Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme Clima E36 316i
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 3 > E36
MirceaRM
Salutare, am o problema cu clima la masinutza, si nu stiu ce poate fi.
La mine functioneaza tot, insa nu ruceste suficient de tare aerul.
Am fost la un service si mi-au bagat freon, am schimbat filtrul de polen, si apoi vreo 2,3 zile mi-a mers ok.
Dupa 2 zile a inceput iar sa nu mai fie destul de rece aerul, mai ales daca ma invarteam prin oras, prin soare.
Am fost la un alt service, mi-au spus k nu mai am freon in masina, insa surpriza, mi-au verificat instalatia si au spus k nu are scapari.
Eu sunt convins, k unde am fost prima data mi-a bagat freon in instalatie, pt ca era un cunoscut, si problema e ca daca nici nu scapa ...unde e freonul???

Ati mai patit careva? stiti ce ar putea fi?
Darren
du-te din nou unde ai fost prima data, si pune-i sa verifice daca mai ai freon. Oricum ar trebui sa-ti dea garantie pe lucrarea efectuata, nu?
Daca nu mai ai freon (sunt tare curios cum or sa verifice asta), pune-i sa-ti verifice instalatia. O verificare simpla ar fi sa-ti bage presiune in instalatie pana la nivelul de lucru, si sa lase masina jumatate de zi asa, ca sa vada daca scapa presiune pe undeva.
Pe de alta parte, si daca ai prea mult freon, sistemul intra in protectie si nu mai raceste.
Probleme pot fi si la din senzorii din interior, la control unit, la condensator (parca asa se cheama?)... O problema pentru anumite modele de E36 era si producerea unui strat de gheata pe condensator, astfel aerul nu mai trecea prin el, si nu se mai racea. Si de vina era o supapa sau un senzor smile.gif
Primul pas fa-l tot la primul service, sa verifice cat freon ai, si daca nu mai ai, sa caute pe unde scapa (sigur scapa pe undeva). Daca mai ai freon, sa-ti goleasca instalatia si sa o umple cum scrie in carte
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.