Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am sansa sa nimeresc aripa la culoare din dezmembrari?
BMWZone > DIVERSE > Off-topic
sebaa
Aripa stanga fata este un pic atinsa la masina mea. Acest lucru ma cam sacaie de ceva vreme cand urc in masina. Desi functionalitatea masinii nu a fost afectata cu nimic si siguranta mea sau altora nu este in pericol, ma enerveaza sa vad aripa aia asa.
Am tot sunat pe la dezmembrari si am gasit o aripa stanga fata albastra pentru modelul meu. Din moment ce a existat o singura nuanta de albastru pentru modelul asta, inseamna ca a fost aceeasi vopsea.
Problema e ca masina mea a fost revopsita in 2000 la reprezentanta, dupa cod..etc, ca la carte.
Acuma sa caut dupa o masina din 2000 sau ce sa fac sa nimeresc o aripa similara.

Mentionez ca vreau sa evit vopsitul unei aripi, ca este deja evident ca nu voi nimeri aceeasi nuanta cu caroseria, iar o revopsire completa nici nu ma gandesc sa fac.
De asemenea, ies mult mai ieftin cu o aripa deja vopsita.

Ma gandeam sa spal bine de tot masina si sa spal aripa aia inainte sa o cumpar si sa le compar pe amandoua langa masina. Mi se pare cea mai buna metoda. Voi ce credeti?

Daca dau un polish pe toata caroseria dupa aia, se mai observa vreo discrepanta?
Am sanse reale sa se pupe la culoare?
Ciupanezu
Dacă vopseşti aripa cu vopsea de calitate şi pe codul original al maşinii, nu vor exista diferenţe de culoare.

Poate doar în cazul în care restul vopselei de pe maşină este foarte mătuită.
Adys_m1986
Poti revopsi fara probleme aripa atata timp cat iei vopseaua dupa cod,eventul te poti duce si cu un reper atunci cand ti o prepara:capacul de la rezervor de exemplu.Si ca sa nu se vada diferenta de imbatranire a vopselei da i un polish la restul masinii astfel va aparea ca noua si nu se va remarca nici o diferenta! Asta cu nuanta vopselei depinde foarte mult de unde iei vopseaua.....
TiL
Din ce am mai vazut pe la televizor, daca pui alta aripa de alta culoare ai mari sanse sa se pupe bine. Cel mult mai trebuie polisata toata masina apoi.
Dar ai gasit la dezmembrari una neatinsa, fara zgaraieturi?
sebaa
a mea e atinsa ca si cum i-ai trage un ciocan de cateva ori de langa far.
presupun ca e buna, nu am vazut-o inca
ideea e ca eu nu vreau sa vopsesc nici aripa, nici toata masina, ci doar sa pun o aripa de aceeasi culoare pe masina

masina mea a fost vopsita la reprezentanta, deci atata timp cat masina donatoare nu a fost revopsita pe undeva nu ar trebui sa fie probleme.

am obtinut raspunsul pe care il cautam deci- pot sa pun si dau un polish dupa
cat costa un polish calumea in bucuresti?
INTERCEPTOR
unu ca lumea de la 200 in sus...expert detaililg mi a facut mie la interceptor acum 3 ani . si s super multumit

pe linia lu 41 spre militari pe unde e si reprezentanta ford
alexutzu
tu zici acolo la expert detailing

am un prieten la o reprezentanta skoda care are un pachet gold la 450 lei ce include pe langa polish
curatare suprafete vopsite, curatare jante si anvelope, curatare ornamente exterior
aplicare protectie vopsea (ceara lichida), curatare si dressing motor, polish standard
tratament anvelope, reconditionare stopuri + faruri (plastic)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.