Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce inseamna "retro" in acceptiunea retromobil?
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Old generation
Edi_
Care sunt conditiile pentru ca un autoturism sa fie recunoscut ca si retro? Din cate am inteles pe retromobil trebuie sa nu se mai produca modelul in cauza de cel putin 30 de ani, dar vad masini pe autoscout care s-au produs pana mai tarziu si ei considera anul fabricatiei ca si reper (ex e12, an fabr. 1978, in 2008 face 30 de ani). Daca aduci o masina care a implinit 30 de ani, dar modelul s-a fabricat pana mai tarziu atunci este aprobat de retromobil? Intreb asta pentru ca vreau sa evit taxa de poluare, toate masinile de epoca sunt scutite de taxa, ha! BMW e30 Cabrio.gif
ionusunt
pai din cate stiu trebuie sa fie cel putin 30 de ani de cand nu se mai fabrica modelul cu motorul respectiv . de ex e12 520/4 (m10) smile.gif
io'sŪ
si eu la fel ca si ionusunt stiu, 30 de ani de cand nu s-a mai fabricat modelul, e12 parca s-a fabricat pana in '81, deci din 2011 incolo se considera "de epoca"
bartro
QUOTE (ionusunt @ Apr 18 2008, 02:27 AM) *
pai din cate stiu trebuie sa fie cel putin 30 de ani de cand nu se mai fabrica modelul cu motorul respectiv . de ex e12 520/4 (m10) smile.gif

corect, 30 de ani de la oprirea productia model cu motorizare respectiva. Ca sa nu fie toate daciile de epoca. In occident e altfel, Olanda parca cand are masina peste 25 de ani, Germania nu stiu.

Mai este si important sa fie motorul cel original, sa fie sasiu original, si Retromobil face o evaluare la masina, au o lista cu o tabela unde se bifeaza daca tapiterie e originala sau nu, transmisie, toba, cauciucuri, vopsea, ... ce mai o fi. Fac si ceva poze.

Apoi o comisia de a lor sa uite si pozele facute si dau verdict. Daca e ok din punctul lor de vedere iti dau un certificat valabil 60 de zile (parca), te duci cu masina la RAR, iti pune in CIV ca e vehicul istoric si gata.. esti scutit si de impozit, si prima inmatriculare.

BMW-uri care sunt incadrate sigur sunt seria 02 (1502, 1602, 1600-2(ti), 1802, 2002(ti)(tii)(turbo)), E3, E9, 1500, 2000(tii)(ti)(tilux), ...

In case of doubt pot sa vorbesti cu Retromobil sau RAR despre un caz mai real.
Edi_
Multumesc pt info, deci nu pot sa-mi aduc e12 pe viitor evil (20).gif
io'sŪ
din 2011, da
ionusunt
520/4 s-a facut pana in 78 smile.gif
manole74
30 de ani de la incetarea fabricatei seriei respective!In Romania! In alte tari, precum Germania si E 28 sunt automobile de epoca, pentru ca iau in considerare 20 de ani de la incetarea fabricatiei wink.gif
Edi_
QUOTE (manole74 @ Apr 18 2008, 09:46 PM) *
30 de ani de la incetarea fabricatei seriei respective!In Romania! In alte tari, precum Germania si E 28 sunt automobile de epoca, pentru ca iau in considerare 20 de ani de la incetarea fabricatiei wink.gif


Daca ar fi si la noi aceleasi reguli ca la nemti ce frumos ar fi... conf (9).gif Atunci am gasit solutia ideala: la vara daca imi permit fondurile atunci am sa aduc un e12 520 la care taxa va fi 2000 E, iar daca nu atunci cumpar unul de aici. Mi s-a pus pata rau de tot pe e12 wub.gif
Edi_
Cum vi se pare e12-le asta? 520 din 1980, un singur proprietar, vopsea originala, fara accidente, tinuta la garaj, rulata in Elvetia, 98600 km la bord, tehnic absolut OK, cu carte service, are doar cateva mici zgarieturi pe capota si aripa, mansonul schimbatorului putin rupt, masina fiind la 3500 E.
TiL
Era sa zic ca-i scump dar, IA-L!!!
Chiar daca are vopseaua sarita laugh.gif
Edi_
QUOTE (TiL @ Apr 20 2008, 05:26 PM) *
Era sa zic ca-i scump dar, IA-L!!!
Chiar daca are vopseaua sarita laugh.gif


smile.gif asa-i ca arata bine? ce ma deranjeaza, dar putin e faptul ca oglinzile nu sunt cele cromate pt ca e din 80 masina si de atunci veneau deja echipate cu oglinzile negre. In plus fata de cum arata as pune niste jenti Alpina si eu zic ca ar iesi super super!! Pretul final al masinii cu cu tot cu taxa daca nu se schimba ceva intre timp va fi cam 5500-6000 E !!
io'sŪ
ohmy.gif

mamaaa.. ce piesa de masina ! ! !

de cand avea CCC e21 ala nu am mai vazut asa ceva !
manole74
Da!!!!!!!! Fara dubii, e o mica bijuterie!
Edi_
QUOTE (io`s @ Apr 20 2008, 11:28 PM) *
ohmy.gif

mamaaa.. ce piesa de masina ! ! !

de cand avea CCC e21 ala nu am mai vazut asa ceva !



QUOTE (manole74 @ Apr 20 2008, 11:32 PM) *
Da!!!!!!!! Fara dubii, e o mica bijuterie!


Deci am unda verde sa o cumpar si din partea voastra? Ce sa mai intreb despre masina? Daca totul e ok, atunci merg dupa ea saptamana viitoare.
ionusunt
QUOTE (Edi_ @ Apr 21 2008, 12:03 AM) *
Deci am unda verde sa o cumpar si din partea voastra? Ce sa mai intreb despre masina? Daca totul e ok, atunci merg dupa ea saptamana viitoare.

kinky !
si eu visez la asa ceva biggrin.gif de la 528 in sus biggrin.gif sa bag frica in e320cdi si masini dalea cool.gif sau cu m102 s-a cam terminat(cu transplant bineinteles tongue.gif )

marfa masina !tzipla !

LE : pe 1 mai merg la bistrita si trec prin tg mures.poate ne vedem daca ai timp ca o sa ma opresc pe acolo tongue.gif
TiL
Rotile astea mici au tinut rugina departe de zonele sensibile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.