Help - Search - Members - Calendar
Full Version: RCA 2008
BMWZone > DIVERSE > Auto diverse
florin83
in caz ca nu stiati de la anul cresc preturile la RCA mad.gif
xox
LE: Sorry ma uitasem la pers juridice. Dar totusi 6-7mil/an? huh.gif Parca nu tin minte sa fi fost asa scump ultima oara cand am asigurat-o.
florin83
pai eu ce-am zis? au crescut preturile fata de cele din 2007
TiL
La mine a sarit cu 50%. Iar la motoare mai mici cred ca s-a dublat...
xox
vio (36).gif Unde stau baietii astia? Sa le facem o vizeta vio (25).gif
bartro
La cate daune sunt eu nu ma mir. Numai idioti pe strazi mai ales cand e aglomerat, si/sau ploua si/sau cand e intuneric. Macar sa si face despagubire ca lumea.
Shark
Tarifele astea noi sunt o imbecilitate. Poate sa imi explice cineva, de ex de ce la pf la 12 luni, RCA aproape se dubleaza daca depasesti 1400 cmc?
Poate din cauza volumului imens de drăcii 1.4mpi de la noi? Mama lor de APIA .... badtaste (9).gif
xox
Totusi am dat ~2 mil pe asigurare anul asta la anul dau ~7? Care 50%? Au innebunit de la ziare? Sunt prosti? vio (36).gif
Ionut
fuck...800ron pt un an, pt un motor peste 2000...si 500 ron pentru un motor de 1,5....grozav...deja ii intrecem la asigurari pe vestici.... dry.gif
alex230ro
1399 cm are buburuza am scaoat cu 350 Ron laugh.gif
TiL
QUOTE (xox @ Oct 23 2007, 12:26 AM) *
Totusi am dat ~2 mil pe asigurare anul asta la anul dau ~7? Care 50%? Au innebunit de la ziare? Sunt prosti? vio (36).gif


Scrie la vre-un ziar de 50% sau te refereai la ce am scris? La motoare de peste 2 litri a crescut de la ~5 mil la ~7,5 mil deci 50 %. Din ce vad, la motoarele mai mici s-a dublat.
Cred ca exageram daca dam vina pe apia pentru ca s-a dublat RCA la motoare mici... Sunt tendinte anuntate de vre-un an care se adeveresc acum. Ne europenizam. Tocmai acum cand tot mai multi vestici isi dau seama ca globalizarea e de kkt.
Shark
Hai mai Til, motoare mici .... Pai toate motorele din lista aia sunt motoare mici!!! Nu pot sa cred ca exista cineva care sa imi spuna ca 2000 cmc este motor mare!!!. Mare inseamna 4000, 5000 sau mai sus. Astea mai rare. Dar 2000, 2300, 2500, 2800, e plina piata de ele. Chiar si 3000.
Care o fi fost idiotu' care o fi scornit categoriile astea de capacitati? Se crede la scutere? Pai ce, un M5 are cumva o valoare apropiata cu un rechin 2.3? Ca RCA-ul e la fel! Si cat costa oare un far de E21 fata de unul de E38? RCA-ul e la fel! Asta e hotie!
Se vede clar urmarind evolutia sumelor, ca pragul critic este imediat peste 1400cmc. Adica Dacii! Si atata intreb: de ce?
Nu am nimic cu posesorii de Dacia, Doamne fereste, dar de ce aia 200 de cmc (dintre 1400 si 1600) sunt asa de valorosi in plus fata de ailalti 200 cmc (1200-1400 cmc)???? Mi se pare stupid, atita tot.
Ma simt, din nou, pentru a cata oara, furat pe fata in mod oficial!

Daca dintr-o data ne trezim ca RCA devine din 2010, 100 milioane, indiferent de capacitate, ce facem? Nimic. Asta e!
Ciupanezu
In ce hal....eu deja platesc 20 de mil impozit, acum se adauga 755 ron impozit, 800 de euro numai taxe.
da_joint
pai in cazul asta ajungem sa luam masini de afara si le tinem inmatriculate pe numere straine ca mare diferenta deja nu o sa mai fie...decat sa platesti taxa de inmatriculare+impozit+asigurare.
si vb aia barem iti iei o supermasinuta
bartro
QUOTE (Shark @ Oct 23 2007, 10:05 PM) *
Nu pot sa cred ca exista cineva care sa imi spuna ca 2000 cmc este motor mare!!!.
Pai ce, un M5 are cumva o valoare apropiata cu un rechin 2.3? Ca RCA-ul e la fel! Si cat costa oare un far de E21 fata de unul de E38? RCA-ul e la fel! Asta e hotie!

Oricine care conduce Dacia sau Matiz sustine ca 2000cmc e o capacitate mare. Nu traieste toate lumea in lumea BMW-uri.
Pe langa asta, de la RCA nu esti tu beneficiar, iar cel care lovesti tu din vina ta. Deci cu un rechin cu o valoare de 1000Euro pot sa fac praf Maybach-ul lui Becali.
Idea in spate cred ca este ca un motor mai puternic inseamna un risk mai mare de accidente provocate de sofer de la masina respectiv. Acuma, eu nu cred ca asta e correct, de exemplu BMW-ul meu scoate din 2000cmc 100 de cai, unde un yaris scoate 85 de cai din 1300cmc. Si sunt masini care au la 1300 chiar 100 de cai.

Correct ar fi poate raport putere/greutate la baza de calcul RCA. Insa cine face calcul asta nu prea are afinitate cu mechanica. Mai ar trebui luat in calcul cata accidente ai provocat in trecut. Eventual compensat cu varsta sau alte statistici.
CRM112
dupa cum spune si Ciupanezu.... QUIT GAME! sad.gif


@bartro - ce spui e foarte adevarat; la fel si la impozite, ar trebui calculate si alte variabile din ecuatie, dar altceva in afara "sa ne racim gura" intre noi aici, nu facem.

Cum zice si shark - vom plati in continuare, sau ne luam logan 1.4 ("yee-ha")

huh.gif nici nu stiu de ce am mai postat
05aBi
am cumparat azi o rovinieta pentru 12 luni si am scos din buzunar 140 lei mad.gif
316i
Nu mi-am mai luat rovignieta de 2 ani. Sa platesc ce? Drumurile pe care ma fac praf si ma obliga sa cotizez o data la doua luni 2mil la indreptat jante? Neah.
florin83
QUOTE (05aBi @ Dec 28 2007, 04:03 PM) *
am cumparat azi o rovinieta pentru 12 luni si am scos din buzunar 140 lei mad.gif


s-a scumpit? blink.gif


QUOTE (316i @ Dec 28 2007, 04:14 PM) *
Nu mi-am mai luat rovignieta de 2 ani. Sa platesc ce? Drumurile pe care ma fac praf si ma obliga sa cotizez o data la doua luni 2mil la indreptat jante? Neah.


toti gandim asa, dar cand te opreste organu si vede ca nu o ai crezi ca-l intereseaza? nu.. amenda (nu stiu cate zeci de milioane sau cat naiba e) sad.gif
florin83
intradevar s-a scumpit, dar e bine ca se poate face si pe mai putine luni, nu doar pe un an cum era inainte.
http://www.roviniete.ro/roviniete-online.php
ionusunt
eu mi-am luat rovinieta in toamna 2007 .a fost pe o saptamana si a costat 90 de mii de lei . o iau doar daca fac drumuri lungi(gen peste 100 de km in afara )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.