Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fisura radiator
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 3 > E36
horicaalin
am o fisura in radiator si nu stiu cu ce sa o lipesc.mi-a zis cineva ca daca bag solutie pt lipit radiatoare,s-ar putea sa imi infunde nu stiu ce pe acolo si sa nu mai mearga caldura.stie cineva daca e adevarat?
316i
Nu baga prostie d-aia care se baga in circuitul de apa. Cel mai bine il lipesti cu poxilina. Te tine o viata. smile.gif
Shark
S-ar putea sa nu merga figura cu poxilina. horicaalin vad ca are in semnatura E36 1,6 101cp, banuiesc M40. Asadar daca fisura este intre vasul de expansiune din plastic si partea metalica a radiatorului, atunci nu va tine niciodata. Am avut si eu problema asta, am incercat 100.000 soluţii (primele au fost poxipol si apoi poxilina) dar probabil ca cele doua materiale au coeficienti de dilatare atat de diferiti, incat fragmenteaza imediat lipitura si dupa 1-2 zile incepe sa picure din nou.
Doar daca e fisura in metal va tine.
horicaalin
QUOTE (Shark @ Oct 27 2009, 06:06 PM) *
S-ar putea sa nu merga figura cu poxilina. horicaalin vad ca are in semnatura E36 1,6 101cp, banuiesc M40. Asadar daca fisura este intre vasul de expansiune din plastic si partea metalica a radiatorului, atunci nu va tine niciodata. Am avut si eu problema asta, am incercat 100.000 soluţii (primele au fost poxipol si apoi poxilina) dar probabil ca cele doua materiale au coeficienti de dilatare atat de diferiti, incat fragmenteaza imediat lipitura si dupa 1-2 zile incepe sa picure din nou.
Doar daca e fisura in metal va tine.





si nici cu solutie de bagat in radiator ,oare nu merge?
tomado e28 owner
La mine a fost tot o problema de tipul asta. Umezea in cateva locuri radiatorul. Am turnat continutul unui recipient mic ce continea ceva bilute gri si de a doua zi n-am mai completat apa. Au trecut aproape 2 ani de atunci smile.gif Din PECO am luat produsul. Mentionez ca nu aveam vreo fisura mare si nu pierdea mult.
INTERCEPTOR
am bagat si eu puf in masina mea
s a oprit scurgerea
insa era ceva minuscul
se umezea si mai si pica cateodata 3 ani ...
insa la el daca e fisura la sudat ..cel mai bine
horicaalin
pai nici la mine nu curge nu stiu cat de tare.doi trei picuri si numai in timpul mersului,dupa ce deschide termostatul.cand sta pe loc,nu am treaba.
INTERCEPTOR
curge pe la vas?
daca e garnitura
sau curge pe la elementi
horicaalin
din cate am vazut eu,e pe la elementul de jos.doar acolo este umed.nu pare sa fie la imbinatura cu vasul.
edutxu
QUOTE (Shark @ Oct 27 2009, 06:06 PM) *
S-ar putea sa nu merga figura cu poxilina. horicaalin vad ca are in semnatura E36 1,6 101cp, banuiesc M40. Asadar daca fisura este intre vasul de expansiune din plastic si partea metalica a radiatorului, atunci nu va tine niciodata. Am avut si eu problema asta, am incercat 100.000 soluţii (primele au fost poxipol si apoi poxilina) dar probabil ca cele doua materiale au coeficienti de dilatare atat de diferiti, incat fragmenteaza imediat lipitura si dupa 1-2 zile incepe sa picure din nou.
Doar daca e fisura in metal va tine.

ai pus ceva in poxipol ca sa l armezi? tongue.gif
singur nu tine....trebuie armat...., iar daca pui poxipol si crapa...nu mai poti curata suprafata
incearca cu poxipol armat cu fibra de sticla. trebuie sa te misti repede
the_rifle
QUOTE (316i @ Oct 27 2009, 08:52 AM) *
Nu baga prostie d-aia care se baga in circuitul de apa. Cel mai bine il lipesti cu poxilina. Te tine o viata. smile.gif



Gresit ! Poxipol nu poxilina ! Poxilina se inmoaie... Si nu e bun poxipolul transparent ci cel gri. Intra-devar... dupa aia te tine o viatza...
Iar solutia aia de se pune in radiator ce seamana cu nisipul e foarte buna daca ti se intampla necazul pe drum doar ca nu trebuie baga mai mult de doua linguri...
Pot garanta metoda daca e intrerupt circuitul de aluminiu nu vorbesc de vasul de expansiune pt ca acolo n-am avut probleme...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.