Help - Search - Members - Calendar
Full Version: tremurat
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 5 > E28
bytzu
baieti, am plecat cu rotile bracate mai tare, adica tare, s-a dus fundul intr-o parte, si de atunci cateodata, destul de des, cand plec de pe loc, se aude un huruit si o bataie in caroserie pentru o scurta durata, care am localizat-o spre spate, ca si cum s-ar fi descentrat ceva,,ce o fi?

aa, si mai nou, am sesizat o vibratie in cutie din cand in cand insotita de un harait, se simte si si in pedala si in schimbator, se schimba tonalitatea aproape dispare cand calci ambreiajul
io'sŪ
tremuratul este de la flansa de la cardan (cea de la mijloc, cu rulment)

celalalt huruit e de la ambreiaj, placa sau volanta sad.gif
enculescusorin
CITAT(bytzu @ Jun 25 2008, 10:55 PM) *
baieti, am plecat cu rotile bracate mai tare, adica tare, s-a dus fundul intr-o parte, si de atunci cateodata, destul de des, cand plec de pe loc, se aude un huruit si o bataie in caroserie pentru o scurta durata, care am localizat-o spre spate, ca si cum s-ar fi descentrat ceva,,ce o fi?

aa, si mai nou, am sesizat o vibratie in cutie din cand in cand insotita de un harait, se simte si si in pedala si in schimbator, se schimba tonalitatea aproape dispare cand calci ambreiajul

Verifica inainte de toate sa nu-ti fi sarit vreun surub de la cuplajul cardanului, de obicei asa se intampla mai ales daca cuplajul e vechi sau spart....
bytzu
tremuratul ala (nu ala de la plecarea de pe loc) era de la suruburile desurubate jumate de la fuzeta dreapata..si m-am dus la urziceni cu 130..cand ma gandesc incep eu sa tremur
TiL
Eu am mers cu unul din cele trei suruburi rupt. Si celelalte vai steaua lor... vreo mie de km. Se intampla acum un an.
S-au rupt cu o zi inainte sa schimb jambele conf (9).gif Injurati-ma, ca merit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.