Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Evacuare sport
BMWZone > BMW TUNING > Motor si transmisie
alex230ro
Se merita asa ceva?A pus cineva pe masina?Cam de 1 an ma tot chinui sa strang bani pt o evacuare sport acum se pare ca voi avea acesti bani si de aia fac acest sondaj biggrin.gif .Asadar astept raspunsuri tongue.gif
316i
Asadar pune-ti serpi si lasa pârâitoarele.
ccc
Si ce castigi la afacerea asta (CP)?
alex230ro
Intre 0-10 cai tongue.gif maxim 5 cai cred biggrin.gif si un gol de vro 400E in buzunar.
ccc
Pai in situatia asta merita sa dai 400 de euro?
Cu banii aia poti lua ceva mai util. Iti pui cip biggrin.gif si-ti mai si ramane.
316i
La alex cipul e exclus ca n-are pe ce sa puna cipul. N-are motronic. La el avansului i se zice cip. biggrin.gif
O evacuare facuta cu _cap_ chiar iti da ceva.
Sorin
da iti da 5 cai cea mai tare, si care sa fie si street legal
Ionut
singurul lucru care renteaza sunt serpii..dar sa fie originali, nu facuti...altceva e frectie la picior de lemn... smile.gif
TiL
La alex cip se cheama avans + debit.
Deci, alex, desfa capacul ala sigilat si fa-ti de cap cu arcul de sub el (dar nu mult biggrin.gif ). Dupa care ii mai dai putin avans si vezi ce iese :nod:
alex230ro
QUOTE (TiL)
La alex cip se cheama avans + debit.
Deci, alex, desfa capacul ala sigilat si fa-ti de cap cu arcul de sub el (dar nu mult biggrin.gif ). Dupa care ii mai dai putin avans si vezi ce iese  :nod:

dEBITMETRUL meu e sigilat biggrin.gif si asa va ramane,pt ceea ce zici tu cred ca o sa iau alt debitmetru pe care voi face experimente :cool:
Gabi_323i
asculta-l pe jaffar ca stie ce zice :nod:
ccc
QUOTE (Ionut)
singurul lucru care renteaza sunt serpii..dar sa fie originali, nu facuti...altceva e frectie la picior de lemn... smile.gif


Te rog lamureste-ma si pe mine ce fac serpii aia de merita pusi.
Sorin
serpii, serpisorii, serpalaii optimizeaza si... cum sa spun egalizeaza presiunea gazelor de evacuare oferimdu-le o mai mare viteza, si o mai buna respiratiie a motorului
daca ai tobe sparte , acest efect se anuleaza
si o toba care suna tare nu inseamna ca si face bine , cel mai bine va spune Ion cum e cu urlatorile astea
INTERCEPTOR
lasa i dreacu de cai.ca aia e putini.castigi cuplu care e mai important decat calul.asa ca pune si nu mai comenta.tii vand eu pe ai mei.400 euro.hartge.
io's®
QUOTE (INTERCEPTOR)
lasa i dreacu de cai.ca aia e putini.castigi cuplu care e mai important decat calul.asa ca pune si nu mai comenta.tii vand eu pe ai mei.400 euro.hartge.

ce dreaq sa faca cu ei??? poate daca-si pune M30 pe urs :unibrow:
INTERCEPTOR
ai adapteaza :cool: pune mot de 3500 cu serpii
George77
Asa numitii serpi azuta la scaderea volumului gazelor reziduale ramase in urma arderi si a incapacitatii pistonului de a evacua toate aceste gaze,in concluzie in locul acestor gaze reziduale motorul poate absoarbe o cantitate in plus de amestec care are ca efect atingerea unei presiuni mai mare in urma exploziei unei cantitati mai mari de amestec deci pe langa cuplu si putere
SUPERBEC
QUOTE (SHARK)
Asa numitii serpi azuta la scaderea volumului gazelor reziduale ramase in urma arderi si a incapacitatii pistonului de a evacua toate aceste gaze,in concluzie in locul acestor gaze reziduale motorul poate absoarbe o cantitate in plus de amestec care are ca efect atingerea unei presiuni mai mare in urma exploziei unei cantitati mai mari  de amestec deci pe langa cuplu si putere


nu prea cred ca pistonul nu reuseste sa evacueze toate gazele smile.gif
georgem
QUOTE (SUPERBEC)
nu prea cred ca pistonul nu reuseste sa evacueze toate gazele smile.gif

Nici eu :unibrow:
Din cate stiu eu, serpisorii sunt astfel facuti astfel incat lungimea evacuarii este egala pentru toti cilindrii. Mai departe, presupun ca asta face ca toate pistoanele sa intampine aceeasi presiune in momentul cand evacueaza gazele arse, si motorul merge mai rotund din cauza asta, si probabil din cauza ca au o lungime mai mare decat evacuarea stock, presiunea care se formeaza in ei in momentul evacuarii gazelor arse (presiune pe care pistoanele trebuie sa o "invinga" pentru a evacua gazele arse) este mai mica, ceea ce duce la o crestere a cuplului motor. Presupun bine sau ma insel?
George77
Pai din contra serpisorii ,un sarpe ajuta la golirea altui sarpe printr-un fenomen asemanator sa zicem suflaiului ,adica sa zicem ca tocmai ce a avut loc o evacuare care este in general la 4-5 bari in cilindru nu in serpi,gazul fiind sub presiune iese cu viteza pe sarpele respectiv iar acolo unde se uneste cu ceilalti formeaza in acestia o asa zisa depresiune,practic gazele care ies din cilindrul in care a avut loc evacuarea la intalnirea cu ceilalti serpi sug tot ce mai este in ceilalti intre cilindru si locul unde se unesc
George77
atunci daca credeti ca pistonul poate evacua toate gazele,am o intrebare pt voi,daca stiti cumva ca in diagrama distributiei supapa de evacuare se deschide cu un avans care difera de la motor la motor inainte de PME,de ce credeti voi ca exista acest avans sa de ce credeti ca se complica oamenii cu distributii variabile?
Sorin
sa iasa la noxe ? si sa imbunateasca randamentul impreuna cu avansul care il controleaza calculatoru
.. anyway serpii sunt buni
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.