Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Blue
BMWZone > COMUNITATEA BMWZONE.RO > Masina mea
xox
Nu mi-a venit pe loc alt nume sa dau la topic, asa ca se cheama Blue.

Dupa 3xE30 a venit momentul unui "mic" upgrade tehnologic. Adica un E46 laugh.gif

2000 E46 M43TUB19 105 cai. E la fel cu a lui Sorin si Cristi, doar ca are mai putine optiuni. Si culoare mai frumoasa tongue.gif Inca n-am stat s-o caut sa vad exact ce are standard si ce e optional, cert e ca am incalzire in scaune. In rest totul e standard cred, scaune normale si volanul simplu, nu cel in 3 spite. Nici proiectoare nu am dar nu simt nevoia.

In rest nu mai stiu ce sa zic de ea, decat ca sunt zuper multumit. Zilele astea vad ce mai schimb si ce mai bibilesc la ea sa fie cat mai ok.

Si cateva poze de anul trecut cand a intrat in tara (singurul lucru schimbat e o lovitura mica in portbagaj, trebuie sa-l fac si sa-l revopsesc) - scuze pentru marimea pozelor, am sa fac si unele mai noi si mai mici:
316i
Ai climatronic, ai scaune incalzite, e suficient. Buna alegere! S-o stapanesti sanatos si la multi kilometri! smile.gif
florin83
Jante ca ale mele! smile.gif

SA o stapanesti sanatos si fara incidente!
81DMC77
Sa o stapanesti sanatos!!! Frumoasa culoarea smile.gif
htc-u
Sa o stapanesti sanatos si punei niste jante .
Ionut
Bravo, sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea...
xox
Multumesc frumos.

Am inceput sa ma ingrijesc de ea, i-am completat ulei azi ca era aproape de minim, 5W30 BMW. Am facut comanda si de piese, rulmenti, bucse, etc. Amortizoare trebuie sa mai caut. Dupa-masa are programare la elevator si la diagnoza, poate reusesc sa-mi activez si airbag-urile ca stau cu martorul aprins in bord, semn ca nu vor sa functioneze.



A, si jantele nu le schimb, astea sunt ideale pentru gropile de aici (si nici nu-s urate) tongue.gif
81DMC77
Sa ai grija cine si cum iti reseteaza airbag-urile, ca saptamana trecuta am vazut airbag-uri puscate in urma incercarii de resetare, tot la E46. Bafta!!!!
Ionut
Fa-i o revizie calumea, daca tot te apuci de ea....schimba uleiul, toate filtrele, lichidul de servo, lichidul de frana, verifica placutele si discurile de frana, vezi as aiba freon si sa functioneze ok climatronicul, dute fa-i o directie, echilibreaza cauciucurile...pune-o pe tester vezi ce e cu airbagurile, bag-o la o spalatorie sa o curete cum trebuie etc...
Peter Pan
foarte frumoasa.Felicitari.So...care este prima impresie dupa atatia ursi?biggrin.gif
Shark
Mai Tudor! Daca nici acum nu pui de-o intalnire, ne suparam cu totii! biggrin.gif
S-o stapanesti cu placere si fara incidente zeci de mii de km!
INTERCEPTOR
bravo,...e un pas bun..
hai sa te incalt cu jante pe 17 repede:PP

sa o stapanaesti sanatos si ai grija sa nu incurci comenzile pe la bord....ca fata de urs......ai ceva butoane in plus
io'sŪ
bravo, s-o stapanesti sanatos
xox
laugh.gif Nu se compara cu ursii. Desi amortizoarele varza pe spate combinate cu gumele chele si ploaia din seara asta mi-au dat putin emotii tongue.gif Recunosc in urs aveam un feedback diferit, simteam foarte bine soseaua. In E46 parca plutesc peste strada. Uneori nu chiar in sensul bun, dar se rezolva pana luni. Una peste alta, apreciez comfortul sporit mai mult decat regret feeling-ul strazii.

Facem si o intalnire, a trecut prea multa vreme de cand nu s-au mai intalnit maniacii.

Florine, repede mai vrei sa ma incalti tongue.gif Vorbim.

Ema, multumesc de urare. Oare nu merge compresor si pe M43? tongue.gif

io'sŪ
nu vad de ce nu ar merge insa cred ca , costurile sunt prea mari pt rezultatul final sad.gif
mai bine o lasi asa si cand te apuca pandaliile o vinzi si iei ceva mai puternic.....
316i
QUOTE (xox @ May 29 2009, 01:27 AM) *
Oare nu merge compresor si pe M43? tongue.gif

S-a mai facut si au iesit 160 de cai masurati.
Sorin
felicitari
si sa ai grija de ea ... pastreaza jantele ca momentan sunt bune pentru Iasi:(
vezi ca fata de urs are alt comportament la limita iar daca caucioacele nu sunt bune te pune de-a latul instant chiar daca are 100 si ceva de cai

cati Km are de vrei rulmenti?
Tytus
Felicitari si sa o stapanesti sanatos! BMW e30 Cabrio.gif
Chiar reusita culoarea albastru deschis!
Cum este confortul fata de urs?
CRM112
felicitari pt. micuţă! sa ai numai note bune la scoala de la ea ! biggrin.gif
TiL
S-o stapanesti sanatos! drinks.gif Frumoasa culoare.
xox
Miercuri a fost o mini-intalnire semi-spontana cu Sorin si Iulian, cu ocazia careia masina a trecut printr-o diagnoza. Se vede in poze ce a iesit, nu mai zic de cate hohote de ras a starnit laugh.gif

Am aflat oricum una si alta despre masina dar prioritatile raman la partea mecanica. Apoi primul lucru o sa fie schimbat sonda lambda inainte de cat.

Si acu poze: Si multumesc inca o data lui Sorin pentru ajutor lnr (1).gif . Si lui Nicu (am retinut bine?) care cred ca poate sa mearga si pe apa si sa transforme uleiul in benzina din cand in cand laugh.gif
xox
Pierd benzin ca la balamuc sad.gif Ori pe la retur, ori consum 16%. Mi-e groaza ca tre' sa-i dau jos iar admisia si nu am timp dimineata iar seara nici atat... I-am rezolvat un set de probleme, acum asta. I-am pus azi de 50ron sa ma misc putin si acum sunt iar pe linia de sfert. wallbash.gif
xox
De vreo saptamana credeam ca pierd ulei. Am dus-o ieri in service, cica e lichid de servo. I-au dat jos scutul si caseta de directie musteste de lichid d'ala rosu.

Ce sa fac? In vasul de servo, lichidul e pe minim. Schimb caseta sau caut pe unde curge? Idei?
brown.shark
tii vasul mereu la max cu lichid ca sa nu mearga pe uscat caseta / pompa, cauti cat mai urgent o casta buna sa o poti inlocui, o repari pe asta. de cand ma stiu am incercat sa aduc o caseta de rezerva la o masina S-H importata. daca ai masina peste 5 ani veche e normal sa ai o caseta de rezerva acasa daca stii ce-i aia masina.
xox
Aveam la urs caseta pe balcon ca sa pot inlocui oricand, la e46 nu m-am gandit ca-i nevoie dar nici n-am luat in calcul accidentul. Cine stie ce s-a rupt pe acolo.

Poate o garnitura sau un colier? De reconditionat caseta nu cred ca am unde in iasi sad.gif
adi.dima
vezi ca ai un PM de la mine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.