Help - Search - Members - Calendar
Full Version: problema faruri
BMWZone > BMW GENERAL > Intrebari si sfaturi despre BMW
florin_sacanu
va intreb de ce imi tot aburesc farurile inainte de a le desface nu imi abureau dar dupa ce le-am desfacut k mi-am pus neoane engel eyse imi tot aburesc?????
TiL
pentru ca nu mai sunt inchise etans wink.gif
Mihai_AMD
CITAT(florin_sacanu @ Jan 23 2010, 10:07 PM) *
va intreb de ce imi tot aburesc farurile inainte de a le desface nu imi abureau dar dupa ce le-am desfacut k mi-am pus neoane engel eyse imi tot aburesc?????

si eu am patit la fel dupa ce am pus angel eyes...am siliconat din nou marginea geamului si nu mai sunt probmele de atunci cu aburirea...

ciudat e,ca am mers cca 2saptamani fara bec de pozitie,l-am scos ca era ar si scos a ramas,de ce nu se mai aburea,ca vb aia,era ditai gaura libera unde era bagat becu,fatza de "firu de aer" care intra pe lg geam pana sa il siliconez bine........
lucian
QUOTE (db85amd @ Jan 24 2010, 02:26 AM) *
si eu am patit la fel dupa ce am pus angel eyes...am siliconat din nou marginea geamului si nu mai sunt probmele de atunci cu aburirea...

ciudat e,ca am mers cca 2saptamani fara bec de pozitie,l-am scos ca era ar si scos a ramas,de ce nu se mai aburea,ca vb aia,era ditai gaura libera unde era bagat becu,fatza de "firu de aer" care intra pe lg geam pana sa il siliconez bine........

pai e simplu. gaura aia mare aerisea farul pe interior si nu mai exista dif. de temperatura care sa faca condens.
Ciupanezu
QUOTE (TiL @ Jan 24 2010, 12:35 AM) *
pentru ca nu mai sunt inchise etans wink.gif


Farurile nu sunt īnchise etanş, īn spate au nişte mici tuburi pe unde "respiră".
Mihai_AMD
mda...posibil si asta,,,
concret,am vazut la niste semnale de e32 de fatza,ca au niste tuburi mici,cum zice ciupanezu,pe acolo inseamna ca respira
asadar,in cazul initiatorului topicului,se pare ca a etansat prea bine farul/probabil astupat gurile alea mici de aerisire?!....sa ne zica el dupa ce rezolva
TiL
farurile transpira pentru ca intra apa in ele.
Apa nu are cum sa patrunda prin spatele farului (sau e foarte improbabil sa intre apa pe acolo). Intra prin fata, mai ales cand mergi cu viteza in ploaie. Si la spalatorie.
Ciupanezu
Se pot aburi şi dacă acele tuburi sunt īnfundate.
roby_m
aratati-mi si mie unde sunt acele tuburi de ventilatie.
Ciupanezu
Īn partea din spate a farurilor, sunt nişte mici tuburi din cauciuc.
xox
La E46 si semnalizarea are tuburile acelea de ventilatie. Cred ca si E36 le are.

Daca te uiti atent ai sa vezi in partea de sus a farului, intre soclurile de lumini o prelungire mica in capatul careia e un tub de cauciuc cu cot. Ei, cotul ala e orientat in jos, tocmai ca sa nu intre apa accidental in el. E micut, e usor sa nu-l vezi.



In poza asta il vezi usor daca te uiti sub semnul din dreapta cu pericol de electrocutare. Arata ca un dop in poza, dar cum ziceam are un cot. Normal sunt doua, mai este o gura de aerisire dar in poza asta gura cealalta n-are cauciucul respectiv. O vezi usor, e in partea stanga.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.