Help - Search - Members - Calendar
Full Version: nu se incuie usile din prima
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 5 > E34
InoX
Problema este ca atunci cand incui masina (centralizare), se incuie, se descuie si apoi trebuie sa ma incui inca o data. Problema a aparut de cand am scos usa ptr vopsire. Acum am pus alarma si face la fel (normal), trebuie sa incui, sa descui si sa incui din nou. Electricianul s-a dat peste cap si nu a gasit buba. Are cineva vreo idee in afara de verificat sigurantele si senzorul de usa inchisa/deschisa?
Darren
Eu as banui senzorul de usa, dar ala ti-ar tine aprinsa si plafoniera. Ce usa ai demontat? Din fata? Daca da, si usa are butuc pentru incuiat/descuiat cu cheia, atunci in ea exista si 2 micro-switch-uri care comanda inchiderea si deschiderea celorlalte usi. Micro-switch-urile pot fi in butuc, sau in actuatorul inchiderii centralizate din acea usa. Numara firele care intra in actuator si vezi daca sunt mai mult de 3 (sa nu numeri si firele care duc la incalzirea butucului sau la senzorul de usa deschisa).
InoX
senzorii de usa sunt toti functionali. Am schimbat usa din fata, dreapta, ptr ca avea rugina. De atunci este problema. Chestia e ca am montat inapoi incuietoarea originala si imi face la fel, ma gandesc ca e posibil sa se fi stricat ceva dar nu imi dau seama ce. Saptamana viitoare sunt programat la cineva care a zis ca e posibil sa fie de la butuc. Butucul nu mai este cel original ca nu se mai potrivea.
Darren
Daca descui cu cheia usa din dreapta, se descuie toata masina? Si invers.. daca o incui?
Cand ai schimbat usa, ai vazut pe cineva care sa taie fire pe acolo? Sau doar s-a scos o mufa si atat?
capitanu
Problema vine de la modulul de centralizata (il gasesti sub bancheta in partea stanga). Sunt 2 relee in acel modul care se decalibreaza, asa facea si la E34-le meu, m-am obisnuit cu manevra de dubla inchidere/deschidere pt ca nu am gasit un modul la pret rezonabil.
TiL
Si inchiderea mea face frecvent treaba asta, la E28. Incep sa ma obisnuiesc cu miscarea dubla... sper sa tina motorasele.
Eu suspectez vre-un senzor de langa motorul uneia din usile fata.
capitanu
Eu mi am dat seama ca e din unitatea de centralizata deoarece odata am curatat acele relee de ca vorbesc si o perioada a functionat bine dupa care cum zicea TIL m-am obisnuit cu miscarea dubla. biggrin.gif
InoX
din dreapta se incuia toata masina. Acum nu. Nici dupa ce am montat totul inapoi. Mufele au fost scoase, montata usa noua, si dupa 5 zile facute legaturile pe usa cea noua. Intre timp facea la fel. O sa verific releele, daca ar fi asta e simplu ca le inlocuiesc. Doar ca mi se pare ciudat sa se strice o data cu schimbarea usii...prea mare coincidenta.
warhammer23
Si la mine la fel. Tot dubla miscare e necesara la inchidere/deschidere : D
PaulTgMs
La mine face asa numai iarna, am observat ca daca ridic de mai multe ori consecutiv tumburucu de la usa de la sofer si il apas la loc, se inchide din prima, ma gandesc ca se incalzeste acel modul de inchidere si functioneaza...Nu-mi dau seama ce ar fi dar eu cred ca asta e explicatia.
MeHigh
sa-i punem o bujie incandescenta zic, sa fie cald modulul de inchidere mereu si sa incuie din prima.

Glumesc, nu e normal sa se manifeste asa. Verifica poate tumburucu ala din interior pe care il ridici/apesi nu e infiletat bine, poate nu se duce in jos cat trebuie si la o a doua incercare sare o tura pe filetul lui interior. Sau poate au in contact imperfect, pe care prima tentativa de a incuia il inchide si din a doua merge.
Mi se pare multa bataie de cap pentru o jumatate de tura de cheie in plus, eu unul nu as desface fata de usa pentru atata lucru, sa nu ramai cu soricei in usa apoi.
Dani88br
deci asa facea si masina mea un e34 525i din 89,am cumparat un ulei t90 ca e ieftin si am bagat in butuc cu seringa l-am inaclait rau de tot,si de atunci nu a mai facut niciodata!
eu ii pun periodic ulei in iale si contact sa mearga usor....
PS:o sa te mai murdaresti un pic de ulei dupa cheie cand deschizi usa:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.