Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Indicator combustibil-eroare
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 3 > E46
Peter Pan
de ceva timp acul indicator de bezina a luat-o razna sad.gif.Din pacate nu ma mai pot baza pe el -imi arata gresti nivelul benzinei din rezervor.Astazi am observat ca acul meu este la capatul din dreapta (rezervor plin)asta dupa ce ieri era pe la jumatate.Dupa ceva mers si-a revenit dar se pare ca asa face dupa ce masina sta o perioada.Mie teama sa nu cumva sa aiba vreo eroare si sa raman fara benzina.A avut cineva problema asta?E de la sonda din rezervor?Multam.
io'sŪ
am auzit ca este o problema des intalnita la e46 insa nu stiu care e rezolvarea

un search pe google cred ca te lamureste si daca rezolvi sa postezi aici sa afle si altii wink.gif
Peter Pan
deja am gasit un DIY pt problema asta.Trebuie schimbat/curatat senzorul de nivel.
Peter Pan
QUOTE (Peter Pan @ Jan 25 2009, 06:20 PM) *
deja am gasit un DIY pt problema asta.Trebuie schimbat/curatat senzorul de nivel.



aproximativ asta este rezolvarea.O sa fac chestia cand o fi mai frumos afara.

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=592414
Ionut
si la mine da semne de oboseala si intradevar rezolvarea este curatarea senzorului sau sa fie schimbat... sad.gif
16bmw
e46 are 2 sonde de nivel,pe ambele rezervoare,trebue identificat intii care este defect.
Ciupanezu
Prima jumătate a rezervorului - senzorul din dreapta.
Peter Pan
QUOTE (Ciupanezu @ Jan 29 2009, 01:29 AM) *
Prima jumătate a rezervorului - senzorul din dreapta.



partea pasagerului adica daca ai probleme de la 0 la 1/2 si stanga de la 1/2 la 1. zic bine?
Ciupanezu
Da.
floyle
QUOTE (Peter Pan @ Jan 25 2009, 03:19 PM) *
de ceva timp acul indicator de bezina a luat-o razna sad.gif.Din pacate nu ma mai pot baza pe el -imi arata gresti nivelul benzinei din rezervor.Astazi am observat ca acul meu este la capatul din dreapta (rezervor plin)asta dupa ce ieri era pe la jumatate.Dupa ceva mers si-a revenit dar se pare ca asa face dupa ce masina sta o perioada.Mie teama sa nu cumva sa aiba vreo eroare si sa raman fara benzina.A avut cineva problema asta?E de la sonda din rezervor?Multam.

mie imi facea la fel dar sia revenit.e faptul ca a astat ceva vreme fara sa se miste(plutitorul)iar condensul de la gaze si-au facut treaba,oricum nu-l mai lasa pe rezerva ,fai plinul de vreo cateva ori,eu asa i-am facut si si-a revenit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.