ai luat.
florin83
te referi la achizitionarea unui gps receiver sau a tot "sistemului" ?
Darren
QUOTE (Mihai @ Oct 19 2006, 10:58 PM) *
Poate cineva sa puncteze facilitatile principale de avut in vedere la achizitionarea unui gps? Adica ce e obligatoriu sa aibe ca sa nu regreti ca l-ai luat.

Depinde ce vrei tu sa faci cu respectivul device.
Daca principalul scop la care vrei sa-l folosesti este navigatia, atunci cauta un device care sta foarte bine cu:
- receptia semnalului. De preferat ultima generatie de receptor GPS. Eu m-am oprit la SIRF 3. (Un receptor slab va pierde semnalul in orasele aglomerate, cu cladiri inalte, sau va avea o scadere de precizie astfel incat sa te arate pe alta strada decat esti.)
- flexibilitatea de a instala diverse aplicatii de navigatie (fiecare are plusuri si minusuri)
- capacitatea memoriei (interne sau externe) pentru a avea cat mai multe (sau detaliate) harti disponibile.
- flexibilitatea de a adauga accesorii relativ ieftine si usor de gasit (antena externa pt auto, suport de prindere in bord pentru masina ta - macar cu partea de alimentare integrata, interfata pentru instalatia audio a masinii, etc.)
- ecranul sa nu reflecte lumina (este neplacut sa fii imbracat in ceva deschis la culoare, sa bata soarele pe tine, si sa vezi pe ecran cum esti imbracat in loc sa vezi pe unde trebuie sa mergi)
- sonorul device-ului sa fie la un nivel cat se poate de ridicat (astfel sa-l auzi in masina - depinde de masina, conversatiile pasagerilor, muzica)
Gasesti mai multe info aici:
Link 1
Link 2

Daca vrei sa-ti iei o struto-camila de genul: PocketPC cu GPS, Wi-Fi, Bluetooth, GSM+GPRS, atunci macar vei avea multumirea ca tii dupa tine un sigur aparat care iti serveste la mult mai multe scopuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.