Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Romania de altadata
BMWZone > DIVERSE > Off-topic
batz





o poza tare e asta , este din 1978 si a fost facuta p calea vacaresti smile.gif
Mihai_AMD
CITAT(batz @ Jan 17 2009, 07:38 AM) *
o poza tare e asta , este din 1978 si a fost facuta p calea vacaresti smile.gif

da,intr-adevar,o poza de colectie,ca si masina...cine stie unde se afla acum e23 ala,in ce stare de epava o fi sau poate e de mult la remat......sad.gif
io'sŪ
CITAT(batz @ Jan 17 2009, 07:38 AM) *
imi pare rau de e36-le ala dar chiar mi-a provocat voma. sad.gif





o poza tare e asta , este din 1978 si a fost facuta p calea vacaresti smile.gif

crezi? mie mi se pare lucrata poza
TiL
QUOTE (io`s @ Jan 18 2009, 01:36 AM) *
crezi? mie mi se pare lucrata poza


Daca e lucrata, e lucrata bine, ca perspectiva arata bine, la fel si reflexiile de pe capota, respecta cladirile din spate.
batz
QUOTE (io`s @ Jan 18 2009, 01:36 AM) *
crezi? mie mi se pare lucrata poza



nu este trucata.o am din colectia unui fotograf cu poze random din bucuresti in perioada aia.sunt multe asta era singura cu masini,ma rog in care e pozata o masina.restu sunt efectiv cu orasu oameni si ce mai era pacolo cool.gif

uite ceva pt io's


franko
super tari pozele batz ... daca ai mai multe le-as vrea si eu ...
ionusunt
QUOTE (batz @ Jan 19 2009, 02:14 AM) *
nu este trucata.o am din colectia unui fotograf cu poze random din bucuresti in perioada aia.sunt multe asta era singura cu masini,ma rog in care e pozata o masina.restu sunt efectiv cu orasu oameni si ce mai era pacolo cool.gif

uite ceva pt io's



ce oras trist sad.gif
batz
bre mie mi se pare funny adica pozele par a fi facute mai degraba unor machete decat unui oras.pare totu asa mega parasit.dar arata totusi putin mai bine ca acum
05aBi
Mihaita, aici gasesti ceea ce cauti ... tongue.gif

Mai jos aveti prezentat autobuzul supranumit de oameni bombe pe roti biggrin.gif

Sunt oarecum fascinat de odiseea comunista, iar pentru cei ca mine.. am un filmulet de 5 ore de secvente inregistrare pe 22 si 23 decembrie, claritatea nu este una de invidiat, dar merita vizualizat !

acuma.. merit eu o bere sau nu ? laugh.gif laugh.gif

Mihaita, aici gasesti ceea ce cauti ... tongue.gif

Mai jos aveti prezentat autobuzul supranumit de oameni bombe pe roti biggrin.gif

Sunt oarecum fascinat de odiseea comunista, iar pentru cei ca mine.. am un filmulet de 5 ore de secvente inregistrare pe 22 si 23 decembrie, claritatea nu este una de invidiat, dar merita vizualizat !

Acuma, merit eu o bere sau nu ? laugh.gif laugh.gif
Ciupanezu
Am şi eu foarte multe poze cu Bucureştiul de altadată, le-am găsit pe odc şi sunt la rezoluţie mai mare.
butcky
QUOTE (Ciupanezu @ Jan 21 2009, 06:00 PM) *
Am şi eu foarte multe poze cu Bucureştiul de altadată, le-am găsit pe odc şi sunt la rezoluţie mai mare.



Chiar daca suntem offtopic.gif . vreau si eu poze vechi cu Bucurestiul! Sunt fascinat de ele! Atunci mi-ar fi placut sa traiesc, nu acum in perioada asta de kko! Merci!
butcky
QUOTE (batz @ Jan 19 2009, 02:14 AM) *
uite ceva pt io's





Nu se vede geamul din cauza schelei biggrin.gif
Ciupanezu
QUOTE (butcky @ Jan 21 2009, 06:41 PM) *
Chiar daca suntem offtopic.gif . vreau si eu poze vechi cu Bucurestiul! Sunt fascinat de ele! Atunci mi-ar fi placut sa traiesc, nu acum in perioada asta de kko! Merci!


O să le uploadez pe imageshack şi o să-ţi dau link-urile.
io'sŪ
CITAT(butcky @ Jan 21 2009, 06:51 PM) *
Nu se vede geamul din cauza schelei biggrin.gif


ba se vede biggrin.gif

chiar aici (am editat eu)

Click to view attachment

(oricum, nu mai stau acolo smile.gif )

deci nici nu-mi vine sa cred cat de liber era rolleyes.gif

cred ca poza a fost facuta pana in 1980, multi dintre userii acestui forum nici nu erau nascuti biggrin.gif

@batz: marfa de poze, mai vreau, si mie imi plac pozele cu Bucurestiul de altadata
io'sŪ
CITAT(05aBi @ Jan 19 2009, 11:02 PM) *
Mihaita, aici gasesti ceea ce cauti ... tongue.gif
.......................................

Acuma, merit eu o bere sau nu ? laugh.gif laugh.gif

ft tare linkul, chiar ca meriti o bere !
batz
05aBi a nimerit perfect.dan vartanian e autoru pozelor biggrin.gif o sa fac o arhiva cu ce mai am si nu sunt p flicker si o sa le urc undeva
butcky
QUOTE (Ciupanezu @ Jan 21 2009, 06:00 PM) *
Am şi eu foarte multe poze cu Bucureştiul de altadată, le-am găsit pe odc şi sunt la rezoluţie mai mare.



Ia uitati ce am gasit! rolleyes.gif
Un american la Bucuresti - 1964
http://blog.alexgalmeanu.com/?p=1350

Propun sa facem un topic nou cu poze din vechiul Bucuresti ca sa nu stricam topicul asta wink.gif
florin83
QUOTE (io`s @ Jan 22 2009, 02:30 AM) *
(oricum, nu mai stau acolo smile.gif )

cred ca poza a fost facuta pana in 1980, multi dintre userii acestui forum nici nu erau nascuti biggrin.gif


te-ai mutat? huh.gif

blocurile alea din cate stiu eu s-au facut dupa cutremurul din 77..
TiL
Avem topic nou pentru vremurile apuse.
manole74
Am un folder cu cateva sute de poze din Bucurestiul de alta data, care parea destul de linistit pana prin 1998! Bucurati-va! Privind aceste fotografii veci, care evoca o epoca apusa, imi doream sa fi trait acolo, in timpul respectiv, ca acum..........nici dusmanilor nu le doresc sa locuiasca laugh.gif
io'sŪ
CITAT(florin83 @ Jan 29 2009, 02:41 PM) *
te-ai mutat? huh.gif

daaa...de cateva luni bune, am scapat de stresul de la obor biggrin.gif

CITAT(florin83 @ Jan 29 2009, 02:41 PM) *
blocurile alea din cate stiu eu s-au facut dupa cutremurul din 77..


da! alea care se si vad in constructie, prin 78-79 asa


CITAT(manole74 @ Jan 30 2009, 08:18 AM) *
Am un folder cu cateva sute de poze din Bucurestiul de alta data, care parea destul de linistit pana prin 1998! Bucurati-va! Privind aceste fotografii veci, care evoca o epoca apusa, imi doream sa fi trait acolo, in timpul respectiv, ca acum..........nici dusmanilor nu le doresc sa locuiasca laugh.gif

catalin, marfa pozele, mai baga daca mai ai wink.gif
TiL
Am primit un powerpoint interesant pe mail.
O lunga istorie a Bucurestiului. Imi place cum prezinta marea ctitorie comunista, Casa Poporului, nici macar nu s-a obosit sa puna poza. Nu am fost suficient de constient de adevarul vorbelor din slide pana n-am vazut pozele puse mai devreme in topicul asta.....

Powerpoint pe care nu-l pot atasa ca are peste 4 MB sad.gif

In fine, despre ctitorie zicea ca in screenshot:
butcky
Te rog da-mi si mie un mail cu pozele. wink.gif stefanbutca@yahoo.com
TiL
Ti-am trimis prezentarea, pozele nu-s mari.
Dar istorisirile sunt interesante... cea mai veche biserica din Bucuresti e terminata in 1559. Si tot ceea ce s-a facut pana in 1950 te face sa fii mandru ca esti roman. Dupa care....
bartro
http://www.crestinortodox.ro/biserici-si-m...tirea-vacaresti
Si mai zic unii ca comunisti au facut o treaba buna cu bucuresti.
TiL
pfff, no comment sad.gif
Vadim sa traiasca
INTERCEPTOR
ssss
manole74
Doamneeee, ce frumos era! wub.gif
Ionut
frumos, pacat ca au trecut...
David
Era ceva care nu-mi placea mie atunci, copil fiind, treaba aceea cu numerele cu sot si cele fara sot referitor la circulatul duminica... M-a marcat treaba asta, de atunci nu-mi placea pentru ca nu ieseam cu ai mei in fiecare duminica la plimbare cu masina! sad.gif
tomado e28 owner
Daca era aia singura tampenie, nu ajungea impuscat smile.gif Nu stiu cum a fost, dar din ce imi povestesc rudele apropiate, nici nu mi-as dori. Dar asta este un topic despre perioada interbelica mai mult, care intr-adevar a fost una frumoasa. Pozele sunt deosebite smile.gif
INTERCEPTOR
mersi...stiu ca a fost rau si urat pt unii..insa s a intors partea medaliei si acum e rau si urat pt mult mai multi..dar de.nu putem avea si democratie si educatie si civilizatie si siguranta si incredere.pt ca aparatele statului sunt niste cornute care s numai dupa interese si bani.noi nu intram in ecuatie nu contam. sincer in unele privinte imi pare rau dupa ceausescu...numai unele.da si de 20 de ani incoa..........s a ales praful de tot. romania romania ole ole ole
David
Cum spui dumneata, bobocule, mai rar cineva... wink.gif
io'sŪ
CITAT(tomado e28 owner @ Sep 17 2009, 05:41 PM) *
Dar asta este un topic despre perioada interbelica

nu neaparat, si acum 15-16 ani romania era altfel


de exemplu:








OFF TOPIC:

am vazut azi un afis care suna asa:
1989 - 2009
DEGEABA






ON TOPIC:

pe litoral biggrin.gif






si asa arata acum (in caz ca ati uitat laugh.gif )

David
Mi-am adus aminte de Brifcor, Cico, Quic, Pepsi, prajitura cartof de la cofetarie (cacao cu biscuiti si rahat), Sana, biscuiti Voinicelul, celebrele Eugenia, crevetii vietnamezi...
xox
Eu inca mai am creveti din aia in bucatarie. Ma duc sa prajesc o portie biggrin.gif
David
CITAT(xox @ Oct 8 2009, 07:56 AM) *
Eu inca mai am creveti din aia in bucatarie. Ma duc sa prajesc o portie biggrin.gif

Sa-mi opresti si mie, ca mi-ai facut pofta... smile.gif
bartro
http://www.salvatibucurestiul.ro/

O initiativa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.