Help - Search - Members - Calendar
Full Version: trepidatii volan
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 3 > E46
all3xx
salut!
in urma cu aprox. 5 luni am schimbat jentile originale de tabla 205/55/16 cu unele replica M6 reper 225/45/17.
imediat dupa schimbare am simtit ca masina era mai rigida si avea o usoara trepidatie in volan pe drum denivelat. in prezent cand merg pe drum denivelat volanul trepideaza de imi face masaj la maini. pot sa spun ca amortizoarele trebuie sa le schimb(le-a curs uleiul la amandoua pe fata).
asta sa fie problema?? ce altceva ar putea fi?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
scuze daca s-a mai vorbit de asta, am cautat pe forum dar nu am gasit nimic
io'sŪ
pot fii mai multe cauze, incepe prin a verifica daca rotile sunt echilibrate corespunzator, daca anvelopele sunt in stare buna (sa nu fie strambe sau cu galme) daca jantele se potrivesc bine pe HUB apoi te iei de amortizoare si restul....
Sorin
sau este posibil ca anvelopele sa aiba insertiile rupte
freeone
din cauza jentilor care sunt replica banuiesc, si posibil a bieletelor de directie, amortizoarele nu prea cred ca ar da astfel de semne. asta se intampla in general cand schimbi dimensiunea la cauciucuri si jenti in mai mari.
Ciupanezu
Jantele nu trepideaza pentru ca sunt replici. smile.gif

Probabil nu au fost bine echilibrate sau pneurile au defect din fabrica.
io'sŪ
CITAT(freeone @ May 7 2009, 07:37 PM) *
din cauza jentilor care sunt replica banuiesc, si posibil a bieletelor de directie, amortizoarele nu prea cred ca ar da astfel de semne. asta se intampla in general cand schimbi dimensiunea la cauciucuri si jenti in mai mari.

ba sa stii ca e posibil, daca stii cum lucreaza un amortizor si stii ce se intampla cand e uzat o sa vezi ca e posibil
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.