Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mi-am lovit ursuletul!!! Va rog ajutati-ma!!!
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 3 > E30 (ursulet)
Alex E21
Mi-am lovit ursul ... un taximetrist cica nu m-a vazut si m-a lovit in roata din stanga fata ...
Baietii de la asigurari au zis ca ma incadrez la dauna totala ...
Masina e un E30 325i din iulie 1986 cu motor M20B25 125kw Motronic 1.3
A mai avut cineva vre-un incident cu aceleasi urmari ? Am nevoie de niste detalii cum ar fi :
-cati bani o sa imi dea asigurarea la dauna totala
- in cat timp o sa primesc banii

Multumesc anticipat .

Sper sa dau de cineva care sa ma poata ajuta
Click to view attachmentClick to view attachment
enculescusorin

cred ca cel mai bine e sa discuti cu ei...adica o sa trebuiasca sa negociezi intr-un fel sau altul, depinde si de cat se ridica costul reparatiilor la masina...eu unu m-a s duce la un service si mi-as lua ditamai devizul de raparatie...
bartro
Treb sa fi puternic. Treb sa insisti ca masina ta nu era rabla. Treb sa ai un deviz de reparatie sau macar o factura proforma pe care sunt trecute preturi de piese pe care ai nevoie. De preferat de la un atelier strans legat cu BMW. Problema e ca mie m-au cerut un avans de bani pentru asa ceva, pana la urma au fost foarte amabili cei de la Bavaria Baneasa si au facut o proforma cu piesele necesare, cu o valoare care a depasit lejer cel de daune totala.
La dauna totala, iti da un percentaj de la pret de vanzare de masina cand erau noua - uzura. Ca sa fie uzura mai putin decat maxim pe care isi permit ei (tot se ia din niste tablele) treb sa argumentez puternic si sa ai dovada de service recente. Eu nu am reusit. Bazat pe 12.000 km per an mediu ori varsta masina mea au ajuns la grad de uzura maxima. Dupa ce ai intocmit toate actele ei trebuie sa-ti da bani in maxim 20 de zile calendaristice. Legislatia RCA gasesti pe net, http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=2
Adrian Pintea
Cam aceeasi lovitura a incasat-o un prieten numa ca i-a atins si usa, nu i-au dat dauna totala dar iau reparat-o dupa deviz din service totul cu piese noi , cam 42mil parca a iesit...depinde si de firma de rca sunt unele nashpa cu care trebuie sa negociezi de numa
ionusunt
cel mai bine cu banii de pe dauna iti iei alta tipleta din .de si o recarosezi . epava ramane a ta la fel si actele wink.gif
Alex E21
QUOTE (ionusunt @ Oct 26 2008, 01:14 AM) *
cel mai bine cu banii de pe dauna iti iei alta tipleta din .de si o recarosezi . epava ramane a ta la fel si actele wink.gif

pai se mai fac recarosari ?
ai idee cat ar costa recarosarea ?
Adrian Pintea
Sau le spui la asigurari sa-ti dea banii ca ti-o faci in regim propriu, iti vor da vreo 30mil si cu banii aia ti-o faci singur
Gaby_645
QUOTE (Adrian Pintea @ Oct 26 2008, 10:36 AM) *
Sau le spui la asigurari sa-ti dea banii ca ti-o faci in regim propriu, iti vor da vreo 30mil si cu banii aia ti-o faci singur

daca alegi sa ramai cu epava te despagubeste cu 75% din valoare ! taxa pentru recarosare la RAR e in jur de 10 milioane, da inainte sa o recarosezi mai bine te duci si intrebi sigur la rar cum se procedeaza, ca mi se pare ca poti sa recarosezi si cu seria 3 intermediar
mihaimmm
modul de calcul e urmatorul:
se pleaca de la valoarea masinii noi dintr-ul catalog de-al lor si se aplica uzura aferenta anilor de vechime a masinii - in cazul tau uzura e de 85%.
se ajunge astfel la o valoare a masinii inainte de accident de ex: masina noua era in 1986 - 40.000 marci
- la momentul evenimentului valora: 40.000 : 1.95583(rata de schimb marca euro in momentul trecerii la euro) * 85% = 3067 euro
atat valora masina ta inainte de accident
Din suma asta se mai scad 25% parti ramase neavariate = 3067 * 75% = 2300 euro
Aceasta suma este maximul despagubirii pe care o poti primi (retine ca valoarea de 40.000 marci e aleasa doar ca exemplu demonstrativ).
Daca dintr-un deviz estimativ facut de tine pe baza constatarii firmei de asigurare sau un deviz facut chiar de ei valoarea reparatiei depaseste acest maxim al despagubirii suma se da integral inainte de efectuarea reparatiei. suma se poate da inainte de efectuarea reparatiei si daca ceri efectuarea reparatiei in regie proprie - tot pe baza de deviz estimativ inclusiv manopera aferenta, fara nici un fel de retinere.
termenul de plata e max 20 zile de la data definitivarii de ei a dosarului de dauna.
SUN 83

boala grea!!!! am trecut printr-o situatie similara, un imbecil mi-a facut masina varza, a urmat o dauna totala( E30, 320, 83) bani i-am vazut in 3 luni de la compania de asigurari, aprozimativ 5200 lei, am optat catre recarosare iar abia astazi, dupa alte doua luni, am reusit sa-mi depun toate actele la politie si sper ca de maine sa ma dau cu noul urs in legalitate
costuri in mare: achizitionarea unei caroserii......., accept recarosare(insemnand plimbarea pe la rar cu troaca lovita) 75 lei, maopera recarosare (la mine cu circul de rigoare 600 lei + 320 lei), taxa omologare rar 500lei + multe zambete (trebuie sa ai motorul original pe noua masina si sa si functioneze ok), revenire la rar 38 lei, certificat distrugere de la remat ptr caroseria veche 100lei, taxa preschimbare talon 30lei, fisa inmatriculare 5lei, numere 40lei (am optat eu pentru un set de placute noi), asigurare 240lei, 4 drumuri la rar - unul in grivita trei in voluntari, cinci drumuri la politie in pipera. in concluzie costurile teoretice nu sunt mari iar procedura desi greoaie este realizabila daca ai timp de pierdut si nervi de otel. pareri de rau pentru cele intamplate si multa bafta in continuare!!!
Alex E21
azi in sfarsit m-am apucat de masina ...
am indreptat podeaua ... pe jumatate ....
am indreptat stalpul stanga fata ...
am redresat semiaripa si cupola ...
am indreptat tragerul....

mai am urmatoarele :
montat aripa , indreptat prag , ... nu mai stiu
oricum mai sunt vreo 2 zile de munca pe la ea biggrin.gif
biggrin.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif heat.gif heat.gif


nu am apucat sa fac poze ... promit ca o sa fac maine ... daca nu uit tongue.gif

apropo ... azi am vorbit cu tipul de la asigurari ... a fost pe la mine pe la munca si mi-a zis ca in jur de 50-60 mil o sa primesc ...
dar trebuie sa rezolv problema cu devizul antecalcul care probabil o sa o rezolv maine ...

si in curand o sa imi primesc si banii de la asigurator ... 2-3 saptamani ... ( sper)
din care e planificata achizitionarea unei suspensii sport si un set de jante pe 16"(daca nu 17")

Alex E21
s-au recuperat si banii si s-a ajuns la stadiul de vopsit
biggrin.gif

s-a putut incasa maxim pe masina suma de 2200 euro avand in vedere ca 15% din valoarea masinii cand era si ea noua este 2900 euro .
bartro
QUOTE (Alex E21 @ Dec 22 2008, 11:28 AM) *
s-au recuperat si banii si s-a ajuns la stadiul de vopsit
biggrin.gif

s-a putut incasa maxim pe masina suma de 2200 euro avand in vedere ca 15% din valoarea masinii cand era si ea noua este 2900 euro .

Bine ca ai rezolvat-o. Asteptam poze smile.gif
mertan
ma gandesc si eu la o recarosare... asta inseamna sa vina caldura, sa ma plimb cu motorul, si sa umblu dupa hartii. mai intai sa trec motorul nou in acte si apoi sa ma apuc de distractie!!!
the_rifle
QUOTE (mihaimmm @ Oct 28 2008, 10:29 PM) *
modul de calcul e urmatorul:
se pleaca de la valoarea masinii noi dintr-ul catalog de-al lor si se aplica uzura aferenta anilor de vechime a masinii - in cazul tau uzura e de 85%.
se ajunge astfel la o valoare a masinii inainte de accident de ex: masina noua era in 1986 - 40.000 marci
- la momentul evenimentului valora: 40.000 : 1.95583(rata de schimb marca euro in momentul trecerii la euro) * 85% = 3067 euro
atat valora masina ta inainte de accident
Din suma asta se mai scad 25% parti ramase neavariate = 3067 * 75% = 2300 euro
Aceasta suma este maximul despagubirii pe care o poti primi (retine ca valoarea de 40.000 marci e aleasa doar ca exemplu demonstrativ).
Daca dintr-un deviz estimativ facut de tine pe baza constatarii firmei de asigurare sau un deviz facut chiar de ei valoarea reparatiei depaseste acest maxim al despagubirii suma se da integral inainte de efectuarea reparatiei. suma se poate da inainte de efectuarea reparatiei si daca ceri efectuarea reparatiei in regie proprie - tot pe baza de deviz estimativ inclusiv manopera aferenta, fara nici un fel de retinere.
termenul de plata e max 20 zile de la data definitivarii de ei a dosarului de dauna.



Foarte bun raspunsul !!!! Clar la obiect si cu exemple... am trecut raspunsul la "bookmark" ca nu se stie niciodata....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.