Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Intrebare impozit..
BMWZone > BMW GENERAL > BMW Bar
dautopor
Salutare, am si eu o nelamurire..am o masina care nui pe numele meu,ce se intampla daca nu platesc impozitul inafara de treaba cand vreau sa o radiez trebuie sa platesc impozitul..poate sa il dea in judecata pe proprietar sau nu au ce sa ii faca?
multumesc.
Zom
QUOTE (dautopor @ Apr 11 2009, 09:46 AM) *
Salutare, am si eu o nelamurire..am o masina care nui pe numele meu,ce se intampla daca nu platesc impozitul inafara de treaba cand vreau sa o radiez trebuie sa platesc impozitul..poate sa il dea in judecata pe proprietar sau nu au ce sa ii faca?
multumesc.



nu il da in judecata nimeni, anul viitor ii poate impune majorari. in schimb, daca vrea sa vanda ceva - casa, masina - nu poate pana nu plateste impozitul.
dautopor
asa..si de ex daca imi da masina acuma si nu platesc impozit el la fel..baga majorari bla bla,si cum zici tu daca vrea sa vanda ceva e la mine masina ma poate obliga sa platesc io impozitul? sau asta e obligatia lui si vina lui ca nu lo radiat si transcris pe mine..
Adrian Pintea
cat timp nu radiaza masina ii vine hartie acasa sa plateasca impozitul, si daca nu il plateste ii pune penalizari
dautopor
da asta stiam..si cred ca am sa renunt la ideea mea..ca am vb cu un avocat, si ma poate da in judecata proprietarul si sa ma oblige sa platesc impozitul pe cat timp a fost la mine masina,deci renunt :\ multumesc oricum.
Ciupanezu
Şi nu ţi se pare normal??

Sau vroiai ca fostul proprietar să-ţi plătească amenzile şi impozitul?
uwe
CITAT(Ciupanezu @ Apr 12 2009, 11:51 AM) *
Şi nu ţi se pare normal??

Sau vroiai ca fostul proprietar să-ţi plătească amenzile şi impozitul?

eventual poate mai baga si niste benzina...
glumesc laugh.gif
walde
QUOTE (uwe @ Apr 12 2009, 01:17 PM) *
eventual poate mai baga si niste benzina...
glumesc laugh.gif

laugh.gif ha ha ha
dautopor
nu am zis ca nu mi se pare normal,io pur si simplu am intrebat ce se intampla..nu trebuie sa imi sariti in cap.. dry.gif
Adrian Pintea
ideal ar fii sa mergi sa il platesti tu, impreuna cu el sau singur, asa esti sigur ca e platit si nu risti nimic ca in cazul in care ii dai bani sa plateasca el, si poate el nu-l mai plateste...
Sau mai simplu transcrii masina pe tine, si scapi de o grija in caz ca vrei s-o vinzi mai departe
Ciupanezu
QUOTE (dautopor @ Apr 13 2009, 09:13 PM) *
nu am zis ca nu mi se pare normal,io pur si simplu am intrebat ce se intampla..nu trebuie sa imi sariti in cap.. dry.gif


Īntrebi pentru că vrei să nu plăteşti impozit, poate nici RCA..

Vezi că distracţia se plăteşte.
tomado e28 owner
Am si eu o intrebare tot in legatura cu impozitele si nu vreau sa fac un topic separat. Un prieten din alt judet are doua masini pe numele lui la Finante, dar masinile nu mai exista fizic (au plecat la fier vechi de multa vreme). Acum ma tot fredoneaza la melodie sa faca la notariat contracte de vanzare-cumparare cu mine, ca doar asa le poate radia de pe numele lui, ca sa nu mai plateasca impozit... El zice ca daca eu nu le inregistrez la Finante, "afacerea" asta nu are nicio repercursiune asupra mea. Asa sa fie? Vreau sa-l ajut, dar nu-mi trebuie belele pe cap.
Adrian Pintea
Cu o hartie de la fier vechi le poate radia, si scapa de ele, tu cand faci un contract de vanzare-cumparare, el poate radia masinile dupa ce plateste impozitele la zi, daca tu cumperi doar masina si o ti in curte sau pe o proprietate personala nu circuli cu ea pe drumurile publice sau nu o parchezi pe un loc public, nu e obligatoriu sa o inmatriculezi implicit sa platesti impozit pt ea...
Deci parerea mea e ca nu ai nimic de pierdut daca iti "ajuti" amicul...
tomado e28 owner
Multumesc de raspuns. Asta nu inteleg, de ce i se pare mai usor sa faca un contract decat sa obtina o hartie de la fier vechi... Nu cred ca nu i-ar da. De parcat sau de circulat nu se pune problema, masinile nu mai exista smile.gif Nasoala treaba cu impozitele astea cand se acumuleaza...
Darren
daca amandoi apartineti de aceeasi circa financiara, in momentul in care o radiaza prietenului tau, ti-o va inscrie tie pe rol in mod automat smile.gif si vei ajunge sa ai tu problema prietenului tau.
Circa financiara nu are nevoie de talonul masinii ca sa iti inscrie masina pe rol, ci invers, tu ai nevoie de stampila care atesta inscrierea pe rol pentru a obtine talonul masinii.
Impozitul este pe bun, nu pe faptul ca masina este neinmatriculabila, nefolosibila sau o tii sa te uiti la ea. Platesti impozit pt ca o detii, si un contract de vanzare/cumparare notarial sau o hartoaga din-aia batuta la masina in targ e fix acelasi lucru pt circa financiara. La contractul prin notariat mai platiti si taxe notariale, plus ca nu poti contesta un astfel de contract (il semnezi in persoana in fata notarului). Contractul batut la masina in targ poti sa-l contesti, e o hartie intre 2 pers. fizice, semnata fara nici un martor sau in fata vreunui reprezentant legal. In ambele cazuri, fiscul radiaza masina vanzatorului, facand toate demersurile pentru ca acest bun sa fie inscris pe numele cumparatorului.
Daca nu apartineti de aceeasi circa financiara, la radiere, circa financiara a prietenului tau ii radiaza masina, facand transfer catre circa financiara a ta (cumparatorul). Ceea ce se radiaza intr-o parte trebuie inscris in partea cealalta. Daca tu nu te prezinti la circa financiara a ta in 30 de zile sa inscrii masina, iti vor trimite scrisoare recomandata acasa sa te duci sa semnezi cerere de inscriere pe rol. daca nu te duci, ti-o baga ei din oficiu dupa ce verifica cu circa financiara care a trimis transferul.
Sfatul meu e sa nu te bagi sa rezolvi prostia altora, ca s-ar putea sa te coste pe tine cat nu face.

LE: acum am vazut ca nu sunteti din acelasi judet, deci se aplica ultima varianta. Sfatul ramane in picioare, nu te baga.
tomado e28 owner
Era o vorba intr-un film: "In viata doua lucruri sunt sigure: Moartea si Impozitele"... Asa ma gandeam si eu, ca nu poate sa le scape celor de la Finante o sursa de venit asa usor. Nu am stiut ca le-ar putea trece automat pe mine pentru impozitare, in caz ca eu nu fac niciun demers in judetul meu. Daca e asa cum zici, am facut bine ca am mai asteptat opinii biggrin.gif Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.