Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Inlocuitori accesibili pt piese/componente originale
BMWZone > BMW GENERAL > Intrebari si sfaturi despre BMW
Shark
Am deschis topicul asta pentru ca de multe ori avem nevoie sa schimbam anumite piese sau componente care pur si simplu sunt extrem de scumpe in versiune OEM. Si nu ma refer aici la componente motor sau suspensie/bucse/etc ci la tot felul de nimicuri enervante si greu de gasit. De multe ori insa exista posibilitatea de a inlocui acele repere cu altele compatibile, dar care nu au nici o legatura cu masinile, sau macar cu BMWurile. Stiu ca unii dintre voi au multa experienta cu BMW, mai ales anumite modele mai vechi si opiniile lor s-ar putea dovedi de nepretuit.
Iata la ce ma refer:

- vopseaua originala Titansibler (foarte populara la BMW) este extrem de apropiata de vopseaua la spray Dupli-Color argintiu iridium pt Dacia. In felul asta, elementele de caroserie mici se pot vopsi fara cheltuieli mari, fara vopsea facuta la culoare pe calculator, etc. Eu am vopsit la E38 o bucata din plasticul de pe spate (cel de sub numar) si nu se vede nici o modificare fata de restul nici macar in bataia directa a soarelui.

- orice furtun de presiune de benzina (ma refer chiar la cele cu insertie textila) se pot inlocui cu un furtun de presiune pentru gaz. De obicei acesta are camasa dubla, grosime sanatoasa, are insertie textila si partea exterioara are si protectie UV (In Iasi de ex se gaseste la magazinul Ferocris pacurari, este galben pe exterior si costa cam 3-5 lei metrul. La E30 am inlocuit cu succes cele 2 bucatele de furtun de presiune care intra in rampa si care costa 10 eur pe original).

- cand asamblati orice conducta de cauciuc pe un conector de metal (valabi mai ales pentru condructele sistemului de racire) pudrati din belsug cu talc partea care va veni in contact cu metalul. Cand o veti scoate chiar peste 10 ani va iesi extrem de usor pt ca talcul impiedica celebra vulcanizare a cauciucului pe metal. Talc se gaseste la pret modest la Practiker, raionul auto (un flacon din plastic alb de forma triunghiulara)

- conductele de cauciuc pentru lichidul de racire la E30 (cele groase) sunt aproape la fel (la diametru si in oarecare masura si la unghiul cotului din mijloc) cu cele de VW golf II 1.6 (care aparent se gasesc noi noute pe aproape toate drumurile)

- daca va ingheata lamele de la stergator iarna pe parbriz, puteti turna peste ele din belsug alcool. Se vor desprinde destul de repede. In oarecare masura figura merge si cu chederele de la usi si cu yalele de la portiere/portbagaj. Atentie insa la alcoolul tehnic (cel mov) ca poate ataca vopseaua.

Cam asta am observat eu pana acum.

La randul meu am cateva intrebari:

- cu ce as putea inlocui buretele din diverse locuri (care la E30 este intr-un hal mare de degradare)? Ma refer mai ales la buretele de pe flapurile sistemlui de ventilatie, cel care le etanseaza (si care acum se desprinde in bucatele mici si negre cand dau drumul la aer si imi intra in ochi!) De asemeni as vrea sa inlocuiesc si termoizolatia de pe interiorul capotei care vad ca e facuta dintr-un burete mai dens, probabil si ignifug.

- as vrea sa inlocuiesc mocheta (cea originala are si izolatie lipita pe spate) cu alta mult mai buna, mai curata si fara gauri, dar care nu are izolatie. Din ce as putea turna izolatia? Un amic mi-a spus de niste spuma poliuretanica (dar moale, nu din aia expandabila pentru constructii, nu mai stiu cum se numeste) dar nu stiu unde as putea gasi.
Ciupanezu
QUOTE (Shark @ Jan 31 2010, 11:46 PM) *
- vopseaua originala Titansibler (foarte populara la BMW) este extrem de apropiata de vopseaua la spray Dupli-Color argintiu iridium pt Dacia. In felul asta, elementele de caroserie mici se pot vopsi fara cheltuieli mari, fara vopsea facuta la culoare pe calculator, etc. Eu am vopsit la E38 o bucata din plasticul de pe spate (cel de sub numar) si nu se vede nici o modificare fata de restul nici macar in bataia directa a soarelui.

- orice furtun de presiune de benzina (ma refer chiar la cele cu insertie textila) se pot inlocui cu un furtun de presiune pentru gaz. De obicei acesta are camasa dubla, grosime sanatoasa, are insertie textila si partea exterioara are si protectie UV (In Iasi de ex se gaseste la magazinul Ferocris pacurari, este galben pe exterior si costa cam 3-5 lei metrul. La E30 am inlocuit cu succes cele 2 bucatele de furtun de presiune care intra in rampa si care costa 10 eur pe original).


La spray nu poţi obţine aceleaşi rezultate pe care un vopsitor le obţine cu aerograful sau pistolul.

Se pot vopsi doar elemente foarte mici, de exemplu eu am vopsit mânerele interioare, plafonierele şi plafonul, le-am făcut negre.

Dacă tot costă 10 €, cred că e mai bine să iei pe original.
Poate e doar o chestie psihică, însă mă simt mai liniştit dupa ce am montat o piesă de calitate.
Shark
Evident ca la spray vopsesc doar elemente mici, am zis si mai sus, n-ai citit prea atent. Nici nu se pune problema sa vopsesti o capota sau o aripa. Dar tocmai la elementele mici e mai dificil, vopsitorul face mutre ca e o comanda prea mica, castiga prea putin, nu poate face decat cantitatea minima X de vopsea pe care o platesti tot tu, te amana pana la calendele grecesti, etc. Asta era ideea.

Iar cu 10 eur as putea lua o multime de mufe/clame/piese mici pe original in loc de 2 bucati de 5cm de cauciuc. Si in plus n-ai idee ce bun calitativ poate fi un tub pt gaz facut pe bune "dupa normativele de securitate". Cei care ma cunosc stiu ca nu imi bat joc de nici una din masinile mele si mai ales ca nu le repar cu sarme din garduri. Asa ca ideea de furtun de de gaz nu e expresia unei saracii lucii tipic romanesti si nici a unor solutii de taran pentru defectiunile masinilor (pt cei care NU ma cunosc biggrin.gif )
Ciupanezu
Eu n-am zis că nu bagi bani în maşină sau ceva de genul ăsta.

smile.gif
edutxu
eugene12, am inteles ca a pus sub mocheta "neopren", e un material folosit la costumele de scafandru si a zis ca e foarte multumit de alegere...
.............si e normal sa pui o piesa din asta marunta si ieftina de alta natie daca gasesti si se potriveste. si apropo de ce ai folosit tu, sutn sigur ca la gaz e mai mare presiunea decat in rampa de injctoare. insa..sigur o sa tuseasca ursul la deal stiind ca l ai vitregit si l ai injosit cu un furtun de gaz made in romania la la la smile.gif)
xox
La cerce acu' o saptamana n-a tusit, m-a panicat chiar putin laugh.gif Si e si ascutitoare cum le zici tu, cu motor de 1.6 tongue.gif
Ciupanezu
QUOTE (edutxu @ Feb 2 2010, 12:11 AM) *
sutn sigur ca la gaz e mai mare presiunea decat in rampa de injctoare. insa..sigur o sa tuseasca ursul la deal stiind ca l ai vitregit si l ai injosit cu un furtun de gaz made in romania la la la smile.gif )


N-aş fi aşa sigur.

Eu merg pe ideea că este mai bine să foloseşti piese de calitate fără să faci improvizaţii încât să poţi sta liniştit, să nu te trezeşti cine ştie unde cu probleme tehnice.
Astfel gândesc eu, nu este treaba ta să-ţi spui părerea despre mentalitatea mea.
Shark
QUOTE (edutxu @ Feb 2 2010, 12:11 AM) *
eugene12, am inteles ca a pus sub mocheta "neopren", e un material folosit la costumele de scafandru si a zis ca e foarte multumit de alegere...


Atunci ar putea sa ne dea eugene12 mai multe detalii pls? Cum arata neoprenul asta? Ca o panza asa? Ce proprietati are si unde gasesc?

QUOTE (Ciupanezu @ Feb 2 2010, 12:06 PM) *
N-aş fi aşa sigur.

In privinta furtunlui de gaz, ca vad ca asta ridica multe polemici, am gandit asa: rebulatorul de presiune de la E30 permite aprox 3bar in rampa, pompa de capul ei baga maxim 6 bar. Eu m-am jucat de multe ori cu furtun din asta montat la compresor (8bar) si n-a avut nici o problema. L-am folosit chiar si la instalatia mea impovizata de curatat injectoare. Abia cand am vazut ca merge asa de bine si este asa de rezistent am pus si pe masina. Oricum, il am cam de 2 ani. La vara proababil ca voi demonta din nou rampa sa curat injectoarele asa ca va pot spune exact in ce stadiu il gasesc.

Eu inca mai am o problema cu buretele ala... Unde naiba pot gasi niste foi subtiri de burete. Am vazut ca cel original are cam 3-4 mm grosime. (Nici nu se pune problema sa iau unul mai gros si sa-l tai, este imposibil, am incercat).
TiL
Pe la ambalajele de componente PC?
Cel putin inainte veneau pe niste foi subtiri de burete. Problema-i ca iti trebuie un anumit burete mai moale si flexibil, cred.
evildeath
sunt o groaza de produse pentru antifonarea podelei pe net si la preturi mai mult decat accesibile. era un baiat care avea site-ul secondskinaudio.ro parca si aduce foarte multe
edutxu
nu stiu de ce burete vorbesti ca n am e30...inca tongue.gif
dar vezi ca este burete din ala de pus sub parchet
si gasesti cam orice dimensiune
se decupeaza ft usor
eu ma pus intre portiere si fetele de poritera
si se aude ft infundat rolleyes.gif
shapte
neopren-ul stiam ca il folosesc cei care se duc cu cortu si pun un burte pe jos......de gasit se gaseste prin orice supermarket cu chestii pt campare
05aBi
Saltea aerobic
-material: 100% polietilena
-dimensiuni: 90 x 50 x 0,8 cm
Pret 10 lei.
bartro
Nu mi se pare o idea foarte buna sa pui pe podea materiale care nu 'respir'. Mai intre apa in masina, daca sa strange intre materiale de antifonare si tabla, tabla pierde..
comisaru
Eu am curatat toate bucatile alea de antifon care sunt puse din fabrica pe podea, am grunduit-o, si i-am pus mocheta inapoi fara a mai lipi nimic in locul lor. Din experienta cu vechiul urs, am vazut ca aceste petice se dezlipesc prin unele locuri, patrunde apoi umezeala si te alegi mai apoi cu rugina; si-apoi buretele mochetei izoleaza fonic suficient de bine.
Shark
Mda, contraindicatia pentru materialele hidroizolante e clara... Hmmm.... Nu prea stiu ce sa fac. Cred ca cel mai bine ar fi sa astept pana la vara cand am de gand sa scot mocheta de tot si sa vad intai in ce stare e tabla...
Daca gasesc pe undeva rugina, stiti o rezolvare mai buna decat: perie de sarma+solutie din aia de conversie a ruginei in metal negru+spray cu zinc+antifon?
TiL
afla si cum a ajuns apa acolo si vezi sa nu mai ajunga
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.