Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rezervor de E34 SPART
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 5 > E34
reactor_share
Daca am rezervorul de e34 spart, cum l-as putea suda?
Se merita? Mai bine inlocuiesc cu totul? Din ce este facut?

Mentionez ca e vorba de rezevor de benzinar 25i 24v!
lucian
eu am patit-o cu e 12-le.
l-am lovit(rezervorul) de un pietroi-nu s-a spart dar s-a indoit naasol in dreptul sorbului.
l-am inlocuit acu' o sapt.
e facut dintr-o tabla destul de rezistenta.
cred ca e distractiv sa-l sudezi, mai ales cu ceva benzina in el... biggrin.gif
si busonul pus, normal.
lasand gluma la o parte cred ca mai bine il schimbi cu un second bun, ocazie cu care faci si o spalare temeinica pe interior- o sa fii surprins ce gasesti intr-un rezervor.
reactor_share
QUOTE (lucian @ Mar 31 2009, 12:56 PM) *
eu am patit-o cu e 12-le.
l-am lovit(rezervorul) de un pietroi-nu s-a spart dar s-a indoit naasol in dreptul sorbului.
l-am inlocuit acu' o sapt.
e facut dintr-o tabla destul de rezistenta.
cred ca e distractiv sa-l sudezi, mai ales cu ceva benzina in el... biggrin.gif
si busonul pus, normal.
lasand gluma la o parte cred ca mai bine il schimbi cu un second bun, ocazie cu care faci si o spalare temeinica pe interior- o sa fii surprins ce gasesti intr-un rezervor.



Imi dau seama ca e destul de complicat sa sudezi asa ceva. Dar la e34 rezervorul e sigur din metal facut? Ca pe mine asta ma interseaza!
edutxu
QUOTE (reactor_share @ Mar 31 2009, 02:04 PM) *
Imi dau seama ca e destul de complicat sa sudezi asa ceva. Dar la e34 rezervorul e sigur din metal facut? Ca pe mine asta ma interseaza!

ofofofof....ce ma fac eu cu tine uriasule tongue.gif
dc nu m ai suant pana acum?
vino maine la mine la magazin sa ne uitam cat e unul nou ca nu pot itnra p toate programele d acasa....
si am p acolo un mester faurar care sigur ti l face ca nou >:D<
poleposition
eu la e34 aveam rezervorul din plastic, stiu ca poate fi atat din plastic cat si din metal, nu cunosc insa criteriile in functie de care faci deosebirea (altfel decat sa te bagi sub masina)

al meu era din 92' 520i
bartro
poxypol?
reactor_share
Daca ar fi din plastic, nu vad care ar fi problema sa il lipesc pur si simplu cu solutii gen: poxipol, bizon etc...
Ma duc maine pe la Edutxu si am sa vad acolo ce zice.
10x pentru solutionare. Ne auzim Edi.
MeHigh
si la al meu e34 e tot din plastic
poleposition
pentru siguranta ta, ar trebui schimbat. Parerea mea desigur.
MeHigh
nici eu nu recomand lipirea rezervorului din plastic cu adezivi gen poxipol, super-glue etc, din simplul motiv ca benzina este un foarte bun diluant pentru asa ceva. schimba-l daca intr-adevar e spart.
bartro
Am scris poxipol pe motiv ca scrie pe cutie ca pot sa lipesti rezervoare de benzina cu el, sau scrie ca e rezistent la benzina, in fine, una din ele.
A uite, am si gasit..
edutxu
odata intarit, poxipolul e dilueaza cu ciocanul smile.gif)
dar nah...in timp poiate benzina il afecteaza......
reu...rau tare...necazuri peste necazuri.....
oare cum de se lipesc doar de noi uriasule? smile.gif))
numai sa nu zici iar vorba aia a ta mare tongue.gif
lucian
ce formule de adresare kinky aveti intre voi: "uriasule...." blink.gif
reactor_share
E destul de nasol, cand un fost proprietar de masina iti spune ca, citez: " Am uitat sa iti spun ca are rezervorul spart! Na descurca-te cum poti si tu!"
Asa ca! Nu mai am cuvinte!
TiL
s-o fi invatat omul cu problema si a uitat sa ma mentioneze biggrin.gif
Si eu umblu cu rezervorul spart. O sa incerc poxipol asta, ca sa pot sa mai fac plinul.
MeHigh
til, daca ai uitat cum e sa faci plinul, iti pun la dispozitie balena mea, incap 96 litri masurati intr-insa, te plictisesti alimentand.
bartro
QUOTE (MeHigh @ Apr 2 2009, 09:23 PM) *
til, daca ai uitat cum e sa faci plinul, iti pun la dispozitie balena mea, incap 96 litri masurati intr-insa, te plictisesti alimentand.

Si la tine? Eu nu mai pun benzina la petrom la splai, pompele au debit mic si am disperat saraci in spatele meu la coada.

Despre fosti proprietari, eu cand am luat masina am intrebat daca mai are vreun defect. A zis ca nu. M-am trezi ca nu mergeau mai multe chestii.
La 2002 cand am facut primul plin a iesit la un moment dat benzina la fel de repede cat intra. Nu mai avea garnitura la sonda de nivel, si curgea prin portbagaj afara.
tomado e28 owner
Asta e gandirea vanzatorului roman: lauda marfa cat poti, spune-i calitatile, ca defectele le vede cumparatorul pe urma...
Mie mi-a zis ca merg proiectoarele, dar nici becuri in ele nu pusese laugh.gif Avea masina mai multe bube, dar nu s-a stresat sa le mentioneze... Rar oameni seriosi sad.gif
Si eu cred ca e mai rentabil sa fie inlocuit rezervorul cu altul,verificat si curatat in prealabil. Si atunci stii o treaba... Lipiturile sunt cu un anumit grad de risc. Fara a mai aminti consumul nervos in caz ca nu rezista mult tongue.gif
rostil
In caz ca te hotarasti sa-l lipesti vezi ca au la Autocenter un chit bicomponent special pt reparat rezervoare, ceva nemtesc.
bytzu
ori lipit, ori sudat, merge oricum, eu am si sudat, am si lipit, eok, tine cu poxipol, si cu chitul bicomponent
reactor_share
Am sa trec pe la AUTOCENTER sa vad acel kit. Multumesc pentru sfaturile, foarte competente pe care mi le-ati dat.
Dani88br
eu l-am inlocuit pe al meu ca era jegos in interior ma dispera cu schimbul de filtre,norocul meu a fost ca am gasit un rezervor care statea pe bara de 5 ani fara combustibul,era doar praf si pamant in el,l-am umplut cu apa l-am lasat 48 de ore la imuiat si apoi l-am spalat cu pompa,a iesit brici!
Toate bune si frumoase,dupa ceva timp am zis sa dau sonda jos sa ma uit la el sa vad cum se prezinta....si cand colo iar are gunoi in el sad.gif( si doar pun cu palnia cu sita mare din peco si tot degeaba sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.