Help - Search - Members - Calendar
Full Version: lanterna in e28?
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 5 > E28
enucos
salut
dat find faptul ca am rezolvat problema cu apa in torpedou, am facut curat acolo, si am observat in stanga lui o mufa cu 2 picioruse, pentru ce este?
e28-ul venea din fabrica cu lanterna? asa am vazut la e39, ca acolo are lanterna.
lucian
QUOTE (enucos @ Apr 30 2009, 10:45 AM) *
salut
dat find faptul ca am rezolvat problema cu apa in torpedou, am facut curat acolo, si am observat in stanga lui o mufa cu 2 picioruse, pentru ce este?
e28-ul venea din fabrica cu lanterna? asa am vazut la e39, ca acolo are lanterna.

are si e12-le priza in torpedo.
cred ca mai degraba e sursa de curent unde sa poti alimenta ceva...lanterna, aspirator
bartro
QUOTE (enucos @ Apr 30 2009, 10:45 AM) *
salut
dat find faptul ca am rezolvat problema cu apa in torpedou, am facut curat acolo, si am observat in stanga lui o mufa cu 2 picioruse, pentru ce este?
e28-ul venea din fabrica cu lanterna? asa am vazut la e39, ca acolo are lanterna.

Cred ca da, e12 avea, si e32 avea.
tomado e28 owner
Am vazut si eu priza respectiva. Daca la e12 si la e32 exista, ce se conecta acolo? A folosit-o cineva?
Si mai are un contact la torpedo ca si cel de la usi. Ar trebui sa existe un bec si in torpedo care sa lumineze la deschidere? Curent trece prin el, dar de facut ceva concret, n-am observat sa faca...
bartro
QUOTE (tomado e28 owner @ Apr 30 2009, 01:31 PM) *
Am vazut si eu priza respectiva. Daca la e12 si la e32 exista, ce se conecta acolo? A folosit-o cineva?
Si mai are un contact la torpedo ca si cel de la usi. Ar trebui sa existe un bec si in torpedo care sa lumineze la deschidere? Curent trece prin el, dar de facut ceva concret, n-am observat sa faca...

Lanterna din dotare, si am vazut odata ca erau si alte lucruri cum ar fi un televizor mic care sa alimenta din proza aia..
TiL
Si eu am auzit de lanterna care se leaga acolo, dar nu stiu cum arata.

tomado, aia e lumina din torpedou. Trebuie sa-i pui bec. Veza ca atunci cand scoti suportul becului aproape sigur faci scurt si arzi siguranta... daca ai izolatia putin rupta la firul de +
lucian
cred ca un e12/28 cu lanterna originala n-a vazut nimeni.
poate sa gasesti in Germania pe la vre-un pensionar
butcky
Si e30-ul are! E pentru lanterna sau un fir cu alta priza de 12v la capat (un fel de prelungitor).

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=82&fg=26

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-Flashli...sQ5fAccessories

tomado e28 owner
QUOTE (TiL @ Apr 30 2009, 08:22 PM) *
Si eu am auzit de lanterna care se leaga acolo, dar nu stiu cum arata.

tomado, aia e lumina din torpedou. Trebuie sa-i pui bec. Veza ca atunci cand scoti suportul becului aproape sigur faci scurt si arzi siguranta... daca ai izolatia putin rupta la firul de +


Am facut deja scurt acolo thumbup.gif ... si am schimbat siguranta tongue.gif Dar trebuie sa ma uit mai bine unde vine becul ala...
enucos
QUOTE (tomado e28 owner @ May 1 2009, 01:42 AM) *
Am facut deja scurt acolo thumbup.gif ... si am schimbat siguranta tongue.gif Dar trebuie sa ma uit mai bine unde vine becul ala...


daca gasesti unde vine becul ala de la torpedou sa postezi si tu aici biggrin.gif

super tare ca astea vechi aveau priza aia acolo, m-am uitat acum la un 318 din 2001 si nu are priza aia, poate o fi in alta parte sau poate au renuntat la ea
TiL
Bagati surubelnita sa scoateti intrerupatorul negru in jos. O sa vedeti ca acelasi corp mic de plastic care are intrerupatorul este si soclu pentru bec.
ionusunt
QUOTE (enucos @ Apr 30 2009, 10:45 AM) *
salut
dat find faptul ca am rezolvat problema cu apa in torpedou, am facut curat acolo, si am observat in stanga lui o mufa cu 2 picioruse, pentru ce este?
e28-ul venea din fabrica cu lanterna? asa am vazut la e39, ca acolo are lanterna.

da.si la e30 e32 e34 etc exista.poti sa ti o cumperi noua nu e f scumpa.si chiar e utila uneori tongue.gif
tomado e28 owner
QUOTE (TiL @ May 1 2009, 01:18 PM) *
Bagati surubelnita sa scoateti intrerupatorul negru in jos. O sa vedeti ca acelasi corp mic de plastic care are intrerupatorul este si soclu pentru bec.


Done! Exact asa cum ai zis. La masina donor era si becul, dar nu am fost eu curios pana acum sa desfac sa vad. Si oricum era ars...
Am pus si ceva poze, cu ce obiectele in discutie. Am gasit bec functionabil, si acum merge iluminatul in torpedou cool.gif
P.S: am mai ars o siguranta biggrin.gif
iorgos
Asta este lanterna de e28.
xander
o ai tu si e de vanzare tongue.gif
tomado e28 owner
Chiar e de vanzare? tongue.gif
lucian
se gasesc pe e-bay.
iorgos
Nu este de vanzare.
Daian
QUOTE (enucos @ Apr 30 2009, 09:45 AM) *
salut
dat find faptul ca am rezolvat problema cu apa in torpedou, am facut curat acolo, si am observat in stanga lui o mufa cu 2 picioruse, pentru ce este?
e28-ul venea din fabrica cu lanterna? asa am vazut la e39, ca acolo are lanterna.


lanterna de urgente , eu o am pe masina tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.