Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Stie cineva?
BMWZone > BMW TEHNIC > BMW Seria 5 > E34
iMAGiNE
Un prieten are un 525I e34 si nu prea a fost multumit de consum,l-a trecut pe un 2.4td+cutie de viteze dar gupul nu l-a schimbat asa ca masina lucreaza la turatii mai mari si s-a redus top speedul considerabil,intrebarea mea este cat ar costa un grup pt diesel de 2.4 si daca se potriveste la o caroserie de benzina,in princiupiu el vrea sa transforme toata masina diesel sa scape de tot ce este benzina,tot ce a mai ramas este grupul.
iMAGiNE
aaa si inca ceva (scuze pt dublu post)exista cumva cutie in 6 trepta pt un motor de 2.4 diesel ? daca da cam cat ar costa?
manole74
Din ceea ce spui, se pare ca a ramas cu un grup scurt, care-i favorizeaza demarajele si creste consumul per general. Ia aminte exact ce raport are grupul si apoi poate vine cineva cu o recomandare. Cutie in 6 trepte , pentru M21, NU s-a fabricat!
iMAGiNE
am intrebat doar se gandea sa puna o cutie in 6 trepte daca exista,si sa nu mai schimbe grupul,asa ca ramane le grup poate imi da cineva un pret,si daca se potriveste la sigur sa nu ia degeaba unsure.gif
io'sŪ
fi atent ca la e34 au fost 2 tipuri de punte (subframe) spate implicit 2 modele de diff-uri, nu merg amestecate de la una la alta, trebuie sa vada ce fel de subframe are apoi sa caute un diff de "dizal" pt generatia aceea de e34 wink.gif
iMAGiNE
QUOTE (io`s @ Oct 8 2007, 04:09 PM) *
fi atent ca la e34 au fost 2 tipuri de punte (subframe) spate implicit 2 modele de diff-uri, nu merg amestecate de la una la alta, trebuie sa vada ce fel de subframe are apoi sa caute un diff de "dizal" pt generatia aceea de e34 wink.gif



deci masina este e34 din 89 si a avut motor de 2.5I,deci pana la urma exista un grup diesel sa se potriveasca la caroseria asta de benzina? sau trebuie sa fac modificari de suporti pt asta ceea ce o sa fie prea complicat:(
io'sŪ
exista, de la 524d motorul M21 cel de 115cp
super_vyo
Se pare ca si eu am aceeasi problema,tot ca tine am schimbat motorul dar nu si grupul.Eu am crezut ca nu am demaraj dar la turatii mai mari masina merge bine.Deci cauta grup de 524td motor m21.
Daca te ajuta cu ceva: WWW.BMWE34.NET
Si aici raportul la diferential:Click to view attachment
Succes
iMAGiNE
ms mult super_vyo de lista cu diferentiale,presupun ca in tabelul ala S este de la cutie manuala nu?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.