Help - Search - Members - Calendar
Full Version: turbina sau nu????
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 3 > E46
all3xx
salut.
am un 320d 2002, 110Kw
ieri , plecand de la semafor ceva mai cu demaraj pe la 3000 de ture masina a inceput brusc sa nu mai traga, am simtit-o de parca dintr-o data a sarit din viteza. abia daca mai reuseam sa prin 50- 60 km/h cu ea. imediat am vazut ca a inceput sa scoata un fum negru de sub capota, mai exact din partea drapta a motorului, undeva de sub filtrul de aer, pe esapament chiar daca o turam scotea fum normal.
am ajuns la service si dupa analize la care nu am fost de fata ei au zis ca e turbina de vina, (ca s-ar fi rupt un ax ceva)
sa fie oare asa, pe acolo trebuia sa scoata fum ?inainte nu facea nici un fel de zgomot, nu fluiera sau mai stiu eu ce.
precizez ca pana sa patesc asta uneori cand o acceleram la turatii de peste 2000 avea mici intreruperi, adica simteam o fractiune de secunda ca nu mai trage dupa care revenea.
si daca pana la urma asta e, aveti idee de pret turbaina, as vrea sa o dau si pe a mea la schimb ca ar fi mai ieftin.
ms anticipat pentru raspunsuri.
masina am lasat-o la service, turbina deja o dadusera ei jos cand am ajuns eu;ma gandesc sa nu fi fost vre-un furtun si ei sa sa-mi fi schimbat turbo, oricum nu cred ca era stralucita ca avea 190.000Km


revin si precizez ca fumul era negru alburiu,gri, cam ciudata culoare.
nu vreau reconditionare!

TiL
La furtun spart m-am gandit si eu cand ai zis de fum sub capota, dar nu prea vad prin ce furtun sa fi ajuns acolo.
all3xx
QUOTE (TiL @ Nov 8 2008, 10:06 PM) *
La furtun spart m-am gandit si eu cand ai zis de fum sub capota, dar nu prea vad prin ce furtun sa fi ajuns acolo.


asa am crezut si eu, am ramas surprins cand mi-a spus ca e turbina.
avea cum sa scoata fum sub capota deaca era turbina dusa, axul rupt.
fum iesea exact pe langa filtrul de aer, de sub el.
eu aveam pe masina turbina originala, exista vre-o posibilitate sa vad daca ce imi arata ei e turbina originala sau ceva de la ei?
TiL
sa zicem ca se justifica...
Daca dispare axul turbinei, esapamentul si admisia comunica intre ele, facand ca fumul sa intre in admisie, daca intra tare poate sa iasa prin filtru.
Dar nu prea stiu multe despre turbo, e posibil sa se rupa in doua axul?
all3xx
QUOTE (TiL @ Nov 8 2008, 10:33 PM) *
sa zicem ca se justifica...
Daca dispare axul turbinei, esapamentul si admisia comunica intre ele, facand ca fumul sa intre in admisie, daca intra tare poate sa iasa prin filtru.
Dar nu prea stiu multe despre turbo, e posibil sa se rupa in doua axul?


pai am vazut turbina si era rupt axul, daca era turbina mea sau nu nu mai stiu.
si oricum par sa se lege toate, la filtrul de aer (aveam unul K&N, roz la culoare) se observa urme de innegrire, am crezut ca au pus aia de la service mana murdara pe el.
in cele din urma am gasit turbina la grozadan destul de ieftina fata de magainele de pe la mine.
edutxu
QUOTE (all3xx @ Nov 9 2008, 02:59 AM) *
pai am vazut turbina si era rupt axul, daca era turbina mea sau nu nu mai stiu.
si oricum par sa se lege toate, la filtrul de aer (aveam unul K&N, roz la culoare) se observa urme de innegrire, am crezut ca au pus aia de la service mana murdara pe el.
in cele din urma am gasit turbina la grozadan destul de ieftina fata de magainele de pe la mine.

nu ma pricep la turbo...dar stiu 2 persoane diferite care au avut pb la turbina
la 1 i s a dus turbina si nu mai tragea
al 2lea nush ce furtun si scotea fum negru asa ucm zici tu....
batz
parerea mea e ca e turbo.stiu p cienva care a patit asa.ma rog el a luat un alt turbo mai mare.poti incerca acelasi lucru biggrin.gif biggrin.gif
all3xx
mersi pentru raspunsuri, am rezolvat-o, am schimbat turbina si merge acum
freeone
cat a costat turbina?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.