Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Are cineva Extreme Power sau Blue Vision pe faza lunga? Rog pareri.
BMWZone > BMW GENERAL > Intrebari si sfaturi despre BMW
lawrence
Salutare.

Intentionez sa-mi cumpar niste faruri xenon si as vrea pe faza lunga sa-mi pun unul din becurile de la Philips: Extreme Power sau Bule Vision. As vrea sa stiu in primul rand daca sunt bune de ceva si care din ele au lumina mai apropiata de lumina de xenon alba (6000K).

Multumesc.
Shark
Sunt bune amandoua, Blue Vision sunt mult mai apropiate de lumina xenon, dar nici pe departe nu ajung la 6000k, poate undeva la 3-4000k. Atat se remarca, lumina mai alba decat restul becurilor cu halogen (si NU, NU seamana cu albastruiul ala spalacit de bazar).
Alealalte se spune ca au iluminare mai puternica, se vede intr-adevar din exterior un pic, dar din interiorul masinii nu vezi nici o diferenta. Culoarea lor e cam la fel cu restul becurilor cu halogen.
Deci daca vrei ceva apropiat de xenon ia-ti Blue Vision dar nu-ti pune sperante prea mari, xenonul nu este egalat de nimic.
florin83
merita Extreme Power.. e diferenta mare fata de becurile halogen normale.
lawrence
QUOTE (florin83 @ Sep 21 2008, 02:54 PM) *
merita Extreme Power.. e diferenta mare fata de becurile halogen normale.



Ai sau ai avut Extreme Power? Sa inteleg ca sunt mai puternice, insa cat de apropiata e culoarea de cea a xenonului?

Mersi.
florin83
am luat pt o prietena..
sunt mai puternice si lumina e putin mai alba.. oricum departe de lumina xenonului..
Shark
Da, Florin are dreptate, daca stai sa le compari culoarea, sa zicem pe o scara de la 1 la 10, la care 1 este becul cu halogen si 10 xenonul, Extreme Power are culoarea 3 iar Blue Vision cam 5.

Dar tu de fapt ce vrei, mai multa lumina sau aspect exterior asemanator?
lawrence
QUOTE (Shark @ Sep 22 2008, 12:16 AM) *
Da, Florin are dreptate, daca stai sa le compari culoarea, sa zicem pe o scara de la 1 la 10, la care 1 este becul cu halogen si 10 xenonul, Extreme Power are culoarea 3 iar Blue Vision cam 5.

Dar tu de fapt ce vrei, mai multa lumina sau aspect exterior asemanator?



Ma intereseaza aspecul exterior cat mai apropiat de xenon ( pentru ca pe faza scurta va fi xenon cu lupa, deci vreau sa fie culorile dintre lunga si scurta cat mai apropiate ) si intensitatea cel putin egala cu cele normale de halogen.
Shark
Ok, atunci Philips Blue Vision sau Osram Cool Blue.
ionut_22
salut te intreb si eu ceva ca vad ca toti spun cite altceva uni sunt multumiti uni nu alti zic ca in orase unde e lumina de la de la oras zic ca nu vad deloc cu BLUE VISION hb4 chiar asa de rau se vad chiar si mai rau decit luminarile astea galbene tot hb4 eu vreau sa imi pun hb4 BLUE VISION si nu stiu ce sa fac eu speram sa am mai multa vizibilitate cu astea decit ce am acum pe pisicuta mea cer si eu sfaturi pareri
Ciupanezu
Mai multă vizibilitate probabil că nu vei avea decāt dacă pui şi xenon, iar dacă vrei xenon, cumpără nişte faruri cu lupe.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.