Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Problema ABS E34
BMWZone > BMW TUNING > Suspensie, roti, frane, caroserie
MeHigh
ziua buna,
am o problema, in urma transplantului de motor, cu al meu E34. Fost M20B20, actual M50B20.
dupa conectarea tuturor firelor din mufele de la motor, mai putin unul(de la masina - un anume galben/maro), totul functioneaza perfect, mai putin ABS-ul, imi ramane becul aprins in bord, si nu functioneaza anti-blockul. de la motorul M50, stiu care e firul ce trebuie legat, insa nu stiu pe mufa masinii, care vine de la sigurante, care era firul cu ABS-ul. din datele gasite pe net, trebuia sa fie un anume "red/yellow" de la pinul 20, insa la mine are alta culoare....si la conectare nu imi rezolva problema.
masina a avut ABS inainte, cand era propulsata cu M20B20-ul, si functiona ABS-ul. Acum, nu mai merge sad.gif
Ipoteza: e corect firul maro/galben de la pinul 20(doar ca nu e de culorile gasite pe net, prin alte scheme), si dupa ce il leg cu cel de la computer, sa trebuiasca ceva resetat pe la calculatorul de ABS?

Poate nu-s singurul care a facut acest SWAP, sper sa nu fiu singurul care s-a lovit de problema asta - o solutie, va rog, de la cei in cunostinta de cauza.

multumesc.
coman cosmin
In mod normal nu ar trebui nimic resetat la ABS.din cate stiu eu becul se stinge dupa prima frana(asta in cazul in care e totul in regula)
Mufe la senzori bagate bine?
MeHigh
nu am umblat la mufe, dar am sa verific cu prima ocazie cand voi vedea masina pe lumina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.