Help - Search - Members - Calendar
Full Version: salut fratilor
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 3 > E36
KOSTY COMPACT
scuze nu am m ai dat de mult pe aici!
am si eu o problema cu farurile!vreau sa le ridic mai sus (faza ,nu si farurile laugh.gif )si numai nu reusesc!ceva schite sugestii si altele?
am un e 36 compact 1994 m43
matzu
Nu ai reglaj de faruri in stanga volanului ?
KOSTY COMPACT
ba da !dar cu ce te ajuta ala asa de mult?misca abia ca vezi!nu e asta o solutie!vreo solutie mai asa?stie cineva cum se desface farul?dar poate schite sau ceva
butcky
Dar nu inteleg de ce sa le ridici mai mult decat a hotarat fabricantul huh.gif Daca era necesar le faceau ei mai sus. N-am mai auzit pe cineva sa se planga de lucrul asta.

Daca le ridici o sa te injure cei din fata ca-i orbesti.
Darren
farurile au suruburi de reglaj (cu cap inbus) - cate 2 pe fiecare far. Cel vizibil in spatele farului intre faza lunga si faza scurta regleaza pe inaltime raza de lumina. Surubul de reglaj din capatul farului (inspre semnalizator) regleaza directia razei de lumina stanga-dreapta.
Cel mai bine mergi la un service care au aparat de reglat directia razei de lumina a farurilor, altfel ai nevoie de o procedura un pic mai complicata si arhaica in care intra un perete curat langa un spatiu drept, intuneric, o ruleta si niste dimensiuni pe care nu le detin la ora asta (trebuie sa tii masina la distanta x de perete, sa masori inaltimea de la sol pana la un anumit punct de pe far, apoi sa reglezi faza lunga sa bata la aceeasi inaltime (parca.. sau mai jos cu y cm) pe peretele aflat la distanta x. Faza scurta va fi reglata corect daca reglezi faza lunga asa.
Dar mai bine mergi la un service smile.gif

LE: daca scoti capacul din spatele unui bec si incerci sa misti cu mana ansamblul oglinzi/suport de bec, acesta nu trebuie sa se miste liber. Daca se misca liber pe vreuna din directii (sus/jos sau stanga/dreapta), inseamna ca sunt rupti in far unul din suportii de reglaj sau de prindere fixa. Si atunci desfaci farul ca sa schimbi acei suporti. E drept, mai exista posibilitatea ca unul din suporti sa nu fie rupt, ci pur si simplu sa fi invartit cineva de reglaj pana a iesit piulita de pe surubul de reglaj, si farul joaca liber. Atunci trebuie doar sa prinzi la loc sistemul de reglaj, fara sa schimbi ceva
highlander
cum deschizi capota si te uiti la faruri o sa vezi langa niste rotite albe din plastic un loc unde intra un inbus si din ala reglezi cum iti place
Darren
vio (33).gif
Da, si asa merge, numai sa nu te intlanesti noaptea pe sosea cu mine ca daca ce-ti place tie ma incurca pe mine, am bixenon pe care stiu sa-l si folosesc ca sa-ti enervez pupilele.. (si farurile la masina mea sunt la nivelul ochilor ceilalti, deci efectul de dilatare/contractie al pupilelor este garantat ca va functiona intr-un timp foarte scurt)
Deci va rog eu, incercati si varianta cu service auto, ca astea sunt BMW.. daca erau alt model de masina care sa nu aiba sau sa nu functioneze bine sistemul de reglat farurile as mai fi inteles... dar si pe astea sa le facem ca pe dacii???
Nu o luati personal, dar am o mare problema cu ingineriile care incurca pe ceilalti din trafic si ii pun in pericol.
INTERCEPTOR
poate bate in jos.poate a umblat cneva acolo poate n e farul reglat bine,si omul vrea sa l puna corect

oricum nici eu nu as fi de acord sa omori oameni cu farurile puse in cer.
dar ce facem cu tarani care si au pus xenon pe farurile normale fara lupa pe proiectoare pe logan care oricum te orbeste din fabrica........imi vine sa le sparg farurile
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.